English
جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹, ۰۵:۳۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

سریال‌هایی که حادثه آفریدند

:‌ علاوه بر اینکه سریال‌های ماه رمضانی تلویزیون درجه‌بندی گروه سنی نداشت، ساعت پخش مناسبی هم برای این مجموعه‌ها در نظر نگرفته بودند؛‌ متاسفانه هیچ گوش شنوایی هم در صدا و سیما وجود ندارد.
تلویزیون بی‌توجه به لزوم درجه‌بندی سنی سریال‌های ماورایی و هشدارهای روانشناسان در این خصوص، ماه رمضان 90، سه سریال ماورایی را بدون نشان و علائم هشدار دهنده‌ی رسانه‌یی پخش کرد.

تبعات این بی‌توجهی این روزها با خبر مرگ دو پسر نوجوان قابل تامل شده است؛ چرا که ادعا می‌شود یکی از آنها با الگوبرداری از سریال رمضانی «پنج کیلومتر تا بهشت» و دیگری به تقلید از سریال «سی‌امین روز» به خودکشی اقدام کرده‌اند.

حمید یعقوبی از روانشناسان حوزه خانواده در پی این خبرها با تاکید بر اینکه ساعت پخش سریال‌های ماه رمضان مناسبت نبود‌، گفت:‌ علاوه بر اینکه سریال‌های ماه رمضانی تلویزیون درجه‌بندی گروه سنی نداشت، ساعت پخش مناسبی هم برای این مجموعه‌ها در نظر نگرفته بودند؛‌ متاسفانه هیچ گوش شنوایی هم در صدا و سیما وجود ندارد.

حمید یعقوبی در گفت‌وگو با ایسنا افزود:‌ متاسفانه ساعت پخشی که برای سریال‌های ماه رمضان در نظر گرفته بودند اصلا مناسب نبود؛ با توجه به اینکه چندین سال است که ماه رمضان به تابستان می‌افتد، بنابراین دانش‌آموزان هم تا پایان شب همراه خانواده‌ها بیدار می‌مانند و سریال‌ها تماشا می‌کنند. به عقیده من هضم سریال‌هایی که مسائلی همچون مرگ‌، قیامت و ... را مطرح می‌کنند، برای نوجوانان و کودکان دشوار است.

او توضیح داد: زمانی که ماه رمضان در تابستان است، تنظیم ساعت پخش در عمل تغییراتی نخواهد کرد ممکن است صداو سیما اعلام کند که کودکان و نوجوانان نباید ساعت 9 شب به بعد بیدار بمانند اما معمولا تا زمانی که ماه رمضان در تابستان باشد، این اتفاق نمی‌افتد.

یعقوبی در ادامه از اتفاقات اخیر مبنی بر مرگ دو نوجوان 12 ساله ابراز تاسف کرد و گفت: این اتفاقات جای تاسف دارد‌؛ ظاهرا صدا و سیما به ملاحضات روانشناختی تولید فیلم و سریال به اندازه‌ی کافی توجه نمی‌کند.

وی گفت: همه اعضای انجمن روانشناسی بالینی ایران از شنیدن خبر شوکه شدند؛ به هر حال امیدوارم با این اتفاقات مسؤولان صداوسیما به خود بیایند.

وی افزود: من همیشه به عنوان یک روانشناس در گفت‌وگوهای پیش از این هم اعلام کردم که سریال‌های تلویزیونی نه مزیت سنی دارند و نه مزیت ساعتی. همیشه اینگونه است که وقتی یک حادثه‌ پیش می‌آید آن وقت به سراغ درمان می‌رویم. ظاهرا ما پیشگیری را هیچگاه جدی نگرفته‌ایم با این اتفاقات ناگوار کار از پیش‌گیری گذشته است. امیدواریم بعد از این درس عبرت بگیریم و برای سال‌های بعد به فکر درمان باشیم.

این روانشناس در ادامه گفت‌وگو با ایسنا درباره اینکه لزومی ندارد در ماه مبارک رمضان حتما مسائلی همچون مرگ،‌ قیامت‌، بیمارستان و ... در سریال‌ها عنوان شود،‌ خاطرنشان کرد: چه اصراری است که حتما در ماه رمضان مسائلی همچون مرگ،‌ قیامت‌، برزخ و .. مفاهیمی که روحیه و خلق افراد را ضعیف می‌کند عنوان شوند؛‌ متاسفانه همه در ماه رمضان منتظرند تا مسائلی از قبیل برزخ و قیامت مرگ در سریال‌ها مطرح شود.

این روانشناس و مدرس دانشگاه افزود:‌ به عقیده من لزومی ندارد حتما در ماه رمضان به سراغ مسائل ماورایی برویم؛ چرا نباید به عنوان جامعه اسلامی در سایر ماه‌های سال به سراغ ماوراء برویم و فقط این امر مختص ماه رمضان باشد.

حمید یعقوبی در پایان به خبرنگار ایسنا گفت: مرگ این دو کودک عزیز را به خانواده‌هایشان تسلیم می‌گویم و امیدوارم مسؤولان صدا و سیما هشدارهای روانشناسان را جدی بگیرد.
ایسنا
۱۹ شهریور ۱۳۹۰ ۱۳:۲۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.