English
پنج شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹, ۰۶:۳۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

بورس برق با نیروگاه های دولتی

بورس برق با نیروگاه های دولتی
مهدی کاظمی : «مادامی که بخش خصوصی در صنعت برق حضوری فعال نداشته باشد و زیرساخت های لازم آن ایجاد نشود، بورس برق راه اندازی نخواهد شد.» اینها جملاتی است که می توان از فهوای کلام معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی برداشت کرد.
بورس برق اکنون مجوز خود را از سازمان بورس اوراق بهادار دریافت کرده است اما مسوولان آن قصد ندارند به این زودی آن را راه اندازی کنند زیرا هنوز زیرساخت های آن را آماده نمی بینند. این در حالی است که از حدود دو سال پیش، مسوولان وزارت نیروقول راه اندازی بورس برق را در سال 86 داده بودند اما گویا پس از بررسی های دقیق تر و مطالعات عمیق تر، زمان راه اندازی آن را به پاییز 87 موکول کردند. اما اکنون دکتر احمدیان از انصراف وزارت نیرو در راه اندازی این بازار جدید در صنعت برق در آیند ه ای دور تر خبر می دهد.

مشخص ترین ویژگی بورس (هر نوع بورسی) وجود شرکت های (فروشندگان و خریداران) متعدد در آن است اما آن گونه که به نظر می رسد هنوز نمی توان در این زمینه ودست کم در چند ماه آینده برای برق آینده روشنی را متصور شد. اگرچه راه اندازی آن در آینده به طور حتم یکی از نیازهای حیاتی برای تکمیل تجدید ساختار نوین صنعت برق به شمار می رود. برای روشنی ذهن خوانندگان اشاره به موضوعی در زمینه میزان ظرفیت نصب شده صنعت برق کشور الزامی است. در حال حاضر مجموع ظرفیت نصب شده برق کشور حدود 50 هزار مگاوات است که از این میان تنها چند نیروگاه محدود مانند رودشور، چهلستون، فردوسی و عسلویه توسط بخش غیردولتی احداث شده و به طور کامل یا بخشی از آن در حال تولید برق است. مجموع ظرفیت این نیروگاه هنوز به بیش از چهار هزار مگاوات نیز نرسیده است. از سویی دیگر سرمایه گذاران این نیروگاه ها نیز براساس قراردادی که با وزارت نیرو منعقد کرده اند، برق را به صورت تضمینی به این وزارتخانه خواهند فروخت در نتیجه نگرانی از بابت فروش نرفتن کالای خود که همان برق باشد، ندارند. حال که موضوع روشن تر شد می توان به خوبی نسبت به اقدام معقولانه وزارت نیرو در موکول کردن راه اندازی بورس برق به آینده پی برد زیرا در صورتی که اکنون بورس برق تشکیل شود به طور حتم تنها نیروگاه های دولتی در آن حضور خواهند یافت. اما بعد دیگر بورس، خریداران آن هستند که در این مورد نیز هنوز در ایران چندان تمایلی از سوی مصرف کنندگان مشاهده نمی شود. مهم ترین علت این عدم تمایل نیز به نوع نگرش مصرف کنندگان و تعریفی است که در قانون تامین آب و برق را از جمله وظایف وزارت نیرو ذکر کرده است. اگرچه این نگرش در حال اصلاح شدن است اما هنوز راه درازی تا اجرایی شدن کامل بورس برق و رشد بخش خصوصی پیش روی وزارت نیرو قرار دارد

سرمایه
۲۶ تیر ۱۳۸۷ ۰۹:۱۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.