English
سه شنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۸, ۱۸:۰۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

تثبیت نرخ ارز دیگر معنا ندارد

تثبیت نرخ ارز دیگر معنا ندارد
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن گفت: در شرایطی که فاکتورهای اقتصاد کلان کشور به خصوص‌ تورم در حال تغییر است، نمی‌توان از ثابت نرخ ارز سخن گفت اما چگونگی مدیریت مهم است و باید با آمادگی کافی و با واکنش سریع و مناسب، بازار را تنظیم کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری مهر، محمد نهاوندیان در یک نشست خبری در پاسخ به سئوالی مبنی بر اعلام نرخ یکهزار و 140 تومانی برای دولت از سوی رئیس کل بانک مرکزی، گفت: بانک مرکزی از سوی دولت بزرگترین عرضه کننده ارز در بازار کشور است و موثرترین بازیگر این میدان به شمار می‌رود. بر همین اساس، اگر با نگاه واقع بینانه موضوع ارز را تحلیل و اتخاذ موضع کند حتماً می تواند در مدیریت بازار موفق باشد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر افزود: سخن در این است که این واقع‌بینی در یک افق آینده نگرانه صورت گرفته و نسبت به واقعیات اقتصادی توجه کامل و کافی مبذول شود.

وی خواستار افزایش نرخ ارز با شیب ملایم شد و تصریح کرد: در شرایطی که فاکتورهای دیگر اقتصاد کلان کشور در حال تغییر است خصوصاً‌ در رابطه با نرخ تورم دو رقمی نمی‌توان از ثابت نرخ ارز سخن گفت اما چگونگی مدیریت مهم است و باید با آمادگی کافی و با واکنش سریع و مناسب بازار را تنظیم کرد.

به گفته نهاوندیان، باید از بانک مرکزی برای حراست از سیاست تک نرخی بودن ارز قدردانی کرد اما واقعیت بازار، ارز را به سمتی هدایت می‌کند که باید تصمیم صحیح در این رابطه اتخاذ شود.

عضو شورای پول و اعتبار ادامه داد: در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی قرار بر این شد که کارگروهی با مسئولیت بانک مرکزی تشکیل شود تا موضوع تنظیم بازار ارز را پیگیری کند و هفته آینده نیز در شورا این موضوع مورد پیگیری واقع خواهد شد.

نهاوندیان ادامه داد: در قانون برنامه پنجم توسعه به صراحت عنوان شده که نظام ارزی در کشور، شناور مدیریت شده باشد و نرخ ارز با توجه به نرخ تورم داخلی و خارجی و اقتضائات حمایت از تولید کشور تعیین شود.

وی خاطرنشان کرد:‌ در اقدامات آتی بانک مرکزی و سیاست‌های اقتصادی باید اولویت به جلوگیری از امواج تورمی داده شود چرا که اگر تورم در داخل کشور مهار شده بود آنگاه می توانستیم اصلاح نرخ ارز را انجام دهیم اما اگر در گام اول تورم را مهار نکنیم نباید اجازه داد که تورم داخلی و خارجی نرخ ارز را تحت الشعاع قرار دهد.

عضو شورای پول و اعتبار با اشاره به برگزاری انتخابات هیئت رئیسه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران خاطرنشان کرد:‌ اگرچه این انتخابات بیش از 6 ساعت به طول انجامید اما شور و شوق و شعور در آن موج می‌زد و حاصل آن تنوع و ارایه پیام انسجام بود.

وی اظهار داشت: انتخابات اخیر هیئت رئیسه اتاق شایسته تحلیل است و انتخابات معناداری به شمار می‌رود و افراد نیز براساس دسته بندی‌ها و جناح‌ها رای نداند، ضمن اینکه اخلاق، اقتصاد و نوآفرینی اصلی‌ترین محورهای مورد تاکید این انتخابات بود که نشان داد بخش خصوصی بر اخلاق پافشاری می‌کند.

نهاوندیان ادامه داد: اتاق باید همچونان وظایف مشورتی خود را دنبال کند و به ابتکارهای نوآفرینانه دست بزند. وی همچنین تقویت فضای تعاملی بین اتاق و ارکان نظام را مورد تاکید قرار داد و گفت: بند بند منشورهای همکاری که با دستگاه‌های مختلف امضا شده مورد اجرا واقع خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن همچنین در پاسخ به سئوالی مبنی بر معرفی وی به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل گفت: من از هیچکس این موضوع را نشنیدم اما اولویت اول با مسئولیتم در اتاق بازرگانی است.

خبرگزاری مهر
۲۹ خرداد ۱۳۹۰ ۱۸:۱۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.