English
پنج شنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۹, ۱۶:۱۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

سومین نشست راهبردی طرح سامانه "انتقال آب مازندران به گلستان‌وسمنان" برگزار شد

سومین نشست راهبردی طرح سامانه "انتقال آب مازندران به گلستان‌وسمنان" برگزار شد
سومین جلسه راهبردی طرح سامانه "انتقال آب مازندران به استانهای گلستان و سمنان" با حضور جمعی از مدیران و کارشناسان شرکتهای مدیریت منابع آب ایران، آب منطقه‌ای سمنان، مازندران و گلستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این جلسه دکتر "رمضان طهماسبی"، مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران به تشریح نکاتی که باید در برنامه‌ریزی منابع آب این استان مورد توجه قرار گیرد پرداخت و افزود: بر اساس آماری که از 180 ایستگاه آب و هواشناسی این شرکت طی سالهای مختلف اخذ شد، متوسط بارندگی در استان 639 میلیمتر است که این رقم متاسفانه 700 و 750 میلیمتر اعلام می‌شود.

وی با برشمردن محدودیت و چالشهای تأمین آب آشامیدنی استان مازندران، از جمله رشد و تراکم جمعیت توریست با توجه به ظرفیت بالای گردشگری، عدم برخورداری از منابع آب سطحی در بخش تأمین، بهره‌گیری از حدود 900 حلقه چاه و توجه به این نیاز مهم استان در برنامه‌ریزی منابع آب، گفت: این موارد باید در طرحها مد نظر قرار گیرد.

در ادامه، مهندس "سیدمجتبی رضوی نبوی"، مشاور مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، با اشاره به قدمت ایده این طرح(انتقال آب مازندران به استانهای گلستان و سمنان) در بخش آب کشور، تأمین نیازهای استان مبدأ(مازندران) به‌ویژه در بخش شرب و صنعت را از استراتژیهای این طرح برشمرد و تأکید کرد: با مد نظر قرار دادن این نیازها، انتقال آب به استانهای مقصد و مجاور صورت خواهد گرفت.

رضوی نبوی افزود: تجارب بسیار خوبی در زمینه سامانه انتقال آب در کشور از حوضه‌ای به حوضه دیگر به‌ویژه در سالهای اخیر وجود دارد که مشاور طرح باید آنها را مورد توجه و استفاده قرار دهد.

وی با تأکید بر تبادل اطلاعات، خواستار تسریع در مطالعه و اجرای اجزای این طرح بزرگ شد.

در این نشست امکان تامین بخشی از نیازهای آب شرب و صنعت استان سمنان در افق طرح از طریق آبهای سطحی این سامانه مطرح و گزینه‌هایی در این خصوص پیشنهاد شد.

بر پایه این گزارش، طرح سامانه انتقال آب مازندران به گلستان و سمنان، با هدف مهار آبهای سطحی حوضه‌های آبریز غرب مازندران و انتقال آن به شرق جهت رفع نیازهای شرب، صنعت و کشاورزی در حال و آینده است.

بررسیهای اولیه نشان می‌دهد که با رعایت اولویت تامین نیازهای بخشهای مختلف مصارف آب در استان مازندران، امکان برنامه‌ریزی بر روی بخشی از آبهای سطحی جهت تامین نیاز آب شرب استانهای گلستان و سمنان در آینده وجود دارد و در این نشست مقرر شد تا مشاور این طرح بزرگ با دقت نسبت به تعیین محلهای تامین آب برای استان سمنان اقدام کند.

ایسنا
۳۱ خرداد ۱۳۹۰ ۱۶:۳۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.