English
جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹, ۰۶:۳۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

پیشگیری از وبا با رعایت نکات بهداشتی ساده

وبا یا التور،‌ نوعی بیماری عفونی است که از طریق آب، سبزی و میوه های آلوده منتقل می شود و درصورتی که این بیماری به موقع و با شیوه صحیحی درمان نشود، کشنده است.
گرمای تابستان ، زمینه رشد میکروب ها و باکتری های بیماری زا را بیش از هر زمان دیگری فراهم می سازد و در این فصل همواره بیماری های روده ای و عفونی حتی بیماری مانند وبا ، سلامت جامعه را تهدید می کند.

به گزارش ایرنا، شروع بیماری وبا در کشور در سال جاری به دنبال ورود اتباع کشورهای همسایه به صورت غیرقانونی و همچنین مسافرت‌های غیرقانونی ساکنان مناطق مرزی به کشورهای همسایه و ابتلای آنها به بیماری وبا پس از بازگشت به کشور بوده است.

هرچند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جهت مهار بیماری تلاش خود را انجام داده و اکنون نیز اقدام هایی در زمینه ورود غیرقانونی اتباع بیگانه در دست اجرا است اما رعایت نکات بهداشتی از سوی مردم نقش مهم تری در پیشگیری از این بیماری دارد.

وبا یا التور،‌ نوعی بیماری عفونی است که از طریق آب، سبزی و میوه های آلوده منتقل می شود و درصورتی که این بیماری به موقع و با شیوه صحیحی درمان نشود، کشنده است.

استفاده از آب غیرلوله کشی یکی از راه های ابتلا به بیماری وبا است بنابراین مسوولان و کارشناسان بهداشتی برای پیشگیری از بیماری وبا توصیه کرده اند که از آب های لوله کشی استفاده شود و در پارک ها نیز به تابلوهای هشداردهنده و مشخص کننده آب شرب توجه کرده و فقط از آنها استفاده شود.

همچنین هنگام گردش خارج شهر، به هیچ وجه نباید از آب رودخانه ها برای مصارف خوراکی استفاده شود.

این کارشناسان تاکید می کنند که حتی اگر آب ، زلال و پاکیزه به نظر برسد ، ممکن است آلوده به میکروب وبا باشد.

اخیرا برخی دست فروش ها اقدام به فروش سبزی های پاک کرده و بسته بندی شده می کنند درحالیکه خرید از دست فروش ها برابر است با احتمال ابتلا به وبا یا انواع بیماری های عفونی دیگر.
خودداری از خرید مواد غذایی خام یا پخته از دستفروش های دوره گرد از مهمترین توصیه های بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های عفونی و انگلی به شمار می رود.

خوردن سبزی و میوه بدون شست و شوی کامل،‌ مصرف یخ غیربهداشتی، نشستن دست ها پس از اجابت مزاج یا قبل از خوردن غذا و خوردن آب میوه غیربهداشتی از جمله مواردی هستند که رعایت نکردن آنها موجب ابتلا به بیماری های عفونی از جمله وبا می شود.

علایم بیماری وبا

اسهال شدید آبکی ، استفراغ بدون احساس تهوع قبلی و عطش فراوان از علایم بیماری وبا هستند ؛ نکته قابل توجه در بیماری وبا این است که در این بیماری،‌دل درد یا دل پیچه وجود ندارد.
کارشناسان بهداشتی توصیه می کنند در صورت وجود علایم فوق ، فورا باید به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه شود.

میوه و سبزی نشسته یعنی وبا

میوه ها و سبزی ها حتما باید طی چهار مرحله ضدعفونی و انگل زدایی شوند ، این چهار مرحله شامل شست و شوی سبزی با آب بهداشتی،‌قراردادن آنها به مدت پنج دقیقه در محلول آب و مایع ظرف شویی و شست و شوی دوباره،‌ قراردادن آنها به مدت 15 دقیقه در محلول آب و پودرپرکلرین و شست و شوی مجدد، است.
ایرنا
۱۸ شهریور ۱۳۹۰ ۱۴:۰۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.