English
شنبه، ۲۹ شهریور ۱۳۹۹, ۲۳:۰۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مشکل امسال کشور برق نیست بلکه آب است

مشکل امسال کشور برق نیست بلکه آب است
وزیر نیرو از توافق دو وزارتخانه نفت و نیرو زارت نفت بر سر تامین اعتبار تبدیل نیروگاه های بخار به سیکل ترکیبی خبرداد و گفت: امید می رود بتوان بخشی از 6 هزار مگاوات نیروگاه مورد توافق را امسال به سیکل ترکیبی تبدیل کرد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از مهر ، پرویز فتاح امرو در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به تفاهم نامه وزارتخانه های نیرو و صنایع و معادن در خصوص برق واحدهای صنعتی گفت: در این راستا جلسات مفصلی با وزیر صنایع و معادن و معاونانش برگزار شد که در نهایت تصمیم بر این شد که در کمبود برقی که در این مقطع زمانی یعنی تابستان امسال در تولید به دلیل محدودیت برق آبی ها بوجود آمده، در سهمیه خاموشی که به استانها داده می شود، واحدهای صنعتی در اولویت آخر باشند.

وزیر نیرو افزود: نامه ای به صورت مشترک بین دو وزارتخانه به امضا رسیده و به تمامی استانها، استانداران و شرکتها ابلاغ شده است؛ از سوی دیگر چندین راهکار نیز مورد تفاهم قرار گرفته که با اجرای آنها، صنایع می توانند از میزان خاموشی که در استانها اعمال می شود، مصون و محفوظ بمانند.
وی نتیجه اعمال این مذاکرات با وزارت صنایع را مثبت اعلام و تصریح کرد: توافق بسیار خوب دیگری با این وزارتخانه صورت گرفته و آن ساخت نیروگاه توسط خود صنایع است. از ابتدای دولت نهم تاکید من این بوده که  صنایع خود نیروگاه داشته باشند و وابسته به وزارت نیرو نباشند. در این راستا این وزارتخانه حدود 1500 مگاوات در طول دولت نهم برای صنایع نیروگاه ساخته است.
فتاح گفت: همچنین برای ساخت 4هزار مگاوات نیروگاه دیگر نیز با وزیر صنایع تفاهماتی صورت گرفته که وزیر صنایع نیز محلها را مشخص کرده؛ امید می رود که ظرف دو ساله آتی این نیروگاه ها ساخته شود تا وابستگی وزارت صنایع به وزارت نیرو به حداقل رسد.
وی اظهار داشت: صاحبان صنایع باید امیدوار باشند که با ساخت این نیروگاه ها قطعی برق آنها به حداقل ممکن خواهد رسید. در برخی مواقع صنایع محدودیت برق دارند؛ چراکه در نقاطی قرار می گیرند که وزارت نیرو ما ناگزیر به اعمال خاموشی است؛ولی صنایع عمده کشور می توانند امیدوار باشند که ملاحظه از سوی وزارت نیرو در اعمال خاموشی آنها صورت خواهد گرفت.
این مقام مسئول در وزارت نیرو در خصوص صرفه جویی ده درصدی مردم در آب و برق گفت: وزارت نیرو برنامه خاموشی که در تهران و استانها اعمال می کند متناسب با ده درصد کمبود برق است که در اکثر مواقع نیز مردم با این وزارتخانه تماس حاصل کرده و می گویند که طبق برنامه زمان بندی، برق آنها قطع نشده؛ در این راستا باید اذعان داشت که این امر، حاصل صرفه جویی ده درصدی مردم در برق است.
وی اظهار داشت: اگر صرفه جویی از سوی مردم صورت نمی گرفت، صد درصد برنامه های جدول خاموشی پیاده می شد ولی هرچه بیشتر صرفه جویی صورت گیرد اثر آن در کم شدن میزان قطعی ها مشهودتر می شود. در این راستا امید می رود با صرفه جویی صورت گرفته از سوی مردم بتوان تابستان را به راحتی سپری کرد.
فتاح گفت: تفاهمنامه مشترکی میان وزیر نیرو و وزیر نفت و نیز مشارکت رئیس جمهور صبح امروز به امضا رسیده که راهکارهای تبدیل نیروگاه های بخار به سیکل ترکیبی پیشنهاد شده است.
وی ادامه داد: بر این اساس قرار شد که وزارت نفت اعتبارات لازم در این زمینه را تخصیص دهد، در این راستا امید می رود 6 هزار مگاوات نیروگاه بخار سیکل ترکیبی در سال جاری شروع شود که این مسیر، مسیر درستی است تا در مصرف سوخت صرفه جویی شود و راندمان نیروگاه های حرارتی به بالای 50 درصد رسد.
به گفته وزیر نیرو، سال گذشته نیروگاه ها به نسبت مصرف انرژی، سوخت مصرف نکرده اند، هر واحد بخار سیکل ترکیبی مصرف سوخت را یک سوم کاهش می دهد و تولید را اضافه می کند، ولی سوخت اضافه مصرف نشده است.
فتاح در خصوص راه اندازی بورس برق گفت: راه اندازی بورس برق حتما احتیاج به زیرساخت دارد که البته زیرساخت آن نیز ایجاد بازار منطقی عرضه و تقاضا است، به نحوی که نیروگاه های خصوصی باید بیشتر تقویت شود و از سوی دیگر این اختیار به مصرف کنندگان داده شود تا با قیمتهای متفاوت، منبع خرید خود را انتخاب کنند.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون به دلیل اینکه نرخ واحدی بر خرید برق نیروگاه ها حاکم است و اکثر نیروگاه ها نیز در اختیار دولت است، سازوکار حرفه ای راه اندازی بورس برق فراهم نیست؛ ولی چون دولت شروع به واگذاری نیروگاه ها کرده و سازوکار اداری آن نیز فراهم شده و از طرف دیگر نیروگاه های زیادی نیز توسط بخش غیردولتی و خصوصی در حال ساخت است، تصور می رود در آینده نزدیک این فضای مطلوب فراهم شود.
فتاح تاکید کرد: سازوکار اداری راه اندازی بورس برق فراهم شده است. وزیر نیرو گفت: مشکل امسال کشور برق نیست، بلکه آب است. مشکل برق از کانال سدهای برق آبی به وجود آمده و نیروگاه های حرارتی مشکلی ندارند. تمام تدبیر دولت این است که به جیره بندی آب منتهی نشویم.
فتاح ادامه داد: در تهران و مراکز استانها، حساسیت در خصوص آب بالاتر است. البته وزارت نیرو در روستاهایی که چشمه و قنات آنها خشک شده است، آبرسانی با تانکر را در دستور کار قرار داده و تلاش ما بر این است که در شهرهای مهم و اصلی منتهی به استفاده از جیره بندی نشویم.
وی گفت: تا به حال نیز در این زمینه توفیقاتی حاصل شده است. شرایط واقعا سختی بر وزارت نیرو حاکم است که همراهی مردم مشکل را حل می کند.
این مقام مسئول در وزارت نیرو خاطرنشان کرد: لایحه 4500 میلیارد تومانی خشکسالی مقداری از مشکلات وزارت نیرو را حل می کند. سهم این وزارتخانه 400 میلیارد تومان بوده و بقیه مربوط به وزارت بازرگانی و جهاد کشاورزی است این پول در روزهای آتی به استانها تزریق خواهد شد.
مهر
۲۴ تیر ۱۳۸۷ ۰۷:۴۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.