English
یکشنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۹, ۱۳:۴۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

وعده‌های سد گتوند تا پیش از آبگیری آیا عملی می‌شود

وعده‌های سد گتوند تا پیش از آبگیری آیا عملی می‌شود
درآستانه آبگیری سد گتوند علیا و در حالی که به گفته مسئولان سد کمتر از یک ماه به مرحله نخست آبگیری این سد باقیمانده،‌ بخشی از تعهدات مجریان این سد برای جابه‌جایی روستاها محقق نشده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس،‌ در اثر آبگیری سد گتوند علیا 18روستای شهرستان مسجدسلیمان و 14 روستای شهرستان لالی زیر آب می‌روند و 9 روستای مسجدسلیمان نیز در حریم سد قرار دارند که باید تخلیه شوند. برنامه‌ریزی برای جابه‌جایی از سال 87 آغاز شد. هدف این بود که بی‌برنامه‌گی درجابه‌جایی روستائیان سد کارون 3 (در ایذه) که منجر به بی‌خانمانی و حاشیه‌نشینی تعداد زیادی از روستائیان شد تکرار نشود. به همین دلیل قرار شد به جای خرید زمین‌ها و منازل مسکونی روستائیان، در همان نزدیکی و در جای مناسبی برای روستائیان خانه ساخته شود که این مسئله به بهانه عدم تمایل روستائیان برای ساخت منزل مسکونی و اصرار آنها به فروش املاک منتفی و قرار شد با نرخ کارشناسی منازل،‌ زمین‌های کشاورزی و مراتع روستائیان خریداری شود.
همچنین قرار بود با تشکیل جلسات در استانداری خوزستان تعهدات سد برای جبران خسارت‌های به ویژه در تخریب راه‌های ارتباطی عملیاتی شود اما با وجودی که روز به روز به آبگیری سد نزدیک می‌شویم، گفته‌های مسئولان سد گتوند که تاکید می‌کنند همه چیز برای آبگیری آماده است،‌ درست به نظر نمی‌آید.

*مشکل آب روستاها حل شود
فرماندار مسجدسلیمان بر حل مشکل آبرسانی به روستاها پیش از آبگیری سد گتوند تاکید کرد.
محمد خانچی با اشاره به اینکه بخشی از تاسیسات آبرسانی روستایی مسجدسلیمان با آبگیری سد گتوند به زیر آب می‌رود،‌ تاکید کرد: به این ترتیب چند روستا از جمله دو روستای بزرگ عنبل و هفت شهیدان دچار مشکل می‌شوند و باید قبل از آبگیری اقدامی صورت گیرد تا با مشکل برخورد نکنیم.
وی افزود: بیش از یک هفته است که آب روستای شمس که تاسیسات آبرسانی آن قبلا توسط آب و نیرو خریداری شده جمع‌آوری شده و آب این روستا قطع است؛ که آب و فاضلاب روستایی با تانکر به آن آبرسانی می‌کند.
خانچی همچنین گفت: 14 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی و اراضی ملی با آبگیری سدگتوند زیر آب می‌روند که در حوزه شهرستان‌های لالی،‌ مسجدسلیمان و اندیکا قرار دارند.
وی با بیان اینکه 15 روستا در مسجد سلیمان با آبگیری سد گتوند باید جابه‌جا شوند، افزود: یکی دو روستا هستند که با آب و نیرو در مورد ساخت و سازهای جدید اختلاف دارند که فرمانداری برای حل این مشکل به عنوان حکم اعلام نظر کرد و پرداخت‌های آب و نیرو به روستائیان بر اساس این اظهارنظر انجام می‌شود؛ البته اعتراضاتی هم بوده که به آنها هم رسیدگی می‌کنیم.
رئیس شورای تامین شهرستان مسجدسلیمان اظهار داشت: با توجه به اینکه جاده ارتباطی مسجدسلیمان ـ لالی در حوزه آبگیر سد گتوند قرار دارد، آماده‌سازی راه جایگزین باید پیش از آبگیری انجام شود.
وی با اشاره به تخریب‌های صورت گرفته در اراضی ملی، تاکید کرد: برآورد این خسارت‌ها توسط اداره کل منابع طبیعی اعلام می‌شود و قرار است آب و نیرو با نظر جهاد کشاورزی به جای آن بند خاکی و یا جنگل‌کاری انجام دهد.
خانچی همچنین اظهار داشت: مسجدسلیمان بهترین زمین‌های زراعی را دارد که به دلیل نبود آب استفاده‌ای از آنها نمی‌شود. هر چند تاکنون از سدهای احداث شده بهره‌ای نبردیم، اما با توجه به اینکه حوزه آبگیر سد گتوند در مسجدسلیمان قرار دارد امیدواریم بتوانیم از این سد برای کشاورزی مسجدسلیمان استفاده کنیم.

* آبگیری سد منوط به تکمیل راه‌های ارتباطی
فرماندار شهرستان لالی گفت: آبگیری سد گتوند تا زمان اتمام راه‌های ارتباطی جایگزین شهرستان لالی و تملک تمام اراضی انجام نمی‌شود.
حسین لامی‌زاده در مورد راه‌های ارتباطی لالی که در حوزه آبگیر سد قرار می‌گیرند،‌ اظهار داشت: جاده ارتباطی شهر لالی و پل آن در اثر آبگیری سد گتوند زیر آب می‌روند که جایگزین آنها باید ساخته شود.
وی افزود:‌ پل بزرگ لالی هم‌اکنون ساخته شده و در حال اتمام است اما مشکل اصلی جاده‌ها هستند که هنوز تکمیل نشدند و تا زمانی که جاده‌های جایگزین راه‌های ارتباطی لالی ساخته نشوند اجازه آبگیری صادر نمی‌شود.
لامی‌زاده تاکید کرد: تا زمانی که تمام زمین‌ها به تملک سد گتوند درنیایند،‌ آبگیری سد انجام نمی‌شود.
وی با اشاره به اینکه روستاهای دو منطقه چم‌لوند و آب‌ماهیک در لالی با آبگیری سد گتوند جابه‌جا می‌شوند،‌ گفت: در حوزه شهرستان لالی 9 روستا در حوزه آبگیر سد قرار دارند که علاوه بر منازل مسکونی، زمین کشاورزی و مراتع دامداری نیز در این محدوده قرار دارند.
لامی‌زاده افزود: اراضی چم‌لوند توسط سد گتوند خریداری شده‌اند اما قسمتی از منطقه آب ماهیک هنوز به مالکیت سد درنیامده است.
وی توضیح داد: میان شرکت آب و نیرو و روستائیان در مورد اینکه منازل اهالی بعد از تاریخ اعلام شده توسط آب و نیرو ساخته شده اند اختلافاتی وجود دارد که بر اساس مصوبه استانداری، کارگروهی از سوی فرمانداری این اراضی را تعیین تکلیف کردند. کارشناسی اراضی تا آخر هفته تمام و قیمت‌های کارشناسی با نظارت فرمانداری پرداخت می‌شود.
به گفته وی،‌ روستاهای منطقه چم‌لوند که در مرحله نخست آبگیری سد تحت تاثیر قرار می‌گیرند در حال حاضر تخلیه شده‌اند اما روستاهای منطقه آب ماهیک تخلیه نشده‌اند.
رئیس شورای تامین شهرستان لالی تصریح کرد: هر چند که سد گتوند یک پروژه ملی است، اما نباید به روستائیان در این میان آسیب برسد.
وی اظهار داشت: در حال حاضر تاسیسات آبی روستا خریداری شده است.

*تاسیسات 26 روستا زیر آب می‌رود
مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی خوزستان گفت: در اثر آبگیری سد گتوند، آب 26 روستا به دلیل زیرآب رفتن تاسیسات آبرسانی یا اسکله آبگیر، با مشکل مواجه می‌شود.
غلامعلی خلیف‌پور با اشاره به تمهیداتی که برای حل این مشکل صورت گرفته اظهار داشت: مقرر شده شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران (مجری سد) اسکله آبگیر متحرک برای رفع مشکل آب روستاها احداث کند.
به گفته وی،‌ احداث این اسکله آبگیر حدود دو ماه زمان لازم دارد و تا زمان اتمام این طرح،‌ شرکت آب و فاضلاب روستایی با استفاده از پمپ‌های سیار و از منطقه‌ای دیگر مشکل این روستاها را حل می‌کند.
خلیف‌پور در مورد قطع آب تعدادی از روستاهای مسجدسلیمان به دلیل جمع‌آوری تاسیسات آبرسانی توسط سدگتوند، اظهار داشت: آب روستای عنبل، یکی از روستاهای بزرگ مسجدسلیمان، قطع شده است که با استفاده از تاسیسات موقت فعلا مشکل آب آن حل شده است.
وی افزود:آب روستای شمس نیز قطع شده که با توجه به جمعیت کم ساکنان این روستا با تانکر به این روستا آبرسانی می‌شود.
مدیرعامل آبفا روستایی خاطرنشان کرد: بر اساس مذاکراتی که با شرکت آب و نیرو صورت گرفته،‌ تا زمان آبگیری سد گتوند مشکل آبرسانی این روستاها حل می‌شود.

* اول حل مشکلات، بعد آبگیری
مدیر کل امور روستایی استانداری خوزستان در این باره گفت: بنا به گفته مسئولان سد گتوند آبگیری سد قرار است اواخر تیر ماه آغاز شود،‌ اما این تاریخ هنوز قطعی نشده و در صورت رفع تمام مشکلات آبگیری شروع می‌شود.
جاسم مجیدی‌پور با اشاره به ارتباط مستقیم راه‌های ارتباطی شهرستان‌های لالی و مسجدسلیمان با آبگیری سد،‌ افزود: با توجه به اینکه جاده‌های ارتباطی و پل لالی با آبگیری به زیر آب فرو می‌روند باید تا پیش از آبگیری این پروژه‌ها به اتمام برسد.
وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر کار بر روی جاده و پل بزرگ لالی در حال انجام است که قرار است تا نیمه تیر ماه به اتمام برسد.
به گفته وی، اراضی و منازل مسکونی روستائیان کاملا خریداری و اختلافات حل شده است و بسیاری از روستائیانی که پول دریافت کردند منازل خود را تخلیه کرده‌اند.
مجیدی‌پور تاکید کرد: حل مشکلات تاسیسات و آبرسانی روستاها نیز در حال پیگیری است و شرکت آب و فاضلاب روستایی و شرکت آب و نیرو جلساتی با یکدیگر برگزار کردند.
وی خسارت به تاسیسات آبرسانی روستایی محاسبه شده،‌ اظهار داشت: بر این اساس شرکت آبفای روستایی باید مشکل آب روستاها را حل کند.
مدیرکل امور روستایی خوزستان تصریح کرد: وقتی آبگیری سد گتوند آغاز می‌شود، تمام این مشکلات باید حل شده باشد.
خبرگزاری فارس
۲۹ خرداد ۱۳۹۰ ۱۴:۰۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.