English
پنج شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹, ۰۶:۰۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

قیمت خرید تضمینی برق از منابع تجدید پذیر اصلاح می شود

قیمت خرید تضمینی برق از منابع تجدید پذیر اصلاح می شود
مدیرعامل سازمان انرژی های نو از واگذاری نیروگاه های مربوط به انرژی های نو به بخش خصوصی خبرداد و گفت: برای حمایت بیشتر از حضور بخش خصوصی در احداث پروژه های تولید برق از انرژی تجدید پذیر، قیمت خرید تضمینی برق از این منابع اصلاح می شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل ازمهر، یوسف آرمودلی امروز در یک نشست خبری با اشاره به پتانسیل های کشور در رابطه با انرژی های نو گفت: با توجه به قیمت فزاینده انرژی های فسیلی در بازارهای جهانی و محدودیت ایجاد شده برای تولید آنها، تلاش دنیا برای حرکت به سمت استفاده از منابعی غیر از انرژی های فسیلی روند روبه رشدی داشته و کشورهای آمریکا، اروپایی، استرالیا، چین، هند، ترکیه و سایر کشورهای همسایه ایران برنامه های درازمدت و جدی را برای افزایش سهم تولید انرژی الکتریکی و حرارتی از منابع انرژی نو تدوین کرده اند.

مدیرعامل سازمان انرژی های نو ایران افزود: در این میان پیش بینی می شود که تا سال 2020 حدود 20 درصد انرژی نصب شده در کشور نیز از منابع تجدید پذیر تامین شود، این درحالی است که هم اکنون 22 هزار مگاوات توربین باد در کشور آلمان نصب شده و بیش از 2500 مگاوات سیستم خورشیدی یا فتوولتائیک که تولید برق از انرژی خورشیدی است، نیز در این کشور مورد بهره برداری قرار گرفته است.
وی تصریح کرد: وزارت نیرو در ایران نیز از 8 سال قبل برنامه ریزی برای استفاده از این منابع انرژی را در دستور کار خود قرار داده و مطالعات اولیه برای یافتن مکانهای دارای پتانسیل برای بهره گیری از نیروی باد در ایران شناسایی شده است.
آرمودلی ادامه داد: بر این اساس، در مطالعات اولیه بیش از 10 هزار مگاوات امکان تولید انرژِی الکتریکی از باد به طور قطع مشخص شده و پیش بینی می شود با ادامه مطالعات ظرفیت به بیش از این رقم رسد. این درحالی است که با توجه به اقلیم ایران و سرعت باد و پراکندگی وزش آن می توان توربینهای بادی بسیاری را در سطح وسیع کشور نصب و راه اندازی کرد. البته تمامی تلاش ما بر این است که این توربین ها در داخل کشور ساخته شود.
این مقام مسئول در وزارت نیرو خاطرنشان کرد: هم اکنون ایران یکی از کشورهای خاورمیانه است که توانایی ساخت توربین های بادی به ظرفیت 660 کیلووات را در خود نهادینه کرده که این توربین ها در اسلامشهر و توسط بخش خصوصی ساخته می شود. خوشبختانه در حال حاضر تلاش این است که ظرفیت این توربین ها بالاتر رفته و در داخل کشور تکنولوژی ساخت آنها ظرف دو سال آتی برای توربین های مگاواتی نهادینه شود.
به گفته وی، بر اساس قانون قرار است ظرف چند ماه آتی نیروگاه 3/28 مگاواتی بینالود و 100 مگاواتی منجیل  به بخش خصوصی واگذار شوند، این درحالی است که دولت مجوز و قرارداد ساخت 600 مگاوات نیروگاه بادی توسط بخش خصوصی را صادر و مبادله کرده است.
آرمودلی گفت: در حال حاضر سیاست وزارت نیرو این است که باتوجه به توانمندی دولت برای ساخت نیروگاه های بادی، خود نیروگاه ساخته و به بخش خصوصی واگذار کند ضمن اینکه در این راستا اگر بخش خصوصی نیز قادر به ساخت نیروگاه باشد قطعا مجوزهای مربوطه را صادر خواهد کرد.
مدیرعامل سازمان انرژی های نو ایران افزود: شرکت سبز بینالود و شرکت سبز منجیل برای واگذاری نیروگاه‌ های دولتی تاسیس شده اند که در مرحله اول به صورت دولتی هستند و سپس بخشی از سهام آنها به سهامی عام تبدیل شده و در مرحله بعدی 35 درصد سهام برای بخش دولتی و 65 درصد سهام برای بخش خصوصی خواهد شد که البته در بورس واگذار می شود.
آرمودلی گفت: بر اساس ماده 62 قانون برنامه سوم، دولت مکلف است برق تولید شده از منابع تجدیدنظر را به صورت تضمینی خریداری کند بنابراین پس از تصویب این قانون بسیاری از سرمایه گذاران بخش خصوصی برای احداث نیروگاه بادی ترغیب شدند. براین اساس تا این لحظه برای احداث 3000 مگاوات نیروگاه بادی از سوی بخش خصوصی درخواست ارائه شده که تاکنون مجوز احداث 600 مگاوات صادر شده است.
 
وی اظهار داشت: تاکنون برخی از استقبال کنندگان احداث نیروگاه بادی که با آنها قرارداد مبادله شده که به دنبال دریافت وام از صندوق ذخیره ارزی، فاینانس و یا خرید زمین هستند. یکی از مشکلات پیش روی سرمایه گذاران بخش خصوصی در احداث نیروگاه بادی قیمت پایه خرید برق از این نیروگاه ها است که مربوط به سال 80 است و البته وزارت نیرو در حال بررسی و اصلاح قیمت خرید تضمینی است.
 
این مقام مسئول در وزارت نیرو گفت: قیمت خرید هر کیلو وات ساعت برق از نیروگاه ‌های بادی بخش خصوصی برای 20 ساعت 65 تومان و برای 4 ساعت 45 تومان است. این درحالی است که سهم تولید انرژی از منابع تجدید پذیر باید تا پایان برنامه چهارم توسعه به یک درصد ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور برسد که در این راستا باید این ظرفیت 500 مگاوات باشد. وی خاطرنشان کرد: این هدف هم اکنون در حال اجرایی شدن است.
مهر
۳۰ تیر ۱۳۸۷ ۱۹:۴۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.