English
سه شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹, ۰۳:۲۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

یکی از مدیران بخش نیرو: هیچ واحد نیروگاهی خارج از مدار در تابستان نداریم پیش‌بینی اوج مصرف برق امسال 38هزار مگاوات است

یکی از مدیران بخش نیرو: هیچ واحد نیروگاهی خارج از مدار در تابستان نداریم  پیش‌بینی اوج مصرف برق امسال 38هزار مگاوات است
در حال حاضر تمام واحدهای حرارتی در مدار است و بخشی از آن‌ها که مدت تعمیرشان طولانی‌تر است، تا پایان خرداد ماه وارد مدار شده‌اند و ما هیچ واحد خارج از مدار برای تابستان نداریم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا، حسن منصوری - مدیرکل دفتر پشتیبانی فنی تولید - تولید واحدهای حرارتی را در تابستان حدود 34 هزار مگاوات پیش‌بینی کرد و گفت: پیک بار سال گذشته‌ی ما حدود 35 هزار مگاوات بود و امسال متاسفانه مقدار رشد مصرف بالا رفته و به حدود 10 درصد رسیده است که با توجه به آن مصرف در پیک بار به 37 هزار و 500 مگاوات یا 38 هزار مگاوات خواهد رسید.

وی افزود: اگر واحدهای حرارتی 34 هزار مگاوات برق و نیروگاه‌های آبی نیز حدود 3 هزار مگاوات تولید کنند، مقدار خاموشی بسیار کم و در حد خروج اضطراری واحدها خواهد شد.

او در مورد محدودیت مصرف سوخت گفت: یکی از معضلات ما همچنان محدودیت امکان استفاده از سوخت گاز طبیعی باقی مانده و هم اکنون نیز استفاده از گاز طبیعی در بعضی از نیروگاه‌ها محدود است و در برخی از نیروگاه‌هایی که امکان استفاده از مازوت سوز را دارند، به جای استفاده از گاز طبیعی که هر سال در اواخر بهار و تابستان امکان استفاده از آن فراهم بود، هم اکنون نیز از مازوت استفاده می‌کنند.

وی درباره دلیل این کار گفت: شرکت ملی گاز به ما اعلام کرده که امسال تابستان در برخی روزها ممکن است تا حدود 30 میلیون مترمکعب کمبود تولید داشته باشند و نتواند به ما گاز بدهند و بنابراین ما باید از مازوت استفاده کنیم.

به گفته‌ی او مصرف مازوت در تابستان در میزان ذخیره‌سازی آن در زمستان تاثیر گذاشته و سرعت ذخیره‌سازی کاهش پیدا کرده است.

منصوری تشریح کرد: نیروگاه‌های جدیدی مانند نیروگاه‌های جهرم، عسلویه، اردبیل، ارومیه و فردوس که امسال وارد مدار شده‌اند، گازشان وصل نشده و وزیر نفت قول داده امسال گاز نیروگاه‌های جهرم، عسلویه و ارومیه وصل شود که خوشبختانه هم اکنون گاز نیروگاه‌ جهرم وصل شده است، ولی گاز نیروگاه‌ عسلویه تا کنون وصل نشده و حداقل روزی 2.5 میلیون لیتر گازوئیل مصرف می‌کند.

وی در مورد اجرای مدیریت مصرف سوخت نیروگاه‌ اظهار کرد: از اولویت‌های تولید برق نیروگاه‌ها اولویت استفاده از نیروگاه‌های با راندمان بالاست، ولی با توجه به کاهش تولید در نیروگاه‌های برق‌آبی ناچاریم از برخی از واحدهایی که راندمانشان کم است نیز استفاده کنیم، ولی اگر واحدهای آبی قادر به تولید برق به اندازه کافی بودند، سعی می‌کردیم بیشتر از وحدهای سیکل ترکیبی و واحدهای با راندمان بالا استفاده کنیم.

او خاطرنشان کرد: البته در این شرایط نیز مدیریت مصرف سوخت متوقف نمی‌شود و هر زمانی که مصرف کاهش پیدا کند، واحدهای با راندمان پایین از مدار خارج می‌شوند و تنها نیروگاه‌های با راندمان بالا در مدار می‌مانند.

ایسنا
۲۴ تیر ۱۳۸۷ ۲۱:۴۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.