English
شنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۹, ۲۱:۵۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ابهام در بورس برق! مدیرعامل مدیریت شبکه برق: شاید نتوانیم امسال بورس برق را راه‌اندازی کنیم

ابهام در بورس برق! مدیرعامل مدیریت شبکه برق:  شاید نتوانیم امسال بورس برق را راه‌اندازی کنیم
مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه‌ی برق ایران گفت: اگرچه قول داده‌ایم امسال بورس برق راه‌اندازی شود، ولی به علت خشکسالی شاید نتوانیم امسال آن را راه‌اندازی کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا ، مسعود حجت با اشاره به این‌که امسال حدود 3 هزار مگاوات کمبود تولید در نیروگاه‌های برق آبی داریم، خاطرنشان کرد: بازار زمانی معنی پیدا می‌کند که عرضه بیش از مصرف باشد و اگر عرضه با مصرف برابر یا کمتر باشد، سیستم جیره‌بندی است و دیگر رقابتی وجود ندارد.

وی تاکید کرد: وقتی یک بازار می‌تواند به صورت واقعی و رقابتی فعالیت کند که میزان عرضه حدود 25 درصد بیشتر از تقاضا باشد که در این صورت شرکت های وابسته به صنعت برق به عنوان بازیگران اصلی با یکدیگر رقابت کرده، اما اگر عرضه از تقاضا بیشتر یا برابر باشد، دیگر رقابتی در کار نخواهد بود.

حجت با اشاره به این‌که در بازار رقابتی، برق مطلوب‌تر با قیمت مناسب‌تر متقاضیان بیشتری خواهد داشت، گفت: امسال حدود 10 نیروگاه‌ به بخش خصوصی فروخته خواهد شد، ولی تا آن زمان رقابت بین نیروگاه‌هایی که به نوعی به دولت وابسته هستند، می‌تواند وجود داشته باشد. وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر خرید برق از نیروگاه‌ها به صورت رقابتی است و نیروگاه‌هایی که تحت پوشش شرکت توانیر هستند، با هم رقابت کرده و برخی از صحنه‌ی رقابت حذف می‌شوند.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه‌ی برق ایران تصریح کرد: شرکت‌های برق‌های منطقه‌ای، شرکت‌های توزیع و امثال آن‌ها در حال حاضر برای خرید یا فروش برق مجبور هستند که به بازار برق مراجعه کنند و نمی‌توانند با اختیار خودشان فروشندگان یا مشتریان را انتخاب کنند و فروشندگان برق نیز 72 ساعت پیش قیمت خود را اعلام کرده و ما براساس نیاز خود از قیمت حداقل شروع کرده و فروشندگان را انتخاب می‌کنیم که در این بین یک یا چند فروشنده انتخاب نمی‌شوند و در نتیجه رقابتی بین فروشندگان وجود ندارد.

او در ادامه گفت: فروش برق به مصرف‌کنندگان هنوز رقابتی نبوده، ولی به زودی اعمال خواهد شد و هر کس قیمت بالاتری بخرد به او می‌فروشیم. در این صورت آنهایی که برق را با قیمت بالاتری می‌خرند، آن را زودتر دریافت می‌کنند و آن‌هایی که با قیمت پایین‌تری می‌خواهند برق بخرند، نمی‌توانند برق دریافت کنند و احتمال دارد خاموشی داشته باشند و یا با قیمت‌های خیلی زیاد برق را از بازار روز دریافت کند.

به گفته‌ی حجت برای این‌که شرکت‌های توزیع در رقابت خرید برق شرکت کنند، احتیاج به نصب کنتر است و این کنترهای جدید ظرف یکسال آینده نصب می‌شود که با این کار اگر تلفات شرکت‌های توزیع زیاد بود، آن‌گاه خودشان متضرر می‌شوند و اگر تلفاتشان کم بود، از این راه درآمد بیشتری کسب می‌کنند.

وی ادامه داد: امسال به علت خشکسالی ما به جای 5700 مگاواتی که انتظار داشتیم از نیروگاه‌های برق آبی بگیریم، شاید حدود 2 هزار تا 2 هزار و 500 مگاوات برق بتوانیم دریافت کنیم که این کمبود هزار مگاواتی پیش‌بینی نشده و ناخواسته بود.

او به نشریه صنعت برق تصریح کرد: بخش عمده‌ی این کمبود با تولید اضافی واحدهای حرارتی و مدیریت قابل جبران و مابقی آن نیز با همکاری مشترکان برق قابل مدیریت است. در واقع این خشکسالی غیر عادی و فراتر از پیش‌بینی‌های ما بود که مسوولان کشور و شرکت‌ توانیر ستاد بحران مختلفی را برای آن تشکیل داده‌اند که شرکت مدیریت مصرف برق نیز عضو آن است.

وی درباره وضعیت تبادل برق با کشورهای هسایه خاطرنشان کرد: ایران از نظر جغرافیایی در مسیری قرار دارد که بسیاری از خطوط انرژی منطقه از کشور ما می‌گذرد و مسائل سیاسی در دنیا باعث می‌شود که مسیرهای دیگری را به اجبار می‌خواهند جایگزین کنند، اما نمی‌توانند منکر امتیاز طبیعی عبور خطوط انرژی از ایران بشوند.

او گفت: این موضوع یک حق طبیعی برای ایران ایجاد کرده است تا مرکز کنترل توزیع راهبردی برق منطقه باشد. ما سعی می‌کنیم این حق طبیعی خود را حفظ کنیم. در بحث تبادل با کشور همسایه نیز باید گفت در چند سال آینده برق مانند اروپا رقابتی خواهد شد.

حجت درباره صادرات به جای سوخت نیز اظهار کرد: نمی‌توان گفت که این ایده منطقی است یا خیر و باید با صادرات برق یا گاز موردی برخورد شود. مثلا در تبادلی که با عراق انجام می‌دهیم، به جای صادرات گاز می‌توانیم برق صادر کنیم، ولی زمانی که کشورها گاز را برای مصارفی به غیر از تولید برق مثل مساله‌ گرمایش، فولادسازی و شیمیایی می‌خواهند، در آن صورت ما باید گاز صادر کنیم.

ایسنا
۲۳ تیر ۱۳۸۷ ۰۴:۳۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.