English
دوشنبه، ۱۶ تیر ۱۳۹۹, ۱۲:۵۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مطالعات کامل زیست محیطی برای ساخت سد گتوند انجام شده است

مطالعات کامل زیست محیطی برای ساخت سد گتوند انجام شده است
مجری طرح و نیروگاه سد گتوند علیا با رد برخی اظهار نظرهای غیرفنی مبنی بر لحاط نکردن مسائل زیست محیطی درمراحل ساخت سد گفت: برای ساخت این سد که بزرگترین و بلندترین سد خاکی کشور محسوب می شود مطالعات جامع زیست محیطی توسط کار مشاور از دانشگاه تربیت مدرس انجام شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایرنا، 'کریم شیبانی ' افزود: مطالعات جامع زیست محیطی این سد توسط کارشناسان خبره انجام شده و به طور قطع آبگیری سد نمی تواند محیط زیست منطقه را با خطر رو به رو کند.
وی اظهارداشت: با شروع آبگیری در سه تا چهار ماه آینده، 21هزار هکتار از اراضی پشت مخزن زیرآب خواهد رفت و امکان ذخیره سازی 5/4 میلیارد متر مکعب آب را فراهم خواهد کرد و در مواقع سیلابی این میزان ذخیره سازی تا 2/5 میلیارد متر مکعب قابل افزایش می باشد.
شیبانی با نادرست خواندن موضوعی که گفته می شود با آبگیری سد گتوند روستاهای زیادی زیرآب خواهد رفت، گفت: بررسی میدانی نشان می دهد 32 روستا نفر زیر آب خواهند رفت که اقدام های لازم برای جا به جایی و پرداخت خسارت به روستاییان از سال ها پیش شروع شده و هم اکنون هیچگونه مشکل اساسی در این ارتباط وجود ندارد.
مجری طرح و نیروگاه سد گتوند علیا درادامه افزود: به دلیل خشک بودن اراضی پشت سد تجمع های انسانی کمی در پشت مخزن شکل گرفته و اندک اراضی کشاورزی منطقه نیز به صورت دیم کشت می شده است.
شیبانی همچنین این مساله را که با احداث سد گتوند آب رودخانه کارون شورتر خواهد شد نادرست خواند و گفت: در 9 کیلومتری پشت مخزن سد گتوند رگه ها یا توده های نمکی به طول دو هزار و 200متر به صورت غیرپیوسته وجود دارد که از 18ماه پیش عملیات پوششی این توده نمکی با لایه های رسی با اعتباری افزون بر600میلیارد ریال در حال انجام است که امیدواریم با شروع آبگیری بخش مهمی از پوشش توده نمکی پشت مخزن به اتمام برسد.
وی افزود: برای مهار این توده نمکی و عدم تماس نمک با آب ازهمه کارشناسان داخلی و خارجی نظر خواهی شده و در نهایت با وجود آنکه اکثر کارشناسان پوشش این توده نمکی را با توجه به حجم عظیم آب پشت سد ضروری نمی خواندند با این وجود تصمیم گرفته شد برای اطمینان خاطر از شور نشدن آب پشت سد پوشش این توده نمکی با لحاظ کردن همه مسائل علمی و فنی انجام شود.
شیبانی در ارتباط با مسائل آبخیزداری و کاشت نهال و درخت در پشت سد، توضیح داد: بر اساس اعلام منابع طبیعی و آبخیزداری استان در مجموع حدود 29هزار اصله درخت از بین رفته یا خواهد رفت که ما توانستیم با برنامه ریزی لازم بیش از 90هزار اصله انواع نهال و درخت در پشت سد غرس کنیم.
معاون اجرایی سد و نیروگاه گتوند نیز گفت: پیش از ساخت این سد مطالعات کامل و جامع زمین شناسی، منابع طبیعی، جا به جایی روستاهای پشت سد، مقاومت سد و تغییرات به وجود آمده در کیفیت و کمیت آب انجام شده و به مردم و مسوولان اطمینان می دهیم پیامدهای منفی ساخت سد گتوند در مقایسه با آثار پربار آن از جمله اشتغال، تولید برق، رونق صنعت و کشاورزی بسیار ناچیز و در حد صفر است.
'محمدحسین معنوی فر ' افزود: برخی افراد از روی ناآگاهی و اغراض شخصی وجود توده های نمکی پشت سد و یا وجود احتمالی بناهای تاریخی و همچنین روستاها را چنان بزرگ کردند که سبب مشوش شدن اذهان مردم شده است به گونه ای که بسیاری را دچار تردید کرده اند.
وی اظهارداشت: تاکنون برای ساخت این سد عظیم که در ردیف بزرگترین پروژه عمرانی کشور است 15هزار میلیارد ریال هزینه شده که با احتساب بدهی سه هزار و 500 میلیارد ریالی مجموع هزینه های ساخت سد به 20هزار میلیارد ریال خواهد رسید.
معنوی فر طول مخزن سد که بر روی رودخانه کارون در پنج کیومتری شمال شهرستان گتوند ساخته شده 90 کیلومتر ذکر کرد و گفت: ارتفاع سد حدود 182متر است و قادر است سیلاب های رودخانه کارون را به طور کامل مهار کرده و در فصل نیاز سه میلیارد متر مکعب آب را دراختیار اراضی و بخش های پایین دست قرار دهد.
وی سطح اراضی زیرکشت که از آب سد گتوند بهره مند خواهند شد را 120هزار هکتار عنوان کرد و افزود: با ذخیره سازی آب به میزان 6/1 متر مکعب امکان راه اندازی نیروگاه یک هزار مگاواتی فراهم خواهد شد.
معاون اجرایی سد و نیروگاه گتوند اظهارداشت: هم اکنون تجهیزات نیروگاه به طور کامل نصب شده و در حال آزمایش نهایی است و با ذخیره سازی مناسب آب امکان راه اندازی آن در بهمن ماه امسال فراهم می شود.
مطالعات سد گتوند از سال 1373 و عملیات حفاری ژئوتکنیک آن از ابتدای سال 1374 شروع شد.
درسال 1381 کار اجرایی این سد به صورت جدی شروع شد و در سال های 88 و 89 هر سال 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
این سد با پیشرفت 98درصدی 32 میلیون متر مکعب خاک ریزی شده است و احتمالا تیرماه امسال عملیات انسداد رودخانه و تونل انحرافی آب و عملیات آبگیری شروع خواهد شد.
ایرنا
۳۰ خرداد ۱۳۹۰ ۱۶:۲۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.