English
دوشنبه، ۱۶ تیر ۱۳۹۹, ۱۲:۱۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

رعایت تمامی اصول فنی در آبگیری سد گتوندعلیا

رعایت تمامی اصول فنی در آبگیری سد گتوندعلیا
در مجموع از بالادست سد گتوندعلیا تا محور سد هر کاری که در جهت اطمینان خاطر از کیفیت آب بوده، با قوت هر چه تمامتر انجام شده است و کاری که در سازند گچساران در حال انجام است، در جای خود عملیات اجرایی بسیار سنگینی است.
مجری طرح سد و نیروگاه گتوندعلیا اعلام کرد: این سد با رعایت تمامی اصول فنی و پس از دستیابی به شرایط مورد نظر، آبگیری می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از سایت خبری وزارت نیرو، مهندس "کریم شیبانی" گفت: هر زمان به این جمع بندی برسیم که اطمینان لازم برای آغاز آبگیری حاصل شده است و به شرایط فنی مورد نظر رسیده ایم، آبگیری سد گتوندعلیا را انجام خواهیم داد و هیچ تردیدی در آن نخواهیم کرد. 
وی حفاظت از کیفیت آب کارون را موضوع مهمی دانست و تصریح کرد: نمی توانیم از کنار دغدغه هایی که درخصوص  آبگیری سد گتوندعلیا وجود دارد به راحتی عبور کنیم. 
شیبانی افزود: تمام اقدام ها و راهکارهای معقول، منطقی، فنی و مهندسی را به کار بسته ایم و با وجود نظر بسیاری از کارشناسان و متخصصان درجه یک داخلی و خارجی که معتقد هستند با مدیریت بهره برداری از مخزن، کیفیت آب کارون قابل کنترل است اما با این حال، عملیات علاج بخشی سازند گچساران را در جهت افزایش ضریب اطمینان برای پایین دست آغاز کردیم و پس از اتمام این عملیات، با خیال آسوده و به لطف خدا سد گتوند علیا را آبگیری خواهیم کرد.
وی با اشاره به تاکید رییس جمهوری و وزیر نیرو و سایر مسئولان وزارت نیرو بر لزوم آبگیری سد گتوندعلیا در نخستین فرصت ممکن، بیان کرد: برای آبگیری سد گتوندعلیا به هیچ وجه حتی برای یک روز هم تحت فشار نبوده ایم و به طور یقین هر روزی که آمادگی خود را برای آبگیری اعلام کنیم، مراجع ذی صلاح مجوزهای لازم را صادر می کنند و از این نظر هیچ فشاری برای آبگیری زودهنگام وجود ندارد. 
شیبانی یادآور شد: هم اینک در تمام جبهه های کاری آمادگی لازم وجود دارد و عملیات ساختمانی، تجهیزاتی و کارهای وابسته به آن در هر قسمت از طرح انجام پذیرفته است و مانعی از این نظر وجود ندارد. وی با بیان آنکه راه های جایگزین ارتباطی و مواصلاتی در مخزن سد در حال تکمیل است، اظهار داشت: تملک اراضی نیز تا حدود زیادی انجام شده و عملیات اجرایی سازند گچساران با دقت و شدت هر چه بیشتر در حال پیگیری است و به مراحل پایانی خود نزدیک می شود.
مجری طرح سد و نیروگاه گتوندعلیا افزود: به نظر می رسد با آبگیری سد گتوندعلیا برخی از آب های شور ورودی به رودخانه که هم اینک وجود دارند و کیفیت آب را تحت تاثیر قرار می دهند، کنترل خواهند شد. وی در عین حال بیان کرد: در مجموع از بالادست سد گتوندعلیا تا محور سد هر کاری که در جهت اطمینان خاطر از کیفیت آب بوده، با قوت هر چه تمامتر انجام شده است و کاری که در سازند گچساران در حال انجام است، در جای خود عملیات اجرایی بسیار سنگینی است.
به گفته وی، حجم کاری که در این عملیات صورت می گیرد بی شباهت به احداث یک سد جدید نیست و این خود بیانگر این است که با وجود نظر برخی کارشناسان مبنی بر عدم نگرانی در رابطه با کیفیت آب کارون، اجرای این عملیات در جهت افزایش اعتماد و رفع نگرانی مردم منطقه صورت می گیرد. 
شیبانی با اشاره به ایجاد نگرانی توسط افراد غیرمتخصص و غیرفنی در رابطه با سازند گچساران، اظهار داشت: از تمام صاحب نظران و متخصصان مطرح و صاحب نام داخلی و خارجی دعوت کرده ایم و از آنها خواسته ایم، نظر خود را ارایه کنند.
به گفته وی، این صاحب نظران که در سطح بین المللی منحصر بفرد و شناخته شده ای هم هستند، خواستار حضور در منطقه و بررسی میدانی می شوند اما متاسفانه در مقابل نیز کسانی هستند که با وجود درخواست و اعلام آمادگی ما، بدون حضور در منطقه و بررسی میدانی اظهار نظر می کنند. 
وی از اینکه این افراد بدون انگیزه دلسوزی و بدون اینکه از نزدیک اطلاعات و منابع را مطالعه و بررسی کنند، با اظهارنظر غیر فنی به موضوع دامن می زنند و مردم را دچار تشویش و نگرانی می کنند، ابراز تاسف کرد.
وی با اشاره به مراحل مختلفی که در رابطه با موضوع سازند گچساران صورت گرفته است، گفت: از سال ها پیش و به ویژه طی دو سال اخیر، تمام تخصص ها و تمام روش های موجود در جهان بکار گرفته شده و با دقت و وسواس فوق العاده، موضوع سازند گچساران  پیگیری شده است ضمن آنکه با تشکیل یک گروه ویژه و خبره بین المللیریال این پدیده بسیار پیچیده را تحت نظر گرفته و با بیشترین توان و انگیزه، مطالعه و بررسی لازم را انجام داده ایم.
مجری طرح سد و نیروگاه گتوندعلیا با بیان اینکه پس از پایان عملیات اجرایی سازند گچساران، آبگیری سد گتوندعلیا به صورت مرحله ای انجام خواهد شد، افزود: مرحله نخست آبگیری تا تراز 140 خواهد بود و در این تراز به مدت حدود سه ماه توقف خواهیم کرد و در طول این مدت با استفاده از بهترین و کاملترین تجهیزات روز جهان، کیفیت آب تمامی نقاط و اعماق مخزن را کنترل کرده و کوچکترین آثار احتمالی را ردیابی خواهیم کرد. 
وی گفت: پس از سه ماه و رفع هر گونه مشکلی مرحله بعدی آبگیری تا تراز 160 ادامه خواهد یافت و مرحله سوم نیز تا تراز 185 خواهد بود. به گفته شیبانی، این تراز حداقل تراز راه اندازی نیروگاه است که بدین ترتیب می توانیم واحدهای نیروگاه را راه اندازی کنیم. 
وی اظهار داشت: تراز نرمال نیز تراز 230 و تراز نهایی است که در این تراز 5/4 میلیارد متر مکعب آب در مخزن ذخیره خواهد شد که پیش بینی می شود تا پایان امسال با دستیابی به تراز مورد نظر، بتوانیم راه اندازی واحدهای نیروگاهی را آغاز کرده و یکی پس از دیگری آنها را وارد مدار کنیم.
مدیر امور مهندسی عمران طرح سد و نیروگاه گتوندعلیا نیز درخصوص عملیات اجرای سازند گچساران، گفت: سازند گچساران، پدیده پیچیده ای است و نتایج بررسی ها نشان می دهد که سه موضوع شامل تماس آب با محلول نمک، به وجود آمدن لغزش ها در سطح شیبدار و نفوذ آب در سازند گچساران می تواند مشکل ساز باشد.
مهندس "ابوالقاسم اقبال منش" افزود: اقدام های صورت گرفته موجب شد تا در تماس آب با محلول نمک مانع ایجاد و شیب های موجود اصلاح شود و در نهایت با اجرای پتوی رسی مانع نفوذ آب شویم ضمن آنکه در عین حال فروچاله ها را نیز با دوغاب رس پر کردیم و با اجرای این عملیات چند جانبه، آبگیری سد گتوند قابل اعتماد است و نگرانی وجود ندارد.
معاون اجرایی طرح سد و نیروگاه گتوندعلیا نیز با اشاره به اظهارنظرهای مختلف درخصوص از بین رفتن جنگل های موجود در منطقه مخزن سد، گفت: تمام اقدام ها در مخزن سد با حضور و نظارت سازمان جنگل ها و مراتع کشور انجام می گیرد. 
به گفته مهندس "محمدحسین معنوی فر"، برآورد این سازمان برای درختان موجود در مخزن سد 29 هزار اصله درخت بوده اما حدود 90 هزار اصله درخت جایگزین شده است. 
وی افزود: افزون بر این، بیش از 30 هزار تا 40 هزار اصله درخت تکثیر شده است و آمادگی کاشت آنها را در منطقه و هر کجا که مراجع ذی ربط تعیین کنند، داریم و بدین ترتیب ما تاکنون سه برابر آنچه که به عنوان خسارت مخزن بوده است، درخت کاری کرده ایم.
سپس مهندس "غلامحسین سمندگانی" مدیر امور تجهیزات طرح سد و نیروگاه گتوندعلیا درخصوص منافع حاصل از بهره برداری از این طرح، گفت: تنها با راه اندازی و بهره برداری از نیروگاه آبی گتوندعلیا سالانه سه هزار و 500 میلیارد ریال عواید از محل درآمد برق نیروگاه گتوندعلیا نصیب کشور خواهد شد که با پنج سال تولید برق، اعتبار هزینه شده در این طرح بازخواهد گشت.
وی با اشاره به مزایای نیروگاه های برق آبی، افزود: بازده و طول عمر واحدهای نیروگاه های برق آبی بسیار بیشتر از دیگر انواع نیروگاه ها است ضمن آنکه هزینه تعمیر و نگهداری آن بسیار پایین است و غیر از عوایدی که از محل فروش برق حاصل می شود، عوایدی نیز از منافع جانبی همچون مصارف کشاورزی، شرب و صنعت نصیب کشور خواهد شد که هنوز محاسبه نشده است.
سایت خبری وزارت نیرو
۲۸ خرداد ۱۳۹۰ ۱۱:۵۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.