English
یکشنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۹, ۱۳:۰۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ارزیابی آل‌اسحاق از 6 ماهگی هدفمندی یارانه‌ها ؛ هدفمندی یارانه‌ها موفق و بدون تنش آغاز شد؛ لزوم حل مشکل تولید

ارزیابی آل‌اسحاق از 6 ماهگی هدفمندی یارانه‌ها ؛
هدفمندی یارانه‌ها موفق و بدون تنش آغاز شد؛ لزوم حل مشکل تولید
رئیس اتاق بازرگانی تهران در ارزیابی خود از 6 ماهگی هدفمندی یارانه‌ها با اعلام اینکه این قانون بدون تنش آغاز شد و مورد تحسین سازمانهای بین المللی نیز قرار گرفت، گفت: اگر مشکلات بخش تولید به درستی مدیریت شود امکان جبران کمبودها نیز وجود دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، یحیی آل اسحاق در پاسخ به این سؤال که پس از 6 ماه از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها چه نقاط ضعف و قوتی در اجرای آن مشاهده می‌شود، اظهار داشت: هدفمند کردن یارانه‌ها اقدام بزرگی بوده است و در آن شکی نیست مخصوصا اینکه مراجع جهانی نظیر بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را به عنوان یک اقدام مؤثر در اقتصاد ایران به ثبت رسانده‌اند.
وی با تأکید بر اینکه در داخل کشور اجرای این قانون مشهود بوده و قابل تقدیر است، اظهار داشت: در بخش مردمی اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به خوبی انجام شد و با کمترین تنش ممکن قانون اجرا شد که باید از مجریان این امر تشکر کرد اما در بخش صنعت و تولید مشکلاتی احساس می‌شود که اگر این مشکلات به درستی مدیریت شود امکان جبران آن وجود دارد و الا ممکن است آسیب‌های جدی وارد کند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: همزمانی اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها با سایر مشکلات و چالش‌های بخش تولید و صنعت نظیر تأمین مواد اولیه، بالا رفتن قیمت واردات، تجهیز خطوط تولید و خطوط توسعه که در نهایت منجر به بالا رفتن هزینه تمام شده در بخش صنعت شده است و همزمانی این مشکلات با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها چالش در این بخش را مشهود کرده است.


* مباحث مربوط به تغییر نرخ ارز بخش تولیدی کشور را با چالش‌های جدی مواجه کرده است

وی افزود: بحث نقدینگی و رابطه بانک‌ها با بخش تولید و مباحث مربوط به تغییر نرخ ارز که اخیراً اتفاق افتاده است بخش تولیدی کشور را با چالش‌های جدی مواجه کرده است و از طرفی رکود بازار در بخش فروش محصولات تولیدی نیز به این مشکلات اضافه شده است.
وی با بیان اینکه کالاهای رقبای ما که از طریق قاچاق و واردات وارد کشور می‌شود نیز مشکلات تولید را افزایش داده، گفت: نظام مالیاتی و حق بیمه نیز در کنار سایر مشکلات بخش تولیدی کشور را در تنگنا قرار داده است و همزمانی همه این مشکلات با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و تأکید دولت بر قیمت‌گذاری محصولات برای جلوگیری از تورم باعث شده است تا به عوامل مؤثر بر تولید ملاحظه چندانی نشود.

آل اسحاق گفت: افزایش قیمت تمام شده محصولات و کنترل قیمت‌ها و عدم صدور مجوز برای افزایش قیمت توسط واحدهای تولیدی به دلیل مسائل اجتماعی و تورم چالش‌های موجود بخش تولید را تشدید کرده است.

وی افزود: بر اساس قانون که قرار بود 30 درصد از درآمدهای اجرای این قانون در بخش تولید سرمایه گذاری شود آنطور که باید صورت نگرفته است و هزینه‌های بخش تولید بیشتر شده است چرا که انتظار می‌رود در زمان اجرای قانون و برای جبران بخشی از هزینه‌ها خط تولید نیز در کارخانجات و بنگاه‌های اقتصادی اصلاح ماشین‌آلات به روز در آنها به کار گرفته شود و انتظار می‌رود در این مسیر حمایت‌های لازم صورت گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه تولید باید اولویت نظام تدبیر باشد گفت: در این شرایط مطرح شدن بحث ادغام وزارت بازرگانی و صنایع نیز ایجاد فطرت کرده و مشکلات خاص خودش را ایجاد کرده است.


* جلسات ویژه حل مشکل تولید با رحیمی و آقامحمدی

وی افزود: اتاق بازرگانی برای حل مشکلات بخش تولید جلساتی را با معاون اول رئیس جمهور داشته است و قرار شده تا کارگروهی در اتاق بازرگانی تشکیل شود تا با توجه به شرایط موجود مشکلات بخش تولید کشور حل شود که اگر این اتفاق بیفتد به صورت تخصصی می‌توان همه مشکلات موجود را حل کرد. وی افزود: در کارگروه کنترل بازار به تصویب رسیده است تا تنظیم بازار و کنترل قیمت‌ها به اصناف و حمایت از بخش تولیدی به اتاق بازرگانی محول شود که در این زمینه تاکنون 2 جلسه با آقای رحیمی و آقای آقامحمدی برگزار شده و منتظر تشکیل جلسه برای حل مشکلات تولید هستیم.
خبرگزاری فارس
۳۰ خرداد ۱۳۹۰ ۱۳:۲۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.