English
یکشنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۹, ۱۴:۴۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

وزیر نیرو گفت: جمهوری اسلامی ایران درصدد تولید پنج هزار مگاوات برق از انرژی های تجدیدپذیر تا سال 2015 میلادی است.

وزیر نیرو گفت: جمهوری اسلامی ایران درصدد تولید پنج هزار مگاوات برق از انرژی های تجدیدپذیر تا سال 2015 میلادی است.
هم اکنون در ایران با توجه به وجود قوانین حمایتی لازم، امکان سرمایه گذاری مطلوب در زمینه انرژی های نو بیش از پیش مهیا است و بر این اساس از بخش های دولتی، شرکت ها و تمامی گروه ها و تشکل های توانمند در زمینه توسعه فناوری های انرژی های تجدیدپذیر در ایران دعوت می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از سایت خبری وزارت نیرو، مهندس "مجید نامجو" روز سه شنبه (امروز) در دومین همایش بین المللی انرژی وین در اتریش که با عنوان "صنایع سبز و انرژی" در حال برگزاری است، افزود: ایران به دنبال تحقق اهداف راهبردی کلان در خصوص انرژی های تجدیدپذیر است.
وی اظهار داشت: بر این اساس، انتظار می رود پروژه های اجرایی در زمینه انرژی های تجدیدپذیر تا حدود پنج هزار مگاوات تا سال 2015 در ایران نصب و راه اندازی شود و به این ترتیب، ظرفیت نصب شده نیروگاهی در حوزه برق توسط تجدیدپذیرها در دو سال آینده به بیش از سه درصد کل ظرفیت فعال در صنعت برق برسد.
وی با بیان آنکه هم اکنون در ایران با توجه به وجود قوانین حمایتی لازم، امکان سرمایه گذاری مطلوب در زمینه انرژی های نو بیش از پیش مهیا است، از بخش های دولتی، شرکت ها و تمامی گروه ها و تشکل های توانمند در زمینه مطالعه، اجرا و توسعه فناوری های انرژی های تجدیدپذیر جهت ایجاد روابط کاری و تعاملات فنی و عملیاتی در ایران دعوت به عمل آورد.
وی اطمینان داد: این همکاری ها می تواند هم منافع سرمایه گذاران و هم اهداف ایران را در گسترش منابع جدید انرژی به خوبی تامین کند.
وزیر نیرو سپس با اشاره به اهمیت فوق العاده مباحث انرژی، اظهار داشت: با گذشت زمان، بر اهمیت ابعاد مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی این مباحث افزوده می شود و دستیابی به توسعه و ارتقای رفاه اجتماعی نیازمند دسترسی به منابع بیشتر انرژی است.
وی با بیان آنکه این نیاز روزافزون به انرژی و محدودیت منابع انرژی فسیلی، نگرانی های مشروع زیادی را در سطح بین المللی ایجاد کرده است، افزود: این نگرانی ها تنها محدود به جنبه های اقتصادی و افزایش قیمت انرژی نیست و رشد بی رویه مصرف انرژی به ویژه انرژی های فسیلی، مشکلات زیست محیطی حادی را در سطح کره زمین ایجاد کرده است که همگان به تبعات گسترده آن آگاه هستند.
به گفته نامجو، از این منظر بین مصرف بی رویه و نامناسب انرژی های فسیلی و تخریب محیط زیست رابطه مستقیمی وجود دارد که یافتن راه درست و جامع نگر برای توسعه کشورها به ویژه کشورهای در حال توسعه را دشوارتر کرده و آنها را نیازمند تدوین راهبردهای هوشمندانه و آینده نگرانه کرده است.
وی تصریح کرد: در میان تمام صاحب نظران و راهبران انرژی، این اتفاق نظر وجود دارد که دو راهبرد ارتقای کارایی انرژِ و توسعه بهره گیری از سایر منابع ازجمله منابع تجدیدپذیر انرژی، موثرترین راهکار برای دستیابی به به اهداف توسعه پایدار، تامین بهتر منافع اقتصادی، ارتقای امنیت انرژی و کاهش آسی ها به محیط زیست است و اکنون به عهده دولت ها است تا ضمن بازنگری در سیاست های خود، مسیر حرکت آینده خود را در این زمینه هموار کنند.
به گفته نامجو، نگرانی های یادشده موجب شده است تا جمهوری اسلامی ایران در راستای دستیابی به توسعه پایدار، اقدام های مهمی در زمینه های بهینه سازی مصرف انرژی، جایگزینی نفت با گاز طبیعی، توسعه انرژی آبی و منابع انرژی تجدیدپذیر به انجام برساند.
وی تدوین برنامه هایی برای حمایت از بخش خصوصی به منظور توسعه فناوری ها و گسترش تولید انرژی های تجدید پذیر، پرداخت تسهیلات مالی و اجرای سایر سیاست های حمایتی از سازندگان و شرکت های طراحی مهندسی جهت انتقال فناوری و بومی کردن فناوری در زمینه هایی نظیر نیروگاه های بادی، سامانه های فتوولتائیک و نیروگاه های زیست توده که می توانند در افق میان مدت رقابت پذیر شوند، حمایت از مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی جهت توسعه تحقیقات درخصوص فناوری هایی که در آینده ای دورتر از 10 سال، امکان رقابت پذیری خواهند داشت همچون تولید پیل های سوختی براساس منابع تجدیدشونده انرژی را ازجمله فعالیت های ایران در زمینه توسعه انرژی های تجدیدپذیر برشمرد.
به گفته وی، فعالیت های دیگری ازجمله تامین انرژی پایدار از طریق سامانه های تجدیدپذیر برای مناطق محروم و دورافتاده که به شبکه سراسری دسترسی ندارند با هدف بهبود وضعیت زندگی و توسعه شرایط اجتماعی ساکنان محلی، بالا بردن سطح آگاهی عمومی در زمینه برتری های کاربرد انرژی های تجدیدپذیر و نیز اجرای پروژه های پایلوت توسط دولت به منظور ایجاد اعتماد و هموار کردن بستر برای حرکت گسترده تر بخش خصوصی در این خصوص انجام گرفته است.
وزیر نیرو سپس با بیان آنکه ما اکنون در جهانی زندگی می کنیم که تحت فشار و استرس ناشی از افزایش گرمایش جهانی و تغییر اقلیم است، افزود: به همان اندازه که بشر در جهت دستیابی به رفاه و آرزوهای خویش جهت دستیابی به یک زندگی بهتر تلاش می کند، به همان اندازه نیاز به استخراج انرژی بیشتر از منابع طبیعی و مصرف آن دارد.
وی تصریح کرد: طبیعی است که مصرف انرژی بیشتر موجب تولید گازهای گلخانه ای بیشتر و تغییر اقلیمی و آب و هوایی شدیدتری می شود و همانطور که دیده می شود، این یک سیکل بسته است که در نهایت می تواند موجب وقوع خسارت های سنگین زیست محیطی، هیدرولوژیکی به کره زمین و در نهایت اقتصادی، بهداشتی و سلامتی به بشر شود.
نامجو یکی از آثار منفی تغییر اقلیم را تغییر کمی و کیفی منابع آب جهان به ویژه در مناطق خشک و نیمه خشک نظیر خاورمیانه و آسیای مرکزی دانست و گفت: این امر موجب خشک تر شدن این مناطق و وقوع خشکسالی های با شدت بیشتر شده است و هم اکنون ایران نیز شاهد آثار تغییر اقلیم بر منابع آب خود است که به خشک شدن تدریجی دریاچه های آن منجر شده است.
وی اظهار داشت: در زمان حاضر و در کوتاه مدت بشر چاره ای ندارد جز آنکه زندگی خود را با تغییر اقلیم تطبیق دهد تا بتواند از این دوران بحرانی و سخت گذر کند اما در درازمدت باید با تغییر الگوی مصرف انرژی و استفاده از انرژی های نوین و به ویژه انرژی حیات بخش خورشیدی بر گرمایش جهانی و تغییر اقلیم فایق آید ضمن آنکه افزون بر تغییر سخت افزاری در ابزار تولید انرژی، بشریت به تغییر نرم افزاری در تفکر خود در مصرف انرژی نیاز دارد.
وزیر نیرو اظهار داشت: افزایش اخلاق و فرهنگ صحیح در مصرف انرژی در هر دم می تواند موجب کاهش مصرف و در نتیجه کاهش مصرف انرژی شود و ما این توصیه را به جهان داریم که با استفاده از فرهنگ و دستورهای مذاهب و ادیان الهی به عنوان یک منبع غنی اخلاقی، از آن به عنوان یک اهرم قوی جهت هدایت مردم به استفاده صحیح و بهینه از منابع طبیعی استفاده شود تا بتوان در حد امکان با مصرف کمتر این منابع، گازهای گلخانه ای را کاهش داد.
وی با اشاره به پیش شرط های لازم به منظور تضمین نقش کلیدی انرژی های تجدیدپذیر در توسعه پایدار، افزود: تشریک مساعی بین المللی میان کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه و تبادل تجربه میان تمام کشورها، می تواند به دستیابی به اهداف مورد نظر در زمینه انرژی های تجدیدپذیر منجر شود.
نامجو انتقال فناوری های نو و یافتن راهکارهای ابتکاری برای تامین منابع مالی برای سرمایه گذاری در این بخش را مهمترین زمینه های این همکاری ها دانست.
وی تصریح کرد: تلاش ها در زمینه تولید انرژی های نو از طریق بنا نهادن یک چارچوب منسجم جهت پشتیبانی از ترویج و توسعه کاربرد انرژی به ویژه در کشورهای در حال توسعه، نقش بسیار مهمی در نیل به اهداف صنایع سبز به عنوان هدف عالی دومین همایش بین المللی انرژی وین خواهد داشت. 
به گفته وی، ارتقای تحقیقات و توسعه با هدف کاهش هزینه ها و افزایش توانمندی صنایع مرتبط با انرژی های تجدیدپذیر جهت افزایش رقابت پذیری در بازارهای انرژی نیز یکی از اهداف اصلی در این زمینه است و توجه به این عامل مهم به واقع نقش کلیدی انرژی های تجدیدپذیر در ارتقای توسعه پایدار را تضمین می کند.
وزیر نیرو در پایان ابراز امیدواری کرد: دومین همایش بین المللی انرژی وین بتواند انگیزه مضاعفی در تمام کشورها برای همکاری و توجه بیشتر به صنایع سبز و تامین انرژی تجدیدپذیر برای بخش صنایع و سایر بخش های اقتصادی کشورها ایجاد کند.  
همایش انرژی وین بخشی از برنامه های سازمان توسعه صنعتی ملل متحد "یونیدو" (UNIDO) محسوب می شود.
در این همایش که از امروز به مدت سه روز در وین مرکز اتریش در حال برگزاری است، موضوع های مختلفی ازجمله هموار سازی برای دستیابی انرژی جهانی، انرژی پایدار برای یک اقتصاد سبز، تعریف و سنجش دسترسی به انرژی، اهداف، دستور کار و خط مشی های دسترسی به انرژی، انرژی های تجدیدپذیر و قابلیت های آن در دسترسی به انرژی، یک دستورالعمل تازه جهانی انرژی برای قرن 21 و سرمایه گذاری مربوط به دسترسی عمومی به انرژی مورد بررسی قرار می گیرد.
سازمان صنعتی ملل متحد (یونیدو) آژانس تخصصی مرتبط با سازمان ملل متحد است که ارتقا دهنده توسعه صنعتی به منظور کاهش فقر، جهانی سازی فراگیر و جامع و توسعه پایدار زیست محیطی است.
این سازمان در سال 1966 با صدور قطعنامه شماره 2152 مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان یک سازمان مستقل در درون سازمان ملل متحد تاسیس شده است.
دفتر یونیدو در جمهوری اسلامی ایران در سال 1999 و به منظور حمایت از دولت در اجرای اولویت های صنعتی شدن و نیز با اعتقاد به ایجاد روابطی نزدیک میان وزارتخانه های مختلف، بدنه دولت، نهادهای مدنی و تحقیقاتی و نیز بخش خصوصی تاسیس شده است.
سایت خبری وزارت نیرو
۳۱ خرداد ۱۳۹۰ ۲۲:۰۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.