English
سه شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹, ۰۳:۱۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

افزایش دو تا پنج درصدی راندمان نیروگاه‌ها با استفاده از تکنولوژی ترموآکوستیک

افزایش دو تا پنج درصدی راندمان نیروگاه‌ها با استفاده از تکنولوژی ترموآکوستیک
استاد دانشکده هوا و فضای دانشگاه صنعتی شریف از کاربرد تکنولوژی ترموآکوستیک برای اولین بار در نیروگاه‌های کشور خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری موج، کاوه قربانیان استاد دانشکده هوا و فضای دانشگاه صنعتی شریف در جمع خبرنگاران گفت: تکنولوژی ترموآکوستیک همان طور که از نامش مشخص است از دو واژه ترمو (مخفف ترمودینامیک) و آکوستیک تشکیل شده است که دلیل اینکه این تکنولوژی در جهان زیاد رایج نیست به خاطر ناهمگنی دو علم ترمودینامیک و آکوستیک است.
وی با بیان اینکه فرد فارغ التحصیل در یکی از این دو علم برای کسب دانش ترموآکوستیک باید وقتی مضاعف برای فراگیری علم دوم بگذارد، افزود: در راستای بستر سازی یادگیری دانش ترموآکوستیک 10 سال پیش برای اولین بار درس ترموآکوستیک را برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا ارائه دادم.
به گفته وی؛ 10 سال پیش فراگیری تکنولوژی ترموآکوستیک تنها در سطح مراکز علمی دو کشور آمریکا و چین مطرح بود و طی 10 سال اخیر برخی دانشگاه ها در چند کشور محدود از جمله ژاپن، فرانسه و آلمان به سمت فراگیری این تکنولوژی حرکت کرده اند.
قربانیان با بیان این که اکنون پس از 10 سال ارائه این درس در دانشگاه برای اولین بار می خواهیم این تکنولوژی را در نیروگاه های حرارتی به کار گیریم، اظهار داشت: سهولت در ساخت و عدم ایجاد ارتعاش در سیستم به خاطر نبود اجزای متحرک در آن فاصله بین دوره های تعمیر و نگهداری سیستم را طولانی می کند و طول عمر دستگاه را بالا می برد که این از مزایای به کارگیری این تکنولوژی است.
این کارشناس علم ترموآکوستیک کارکرد مداوم دستگاه و عدم نیاز به خاموش کردن آن را از مزایای دیگر به کارگیری این دانش دانست و گفت: تکنولوژی ترموآکوستیک در صنایع هوا و فضا، نفت و گاز، پزشکی، صنایع نیروگاهی، صنایع خودرو، صنایع خانگی و صنایع پتروشیمی کاربرد دارد.
استاد دانشکده هوا و فضای دانشگاه شریف در خصوص کاربرد این تکنولوژی در نیروگاه های حرارتی گفت:بازیابی حرارت اتلافی از اگزوز خروجی نیروگاه ها و به کار گیری مجدد آن به صورت مفید جهت بالا بردن راندمان و توان خروجی و کاهش مصرف سوخت در نیروگاه هایی که سیستم های متداول بازیافت حرارت در آنها مقرون به صرفه نیست از کاربردهای این تکنولوژی در نیروگاه ها است.
وی عنوان کرد: این تکنولوژی در صنعت نفت و گاز نیز کاربرد قابل توجهی دارد از جمله آن بازیابی حرارت اصلاحی در ستون تقطیر و جدا کردن مخلوط ها که اکنون با اجزای پیچیده و گران قیمت انجام می شود، است و همچنین در مایه سازی گاز طبیعی نیز کاربرد دارد.
وی همچنین گفت: سیستم های متداول به دلیل پر هزینه بودن و پیچیدگی در بسیاری از کاربردها مقرون به صرفه نیستند و این موجب می شود مقادیر بسیار زیادی از گاز به صورت فلر بی هدف سوخته شوند و یا در دل چاه ها ته نشین شده و باقی بماند که کاربرد ترموآکوستیک که هم نسبت به روش های متداول ارزان است و هم مقیاس پذیر است و در مقاس های کوچک نیز به خوبی جواب می دهد از هدر رفت گاز جلوگیری خواهد کرد.
این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه اکنون استفاده از این تکنولوژی تنها در مورد نیروگاه ها در حال عملیاتی شدن است از عدم استقبال مدیران صنایع دیگر برای بکارگیری آن خبر داد و گفت: در حال حاضر تصمیم داریم در یک اشل آزمایشگاهی در دانشگاه صنعتی شریف از این تکنولوژی استفاده کنیم که ساخت و وصول نتیجه از مدل آزمایشگاهی یک سال به طول می انجامد و پس از آن در نیروگاه هایی با مقیاس کوچک به صورت پایلوت استفاده از ترموآکوستیک را اجرایی خواهیم کرد.
به گفته وی در صورت موفقیت در کسب نتیجه از مقیاس آزمایشی و تامین هزینه مالی سال آینده می توان شاهد به کارگیری این تکنولوژی در نیروگاه ها بود.
وی با بیان این که ساخت مدل آزمایشگاهی به حدود 200 میلیون تومان سرمایه و نصب و استفاده از آن در بخش صنعتی به صورت پایلوت تا 500 میلیون تومان هزینه در برخواهد داشت، تصریح کرد: تاکنون هزینه های مورد نیاز از سوی این جانب و بخشی نیز با همکاری سازمان سابا تامین شده است.
وی افزود: عمده هزینه به کارگیری تکنولوژی ترموآکوستیک هزینه تولید دانش است.
قربانیان خاطر نشان کرد: استفاده از این تکنولوژی به دو دلیل صد درصد توجیح اقتصادی به همراه دارد یکی اینکه هزینه آن یک دهم هزینه روش های متداول است و دیگری این است که در جاهایی که حرارت اتلافی هیچ استفاده‌ای ندارد حرارت را بازیافت می کند. در صورتی که سیستم های امروزی در بسیاری از اوقات توان بازیافت حرارتی زیادی ندارد.
وی افزود: استفاده از این تکنولوژی بسته به شرایط، نوع نیروگاه و طراحی آن دو تا پنج درصد توان تولیدی و بازده نیروگاه را افزایش می دهد.
خبرگزاری موج - کد خبر 842523
۲۹ شهریور ۱۳۹۰ ۱۶:۴۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.