English
یکشنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹, ۰۲:۳۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

آنچه باید در مورد وبا بدانیم

نشانه‌های وبا عبارتند از: تشنگی زیاد- استفراغ بدون حالت تهوع- اسهال آبکی و پرفشار و بدون دل‌درد که بیمار نتواند آن را کنترل کند- گرفتن ماهیچه‌های پشت ساق پا- کم شدن ادرار- ادرار با رنگ زرد.
وبا یکی از بیماری‌های واگیر عفونی است که فقط در انسان بیماری ایجاد می‌کند.

عامل بیماری‌زایی وبا، باکتری به نام ویبریو کلرا است و این بیماری در اثر سم تولید شده از این باکتری که در روده کوچک تکثیر می‌یابد، ظاهر می‌شود.

این بیماری چون نخستین بار در منطقه‌ای به نام "التور" در آفریقا پیدا شد، به این نام مشهور است. عامل بیماری مدت زیادی در آب زنده می‌ماند و در مناطقی که سطح آب‌های زیر زمینی آن بالاست شایع‌تر بوده و بیشتر عامل بیماری‌زا از طریق مدفوع و فاضلاب قابل انتقال است.

نشانه‌های بیماری

آغاز ناگهانی اسهال آبکی شدید و بدون درد و تب از نشانه‌های بیماری وبا است.

اسهال وبا به اسهال آب برنجی معروف است و فرد بیمار گاه روزانه بیش از 30لیتر آب دفع می‌کند که این مقدار دفع آب، باعث اسیدوز و نهایتا می‌تواند منجر به مرگ فرد شود.

کمتر از 50 درصد بیماران وبایی تب دارند. گاهی در آغاز بیماری استفراغ دیده می‌شود.

بیمار احساس تشنگی دارد و بی‌قرار است از درد پشت ساق پا شاکی است، زبان خشک، چشم‌ها گودرفته، نبض ناتوان است.

نشانه‌های دیگر وبا عبارتند از:
تشنگی زیاد- استفراغ بدون حالت تهوع- اسهال آبکی و پرفشار و بدون دل‌درد که بیمار نتواند آن را کنترل کند- گرفتن ماهیچه‌های پشت ساق پا- کم شدن ادرار- ادرار با رنگ زرد.

البته هر کدام از این موارد بالا به تنهایی نشان‌گر وبا نیستند یک فرد ممکن است همه نشانه‌های بالا را نداشته باشد. مدت زمان بروز بیماری از ۲ تا ۵ روز متغیر است.

راه‌های انتقال؛‌ تماس مستقیم
این بیماری به ندرت از طریق دست‌های آلوده، تماس با مواد مدفوعی و استفراغ بیماران، ملحفه و لوازم آلوده منتقل می‌شود.

تماس غیر مستقیم

آب آلوده به مدفوع انسان، منابع آب حفاظت نشده، غذای آلوده، سبزیجات و میوه‌های آلوده و یا شسته شده با آب آلوده، شیر آلوده و بستنی تهیه شده از منابع غیر مطمئن.

دوره کمون

دوره کمون این بیماری ممکن است خیلی کوتاه بوده و بستگی به مقدار باکتری وارد شده به بدن فرد دارد. متوسط دوره کمون 3 - 2 روز و از چند ساعت تا چند روز گزارش شده است.

دوره واگیری

تا زمانی که بیمار در مدفوع خود ویبریو کلرا دفع کند، می‌تواند برای محیط آلوده کننده باشد.

افرادی که عفونت مزمن کیسه صفرا دارند می‌توانند به عنوان حاملین به ظاهر سالم در انتشار بیماری دخالت کنند.

در این افراد ممکن است به‌طور متناوب کشت مدفوع مثبت شود. دادن آنتی بیوتیک مناسب در کوتاه کردن این دوره می‌تواند نقش داشته باشد.

سن و جنس شیوع
بیماری در هر دو جنس و در همه سنین دیده می‌شود. در مناطق بومی کودکان نسبت به بزرگترها بیشتر مبتلا می‌شوند. ولی در کودکان زیر دو سال به علت ایمنی اکتسابی از شیر مادر ، کمتر از بچه‌های بزرگتر است.

اسیدیته معده

بیماری‌ها یا داروهای کاهنده اسید معده ، ابتلا به بیماری وبا را افزایش می‌دهد.

ایمنی زایی
یک بار ابتلا به بیماری، ایمنی طبیعی دائمی ایجاد می‌کند.

گروه‌های خونی
افراد با گروه خونی O بیشترین ابتلا به بیماری وبا و افراد با گروه خونی AB کمترین خطر ابتلا را دارا هستند.

درمان

سازمان بهداشت جهانی ، مصرف ترکیب مایع درمانی خوراکی ors را توصیه کرده است. مصرف ors حتی در شیر خواران بدون خطر است به شرط این که با مصرف شیر مادر یا آب همراه باشد.

راه‌های پیشگیری

چون بیماری بیشتر از طریق آب آلوده شیوع می‌یابد، سعی کنیم برای نوشیدن آب ، شستشوی ظروف ، خوردن سبزی از آب لوله کشی کلردار استفاده کنیم. در غیر این صورت آب را بجوشانیم و پس از سرد شدن مصرف کنیم.

سبزی و میوه را پیش از مصرف با محلول پرکلرین گندزدایی و پس از شستن با آب سالم مصرف کنیم. همچنین از خوردن ماهی خام یا کم پخته که از آب آلوده گرفته شده، اجتناب کنیم.

همچنین از شنا کردن در استخرهای عمومی و از خوردن آبمیوه و ساندویچ یا هر غذایی که احتمال داده می شود آلوده باشد، جدا خودداری کنید.
تابناک
۱۴ شهریور ۱۳۹۰ ۲۲:۱۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.