English
سه شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹, ۰۷:۴۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

بهره برداری کامل از نیروگاه زواره / ورود 40 مگاوات برق به شبکه از تولید پراکنده

بهره برداری کامل از نیروگاه زواره / ورود 40 مگاوات برق به شبکه از تولید پراکنده
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای اصفهان گفت: دو واحد گازی نیروگاه زواره تا پایان تابستان و واحد بخاری آن تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد/ هم اکنون 15 مگاوات از تولید پراکنده برق به شبکه تزریق می شود که این میزان تا پایان سال به 40 مگاوات خواهد رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری موج، هوشنگ فلاحتیان مدیرعامل شرکت برق منطقه ای اصفهان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پیک بار در مناطق تحت پوشش شرکت برق منطقه ای اصفهان که استان اصفهان و چهارمحال بختیاری را شامل می شود 3703 مگاوات بوده است که تقریباً متناسب با این مقدار تولید در منطقه داشته ایم.
وی افزود: از سال گذشته تاکنون نیروگاه 484 مگاواتی زواره (شهر اردستان) احداث شده است و از دو واحد گازی آن که هر کدام 162 مگاوات طرفیت دارد تا پایان تابستان بهره برداری می شود و واحد بخاری آن نیز با ظرفیت 160 مگاوات تا پایان سال به بهره برداری می رسد.
فلاحتیان با بیان اینکه یکی از واحدهای گازی نیروگاه هم اکنون در حال تولید برق است و به شبکه متصل است، گفت: نیروگاه زواره را می توان اولین نیروگاهی در کشور دانست که هم زمان هم واحد گازی و هم واحد بخاری آن در حال احداث است.
وی نیروگاه زواره را برای منطقه غرب اصفهان که کارخانجات متعددی در دست ساخت است و تأمین برق مورد نیاز آنها بسیار مناسب و مهم دانست و ادامه داد: هزینه احداث این نیروگاه 500 ملیارد تومان بوده که تماماً از سوی بخش خصوصی تأمین شده است و احداث آن حدود دو سال و نیم زمان برده است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای اصفهان در خصوص دیگر نیروگاههای اصفهان، اذعان داشت: نیروگاه شهید منتظری اصفهان با ظرفیت 1600 مگاوات، نیروگاه اصفهان که قدیمی ترین نیروگاه منطقه است با ظرفیت 835 مگاوات و نیروگاه جنوب اصفهان (چهل ستون) با طرفیت حدود 900 مگاوات از دیگر نیروگاههای اصفهان هستند، علاوه بر این برخی از صنایع منطقه نیز ظرفیت تولید برقف دارند که از جمله آنها مجتمع فولاد مبارکه اصفهان با 300 مگاوات ظرفیت تولید و ذوب آهن اصفهان با 200 مگاوات طرفیت تولید است که این صنایع بخشی از برق مورد نیاز خود را تأمین می کنند و مابقی برق مورد نیاز را از برق منطقه ای اصفهان دریافت می کنند.
فلاحتیان در خصوص واگذاری نیروگاه شهید منتظری گفت: قسط اول پرداختی سرمایه گذار پرداخت شده و تاکنون سرماه گذار به تعهداتش عمل کرده است که اگر این روند همینطور ادامه یابد نیروگاه کاملاً به بخش خصوصی واگذار می شود.
وی افزود: واگذاری نیروگاه اصفهان به بخش خصوصی در حال بررسی است. نیروگاه چهل ستون که یک نیروگاه خصوصی است. نیروگاه زواره نیر نیروگاهی خصوصی است. علاوه بر این نیروگاهها دو سایت دیگر نیز در شرق اصفهان در اطراف هرند و کوهپایه قرار دارد که نیروگاه 100 مگاواتی در کوهپایه و یک نیروگاه 500 مگاواتی در لردگان است که سرمایه گذاران آن در حال پیگیری قراردادهای تأمین ارزی و خرید تضمینی هستند که بتوانند کار اجرائی را آغاز کنند.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای اصفهان در مورد انرژی های تجدیدپذیر و برنامه های شرکت برق منطقه ای اصفهان در استفاده از آنها برای تولید برق گفت: سازمان انرژی های نو ایران در منطقه اصفهان مطالعاتی داشته و اطلس انرژی خورشیدی و انرژی بادی را ارائه کرده است.
وی ادامه داد: در اصفهان چهارمنطقه دارای پتانسیل بهره گیری از انرژی بادی مشخص شده است که باید بخش خصوصی برای اجرای آن وارد شود، با توجه به اینکه مناطق با پتانسیل بالاتر در دیگر نقاط کشور وجود دارد اولویت بخش خصوصی برای ورود به این حوزه اصفهان نخواهد بود و هم اکنون نیز نیروگاه بادی یا خورشیدی در اصفهان نداریم.
فلاحتیان در ادامه با اشاره به تأثیر هدفمندی یارانه ها در کاهش مصرف برق در منطقه تصریح کرد: هر سال انتظار افزایش 7 تا 8 درصدی مصرف در زمان پیک را داشتیم که امسال نسبت به میزان مصرف پیک سال گذشته افزایشی نداشتیم که این نشاندهنده کنترل مصرف از سوی مشترکین است.
وی افزود: در منطقه نیز همانند دیگر نقاط کشور بعضاً شاهد کاهش 5 درصدی پیک بار در برخی اوقات پس از هدفمندی یارانه ها بودیم.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای اصفهان در خصوص میزان ظرفیت ذخیره برق در زمان پیک مصرف گفت: اگر چهار واحد 250 مگاواتی سد کارون 4 در مدار باشند و به علت محدودیت منابع آبی در بهره برداری از آنها مشکلی نداشته باشیم، حدود 700 تا 800 مگاوات طرفیت ذخیره داریم، البته باید توجه داشت که شبکه به هم پیوسته است و در منطقه استانها با یکدیگر تبادل انرژی دارند.
فلاحتیان در پاسخ به اینکه آیا در تأمین برق متروی شهری اصفهان در صورت بهره برداری آمادگی لازم و ظرفیت مورد نیاز وجود دارد، تصریح کرد: هم اکنون این طرفیت وجود دارد و شرکت برق منطقه ای اصفهان آمادگی کامل دارد تا با بهره برداری از مترو در هز زمان برق مورد نیاز آنرا بدون هیچ مشکلی تأمین کند.
وی با بیان اینکه در منطقه اصفهان با وجود مجتمع های فولاد مبارکه و ذوب آهن درآمد فروش برق، درآمد بالایی است که بدون مشکل وصول می شود، اظهار داشت: مشکل موجود، مشکل تأمین به موقع نقدینگی است، در موافقت نامه بودجه مشکلی نداریم و اگر تأمین نقدینگی به موقع تأمین شود پروژه ها می توانند به موقع به پیش روند.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای اصفهان در خصوص تولید پراکنده برق در اصفهان گفت: اکنون اصفهان در تولید پراکنده برق رتبه دوم را بین شرکت های برق منطقه ای کشور دارد.
وی افزود: حدود 900 مگاوات موافقت نامه در این خصوص صادر شده است و پیش بینی می شود 40 مگاوات از این مجموعه تا پایان سال 90 به بهر برداری برسد که هم اکنون نیز 15 مگاوات در 3 موقعیت جغرافیایی برق تولیدی به شبکه تزریق می شود.
خبرگزاری موج
۱۰ مرداد ۱۳۹۰ ۱۳:۱۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.