English
یکشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۸, ۰۹:۵۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

وزیر نیرو گفت: ظرفیت تولید برق توسط بخش خصوصی از 10 درصد دولت نهم به 30 درصد در دولت دهم افزایش یافته است.

وزیر نیرو گفت: ظرفیت تولید برق توسط بخش خصوصی از 10 درصد دولت نهم به 30 درصد در دولت دهم افزایش یافته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایرنا، 'مجید نامجو '  گفت: نگاه وزارت نیرو آن است که براساس اصل 44 قانون اساسی وظایف حاکمیتی خود را از تصدی‌گری‌ها جدا کند که این امر از دولت نهم آغازشد توفیقات آن در زمان دولت دهم در حال به ثمر نشستن است.
وی عنوان داشت :پروژه تبدیل گاز به برق و صادرات آن از طریق سیم ( GTW) که اقتصادی تر از صادرات و انتقال گاز از طریق خط لوله است توسط شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران(مپنا) و بر اساس قراردادی که با شرکت ملی نفت منعقد شده دنبال می شود.
وزیر نیرو با تاکید بر حمایت وزارتخانه متبوع خود از پروژه‌های تبدیل گاز به برق ادامه داد: اگر بخش خصوصی علاقه‌مند به این کار باشد پیگیری های لازم برای تهیه گاز نیروگاه‌های مربوطه انجام خواهد شد و صندوق توسعه ملی نیز ظرفیت های خوبی دارد که می توان از آن در این جهت استفاده کرد .
نامجو ادامه داد : ظرفیت گاز به گونه‌ای است که می توان آن را با بکارگیری توان صنعت داخلی به برق تبدیل کرد و با توجه به خودکفا بودن کشورمان از نظر تولید برق و ساخت توربین و ژنراتور با ایجاد ارزش افزوده می توان برق تولیدی از گاز را به همسایگان صادر کرد.
وی با بیان اینکه درزمان حاضر بازار خوبی در عراق، افغانستان، پاکستان، ترکیه و حتی سوریه و لبنان برای ایران مهیا است ، گفت : اگر وزارت نیرو از این پروژه ها حمایت نکند دیگر چه امری را می خواهد حمایت و تشویق کند و ما بطور قطع ازاین کار استقبال می کنیم و همین جا از بخش خصوصی می خواهم در این سرمایه گذاری مطمئن و سودآور و پایدار مشارکت داشته باشد.
نامجو تصریح کرد: وزارت نیرو تسهیلات لازم برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌‌های تبدیل گاز به برق را در اختیار بخش خصوصی قرار می دهد و به سرمایه گذار نیز اجازه صدور برق خود را خواهد داد، ضمن آنکه شبکه‌های برق کشور جهت صدور مستقیم برق توسط بخش خصوصی در اختیار سرمایه گذاران قرار داده می شود.

**فروش برق به پاکستان
وزیر نیرو گفت: قیمت برق دارای یک پایه و اساس بین المللی است و کشورهایی که با یکدیگر تبادل برق و انرژی دارند پیرامون این پایه و اساس توافق می کنند.
نامجو با اشاره به اینکه پاکستان با ایران دارای روابط گسترده اقتصادی است، افزود: اسلام آباد انتظار دارد برق صادراتی را با قیمت مخفف تحویل گیرد و ما نیز با توجه به اینکه پاکستان یک کشور همسایه و دوست ایران است تا جایی که قانون اجازه دهد برق را با نرخ مخفف به این کشور صادر می کنیم.
وی ادامه داد : اما باید توجه داشت که ایران نیز باید از بابت سرمایه گذاری و تولید برق خود بهره‌مند و منافع آن حفظ شود و از سویی برای خرید برق ایران توسط پاکستان نیز باید برای این کشور دارای صرفه اقتصادی باشد تا سراغ مشتریان و روش های دیگر تامین برق نرود.
نامجو تصریح کرد: بر این اساس بزودی در زمینه قیمت برق صادراتی ایران به پاکستان به تفاهم خواهیم رسید، همچنانکه هم اکنون ایران با بسیاری از کشورها تبادل برق دارد و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

**استقبال از پیمانکاران ایرانی برای فعالیت درعراق
وزیر با اشاره به سفر اخیر معاون اول ریاست جمهوری به عراق گفت: به دلیل برخی از برنامه‌های کاری در این سفر حضور نداشتم اما این سفر نتایج خوبی داشت و دوستان عراقی از حضور صنعتگران و پیمانکاران ایرانی برای فعالیت در صنعت برق این کشور استقبال کردند.
وی افزود: هم اکنون نیز پیمانکاران ایرانی در ارتباط با ساخت پست و نیروگاه برق در این کشور حضور فعالی دارند و همچنین نصب پکیج‌های جدید نیروگاهی که توسط عراقی‌ها خریداری شده توسط شرکت مپنا انجام خواهد شد و بر این اساس تولیدکنندگان ایرانی می توانند بسیاری از لوازم جانبی برای نصب تجهیزات نیروگاهی عراق را در اختیار طرف عراقی قرار دهند.
نامجو ادامه داد: تفاهم نامه‌ای نیز با وزیر برق عراق امضا شده که بر اساس آن چندین خط انتقال برق میان دو کشور به سرعت احداث خواهد شد و همچنین برای آموزش کارکنان صنعت برق عراق در دانشگاه‌ها و مراکز فنی ایران توافق شده، ضمن آنکه برای تعمیرات نیروگاهی این کشور نیز اعلام آمادگی کرده‌ایم.
وی اظهار داشت: ایران برای تامین برق پایدار شهرهای مذهبی عراق از چند بعد می تواند به این کشور کمک کند که یکی از آنها صادرات برق می‌باشد؛ اما این امر به دلیل یکسان بودن اقلیم آب و هوایی عراق با ایران و همزمان بودن ساعات اوج مصرف برق در دو کشور دارای مشکلاتی است و ما تنها در حد قراردادی که با این کشور داریم قادر به صدور برق به عراق هستیم.
نامجو تاکید کرد: روش دیگر کمک به عراق برای تامین پایدار برق مورد نیاز خود، بازسازی تاسیسات برق این کشور است که بر اثر حملات نظامی به طور جدی آسیب دیده است.
وی ادامه داد: در این کنار این امور، ساخت نیروگاه‌های جدید برق در این کشور و همچنین ایجاد بسته‌های کوچک تولید پراکنده برق در شهرهای عراق ضروری بنظر می‌رسد که در تمام این زمینه‌ها با طرف عراقی مذاکراتی صورت گرفته، اما لازم است عراقی ها نیز در این زمینه فعالانه‌تر عمل کرده و قراردادهای مربوطه را منعقد سازد که هم اکنون در حال پیگیری این امر هستیم.

**قیمت مشکل انرژی های نو
وزیر نیرو گفت: هم اکنون در زمینه انرژی های نو چندین مشکل اساسی داریم که مهمترین آنها قیمت است، چرا که تا زمانی که گاز ارزان در اختیار کشور است و قیمت تولید برق از گاز یک سوم تولید برق از انرژی های نو شامل انرژی خورشدی و بادی است، بخش خصوصی انگیزه سرمایه گذاری در این بخش را ندارد.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون قیمت فروش هر کیلووات برق تولیدی از انرژی های خورشیدی معادل 130 تومان برای هر کیلووات ساعت محاسبه می شود، تاکید کرد: وزارت نیرو توان خرید برق با این قیمت را ندارد.
نامجو افزود: باید دولت را قانع کنیم که مابه‌التفاوتی برای برق تولیدی از انرژی های نو بپردازد و در حقیقت یارانه‌ای داده شود تا وزارت نیرو قادر به خرید برق تولیدی از این انرژی‌ها باشد، اما با توجه به ساختار کنونی بودجه و هدفمندی یارانه ها این امر نیز چندان جایگاه ویژه ای ندارد و مهترین کار در این زمینه این است که قیمت تولید برق در تمام بخش‌‌ها واقعی شود.
وی اضافه کرد: تا زمانی که بیش از 50 درصد از قیمت برق یارانه داده شود ، انگیزه‌ای برای سرمایه گذاری در انرژی‌های نو وجود ندارد هر چند که کشورمان ظرفیت خوبی در زمینه استفاده از انرژی‌های خورشیدی بادی و برق آبی کوچک دارد.
وزیر نیرو در عین حال گفت: هدفگذاری های خوبی در زمینه استفاده از انرژی های نو شده و تا پایان دولت دهم برای ایجاد دو هزار 100 مگاوات ظرفیت جدید تولید برق از انرژی‌های نو تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری می شود، حتی اگر بنا باشد مابه التفاوت سرمایه گذاری را وزارت نیرو پرداخت کند این وزارتخانه تلاش مضاعفی خواهد کرد تا به هدفگذاری اعلام شده در این زمینه دست یابد.
وی اظهار داشت: اگر پروژه‌های تولید برق از انرژی‌های نو اقتصادی نباشند بانک ها رغبتی برای حمایت از آن نخواهند داشت و این در حالی است که انرژی های نو در مسائل بانکی خود نیز دچار مشکلاتی هستند که باید آنرا حل کنیم.
وزیر نیرو اظهار داشت: با هدفمندی یارانه‌ها و واقعی شدن قیمت‌ها سرمایه گذاری در انرژی های نو اقتصادی و به صرفه می شود هرچند هم اکنون به آن نقطه‌ای نرسیده‌ایم که محیط زیست را قیمت گذاری کنیم و این امر فرهنگ نشده چرا که باید اثر زیست محیطی یک نیروگاه بادی و یا خورشیدی نسبت به یک نیروگاه گازی مشخص شود.
وی یادآور شد: در کشور ما موضوع مالیات‌های زیست محیطی عرف نشده اما کشورهای دنیا در حال حرکت به این سمت هستند و قرار است کشورها با کاهش تولید و انتشار گازهای گلخانه ای یک سری امتیازاتی را دریافت کنند و کشور ما نیز در حال گام برداری در این زمینه است اما پرونده انرژی های نو باید به گونه ای طراحی شود که طرح های تولید برق از این نوع انرژی‌ها اقتصادی شود.

**وزارت نیرو و نیروگاه بوشهر
وزیر نیرو گفت: همواره اطلاعات کافی در زمینه راه اندازی نیروگاه هسته ای بوشهر و تولید برق از این نیروگاه توسط رییس سازمان انرژی هسته‌ای در اختیار من قرار می‌گیرد و بر این اساس هم اکنون وزارت نیرو در بخش های پست برق و خط انتقال آن و دریافت یک هزار مگاوات برق از این نیروگاه آمادگی کامل دارد و امیدواریم با راه‌اندازی توربین بخار این نیروگاه، امکان استفاده از آن فراهم شود.
ایرنا - کد خبر 30537650
۵ شهریور ۱۳۹۰ ۱۷:۲۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.