English
پنج شنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۹, ۱۸:۰۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: در صورت حل نشدن مشکل پیمانکاران صنعت برق، در آینده با بحران صنعتی در حوزه برق روبه‌رو می‌شویم.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: در صورت حل نشدن مشکل پیمانکاران صنعت برق، در آینده با بحران صنعتی در حوزه برق روبه‌رو می‌شویم.
رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان این که دولت در پرداخت مطالبه‌های پیمانکاران فعال در حوزه برق کوتاهی می‌کند، گفت: ظرفیتی که در آینده برای افزایش تولید برق نصب می‌شود، پاسخ‌گوی نیازهای کشور نخواهد بود؛ اگر دولت مشکل پیمانکاران صنعت برق را برطرف نکند، در آینده با بحران صنعتی در حوزه برق روبه‌رو می‌شویم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری خانه ملت، "حمیدرضا کاتوزیان"، با بیان این که وزارت نیرو در بحث واگذاری شرکت‌های توزیع برق عملکرد مطلوبی نداشته و انتظارها را بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی برآورده نکرده است، تصریح کرد: فعالیت این شرکت‌ها با افت و خیز زیادی روبه‌رو بوده و وزارت نیرو را با مشکل روبه‌رو کرده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این که حجم مطالبه‌های پیمانکاران از وزارت نیرو بالا است، گفت: وزارت نیرو می‌تواند بر اساس تأکید بودجه سال ۹۰ کشور به این موضوع، بخشی از بدهی‌های خود به پیمانکاران را به صورت واگذاری شرکت‌ها به آنها پرداخت کند.

وی افزود: اختلاف قیمت شرکت‌ها مشکل اصلی وزارت نیرو برای واگذاری آنها به پیمانکاران طلب‌کار است و باید راهکار برطرف کردن این مشکل در قانون برنامه پنجم توسعه تعریف و این واگذاری‌ها آسان‌تر و بدون مشکل انجام شود.

 

قانون شفاف است، وزارت نیرو حساسیت خود را کم کند

کاتوزیان با بیان این وزارت نیرو شفاف نبودن قانون را یکی از مشکل‌های خود برای واگذار نکردن شرکت‌ها به صورت تهاتر به پیمانکاران طلبکار اعلام می‌کند، اظهار کرد: قانون در این زمینه شفافیت لازم را دارد و مسئولان وزارت نیرو با حساسیت بالایی  با این موضوع برخورد می‌کند.

وی گفت: پیمانکاران طلب‌کاری که می‌خواهند این شرکت‌ها را از وزارت نیرو به صورت تهاتر بگیرند، توان مالی بالایی ندارند و دولت احساس می‌کند با واگذاری به آنها، این شرکت‌ها با مشکل روبه‌رو می‌شوند و کارایی خود را از دست می‌دهند.

 

وزارت نیرو نگران کاهش قدرت سازمان‌های دولتی است

این نماینده مردم در مجلس با بیان این که سازمان‌های دولتی برای این که شرکت‌های فعال زیر نظر خود را به شکل تهاتر به پیمانکاران طلب کارواگذار کند، از خود مقاومت نشان ‌دهند، تصریح کرد: علت این مقاومت این است که وزارت نیرو احساس می‌کند با واگذاری این شرکت‌ها قدرت، حوزه سیطره و توانایی‌های سازمان‌های دولتی کاهش پیدا می‌کند.

 

وزارت نیرو طرح کاهش تلفات توزیع شبکه‌های برقی را با جدیت دنبال کند

کاتوزیان با بیان این که در توزیع برق در شبکه‌های برقی کشور ۲۵ درصد تلفات برقی داریم، گفت: در حقیقت ۲۵ درصد از توان تولیدی ما در شبکه به هدر می‌رود.

وی درباره علت تلفات ۲۵ درصدی برق در توزیع شبکه‌های برقی کشور اظهار کرد: بخشی از این تلفات به صورت برق دزدی از پشت کنتورهای برق اتفاق می‌افتد و همچنین فرسودگی شبکه‌های انتقال برق و طولانی بودن مسیرهای انتقال از دیگر علت‌های تلفات در توزیع شبکه‌های برقی در کشور است.

کاتوزیان با بیان این که پیمانکاران طرح‌هایی مبنی بر کاهش ۱۰ تا ۱۳ درصدی تلفات توزیع برق در شبکه‌های برقی کشور به وزارت نیرو ارائه کرده‌اند، تصریح کرد: در این زمینه مشکل وزارت نیرو چگونگی پرداخت هزینه این طرح‌ها است که البته بر اساس نظر خود پیمانکاران، وزارت نیرو می‌تواند این هزینه‌ها را از صرفه‌جویی‌های بعد از اجرای این طرح‌ها پرداخت کند.

 

موافقت کمیسیون انرژی با طرح کاهش تلفات برقی

وی با تأکید بر این که کمیسیون انرژی مجلس با طرح پیمانکاران مبنی بر کاهش ۱۳ درصدی تلفات توزیع برق در شبکه‌های برقی کشور موافق است، گفت: وزارت نیرو هم موافق اجرای این طرح است اما باید جدیت بیشتری به خرج دهد.

 

هم‌سویی طرح کاهش تلفات برقی با یارانه‌ها

این نماینده مردم در مجلس ادامه داد: اجرای طرح کاهش ۱۳ درصدی تلفات توزیع برق در شبکه‌های برقی کشور به قانون هدفمندی یارانه‌ها و مردم کمک شایانی می‌کند.

کاتوزیان با تأکید بر این که پیمانکاران فعال در حوزه برق هفت‌هزار میلیارد تومان از وزارت نیرو طلب دارند، تصریح کرد: بعضی از این پیمانکاران در آستانه ورشکستگی قرار گرفته‌اند و بعضی دیگر به علت بدهی در زندان ها به سر می‌برند.

وی افزود: اگر دولت مشکل پیمانکاران صنعت برق را برطرف نکند در آینده با بحران صنعتی در حوزه برق روبه‌رو می‌شویم.

 

دولت به مشکلات پیمانکاران توجه نمی‌کند

کاتوزیان با بیان این که کمیسیون انرژی مجلس این مشکل را به رئیس جمهوری و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری یادآوری کرده است، اظهار کرد: متأسفانه این معاونت، به این امر مهم بی‌توجهی می‌کند و انتظار کمیسیون انرژی مجلس این است که حداقل درصد چشمگیری از مطالبه‌های پیمانکاران برای ادامه حیات آنها پرداخت شود.

 

ناتوانی در افزایش ظرفیت تولید برق، مشکل آینده کشور است

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان این که عدم پرداخت مطالبه‌های پیمانکاران فعال در حوزه برق یکی از علت‌های کاهش کیفیت خدمات و افزایش خاموشی است، گفت: علت دیگر این است که تولید برق کشور باید سالانه پنج تا ۶ هزار مگاوات افزایش یابد، این در حالی است ظرفیت کنونی کشور و ظرفیتی که در آینده برای افزایش تولید برق نصب می‌شود به هیچ وجه پاسخ‌گوی این میزان تولید نیست و این موضوع یک مشکل بزرگ برای کشور در آینده به شمار می‌رود.


خانه ملت
۲۹ خرداد ۱۳۹۰ ۱۳:۴۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.