English
چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹, ۰۵:۳۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مقصد سرمایه های خارجی در ایران کجاست؟

مقصد سرمایه های خارجی در ایران کجاست؟
موضوع سرمایه گذاری خارجی از دیرباز محل بحث و گفت وگوی کارشناسان و مسئولین بوده است. برخی آنرا توطئه محض می پندارند و برخی دیگر انعام آسمانی که از دست مبارک غربی ها می رسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از برنا ،موضوع سرمایه گذاری خارجی از دیرباز محل بحث و گفت وگوی کارشناسان و مسئولین بوده است. برخی آنرا توطئه محض می پندارند و برخی دیگر انعام آسمانی که از دست مبارک غربی ها می رسد.

عده ای آنرا روش نوین استعمار می دانند و دسته ای دیگر به چشم اسب تروای توسعه بدان نگاه می کنند. سابقه این دوگانگی تنها منحصر به تاریخ انقلاب نیست و به سالهای پیش از آن و البته به دیگر کشورها و ممالک و مجامع نیز مرتبط است.

با این همه به نظر می رسد روند جامعه جهانی خواسته یا ناخواسته ما را بسمتی سوق داده که نسبت به سرمایه گذاری خارجی نگاهی مثبت داشته باشیم. تا آنجا که حتی در برخی موارد به حرص و طمع نیز افتاده ایم.

لیلا پسران دانشجوی دوره دکترای دپارتمان مطالعات آفریقایی و شرقی دانشگاه لندن درخصوص موضع سالهای آغازین انقلاب نسبت به سرمایه های خارجی می گوید:
«اغلب گروهها در آن سالها با سرمایه گذاری خارجی مخالف و به تمرکز منابع علاقه مند بودند. عده ای این تمرکز را در اختیار بازار می خواست و دیگری در اختیار دولت و به همین دلیل طبیعی بود که ورود سرمایه گذاران خارجی بیشتر یک تهدید بود».

با این حال از آن سالها خیلی می گذرد و سرمایه گذاری خارجی نیز همچون بسیاری دیگر از موضوعات اقتصادی دستخوش تحول و تطول روند جهانی سازی قرار گرفت تا آنجا که امروز کمتر کسی یافت می شود که با ورود سرمایه خارجی ها مخالف باشد.

بگذریم که برخی ریشه عقب ماندگی اقتصاد ایران را واماندن از دلارهای غربی ها می دانند.
با این حال به نظر می رسد سرمایه خارجی شمشیری دولبه و دوسویه است. استفاده از این ابزار گرچه در توسعه کشور می تواند مفید و موثر باشد اما دارای معایب و مضاری است که بی توجهی بدان می تواند آسیب های جدی به پیکره اقتصاد وارد سازد.
بنابراین ولع و حرص سرمایه گذاری خارجی داشتن، پهن کردن فرش رنگین برای ورود سرمایه داران غربی سینه چاک کردن برای دلار چند ملیتی ها مسیر یکطرفه ای است که پایان آن اگر استعمار نباشد استقلال و خودکفایی نیز نیست
برنا
۲۶ تیر ۱۳۸۷ ۰۹:۳۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.