English
پنج شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹, ۰۸:۳۰
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

سکوت وزارت صنعت شکست

سکوت وزارت صنعت شکست
با گذشت بیش از یک هفته از موج انتقاد صنعتگران در خصوص عدم تخصیص تسهیلات یارانه‌ای به بخش تولید و شبهه ایجاد شده در مورد سرنوشت یارانه 7700 میلیارد تومانی تولید، بالاخره وزارت صنعت اعلام کرد: گزارش جامع یارانه صنعت به زودی به مجلس ارائه می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، در پی انتقاد صنعتگران و برخی نمایندگان مجلس از عدم پرداخت مناسب تسهیلات یارانه‌ای به بخش تولید، وزارت صنعت در توضیحی به فارس اعلام کرد: طی ماه‌های اخیر، هر بار که از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواسته شده تا در مورد اعطای تسهیلات یارانه‌ای به بخش صنعت و معدن گزارشی ارائه کند، مسئولان این وزارتخانه در مجلس حضور یافته و پاسخگوی نمایندگان مجلس بوده‌اند.
در ادامه این توضیح آمده است: به طور مثال 25 مرداد امسال، وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست بررسی وضعیت صنعت در صحن علنی مجلس حضور یافت و درباره آثار هدفمندی یارانه‌ها بر تولید، صنعت و معدن کشور و اقدامات حمایتی انجام شده در زمینه کمک‌های بلاعوض و بسته‌های حمایتی بخش صنعت گزارشی ارائه کرد.
وزارت صنعت در این توضیح گفته است: معاونت برنامه‌ریزی این وزارتخانه اطلاعات به روز و ریز آمار مربوط به اعطای تسهیلات یارانه‌‌ای به بخش صنعت و به تفکیک هر واحد صنعتی و معدنی را دارد و به زودی گزارش جامع همراه با جزئیات پیرامون اقدامات انجام شده پس از هدفمندی یارانه‌ها، ویژه نمایندگان مجلس منتشر می‌کند.

توضیح فارس:

1. وزارت صنعت در توضیح ارسالی خود به فارس در حالی از وجود جزئیات اعطای تسهیلات یارانه‌ای به بخش صنعت و معدن در دفتر معاونت برنامه‌ریزی این وزارتخانه و ارائه آن در آینده خبر می‌دهد که معاون برنامه‌ریزی وزارت صنعت طی چند ماه اخیر حاضر به پاسخگویی شفاف به سوالات فراوان خبرنگاران در این مورد نشده و در آخرین نشست خبری وی نیز ابهامات زیادی در این مورد بی پاسخ ماند.

2. وزارت صنعت در توضیح خود بر ارائه جزئیات پرداخت یارانه به بخش صنعت "ویژه نمایندگان مجلس" تأکید کرده در حالی که حق صنعتگران و اصحاب رسانه است که این اطلاعات در اختیار آنها نیز قرار گیرد تا از این طریق علاوه بر شفاف سازی به انتقاد صنعتگران مبنی بر "محرمانه بودن آمار و اطلاعات در وزارت صنعت" نیز پاسخ داده شود.

3. در این توضیح وزارت صنعت در حالی از ارائه توضیح وزیر صنعت در مورد عملکرد وزارت صنعت در نشست صحن علنی مجلس صحبت شده که نمایندگان مجلس و از جمله فولادگر، عضو کمیسیون صنایع نیز با اشاره به ارائه این اطلاعات به صورت شفاهی، بارها خواستار ارائه گزارش مکتوب و رسمی وزارت صنعت شده بودند ولی این اتفاق تاکنون عملی نشده است.

4. خبرگزاری فارس امیدوار است وزارت صنعت با ارائه گزارش رسمی و "غیرمحرمانه" ضمن شفاف سازی در زمینه اعطای تسهیلات به واحدهای صنعتی و معدنی، ابهامات موجود در زمینه بخشی از یارانه 7700 میلیارد تومانی تولید که به بخش صنعت مربوط می‌شود را برطرف کند.

* پرداخت یارانه واحدهای سرب و روی

به گزارش فارس، در توضیح دیگری که امروز از سوی وزارت صنعت به این خبرگزاری ارسال شده، در واکنش به انتقاد رئیس هیئت مدیره انجمن سرب و روی از بی بهره ماندن نیمی از تولیدکنندگان این صنعت از یارانه‌ها، آمده است: پس از هدفمندی یارانه‌ها اقدامات گسترده‌ای در حوزه صنعت و معدن صورت گرفته است که متاسفانه از سوی آن رسانه با برخوردی غیر منصفانه، مورد هجمه قرار گرفته است. از جمله این اقدامات تخصیص خط اعتباری انرژی برای 25 رشته صنعتی که بیش از سایر رشته‌ها انرژی‌بر بوده و اصلاح حامل‌های انرژی بر روند تولید آنها به مراتب بیشتر از دیگر صنایع اثرگذار است.
در این راستا علی‌رغم آنکه اصلاح قیمت حامل‌های انرژی در حوزه صنعت و معدن در مقابل سایر حوزه‌ها محدود بود و هزینه برق از 20 تومان به 40 تومان در هر کیلو وات رسید (در حالی که بخش‌های تجاری و مسکونی باید مبالغ بیشتری پرداخت کنند) مقرر شد افزایش قبوض انرژی واحدهای صنعتی و معدنی رشته‌های مذکور در قالب خط اعتباری انرژی به صورت تسهیلات پرداخت شود.
این تسهیلات برای تمام واحدهای متقاضی در 25 رشته اعلامی با ساده‌ترین شرایط عملیاتی شده است مگر آنکه واحد مربوطه، ثبت‌نام نکرده باشد و یا مدارک خود را در بانک تکمیل نکرده و یا انصراف داده باشد.
در مصاحبه آن خبرگزاری با رئیس هیئت مدیره انجمن سرب و روی نیز بر این نکته تأکید شده که واحدهای سرب و روی از خط اعتباری انرژی استفاده کرده‌اند ولی نه همه واحدها که آن هم مربوط به ثبت‌نام، تکمیل مدارک و عقد قرارداد با بانک است.لذا تیتر انتخابی خبرگزاری فارس، غیر کارشناسانه و بر خلاف محتوای مصاحبه است و انتظار می‌رود از این پس دقت بیشتری صورت گیرد تا به تشویش اذهان عمومی منجر نگردد.
یادآور می‌شود در صنعت سرب و روی 45 واحد ثبت‌نام کرده و 39 واحد عقد قرارداد داشته‌اند و هر واحدی مرحله عقد قرارداد را پشت سر بگذارد مشمول دریافت تسهیلات مذکور می‌شود.
در این راستا 39 واحد سرب و روی تاکنون از 150 میلیارد ریال تسهیلات استفاده کرده‌اند که 4 میلیارد آن به گاز، 80 میلیارد به برق و 67 میلیارد ریال نیز به سوخت این واحدها اختصاص داشته است.

توضیح فارس:

1. وزارت صنعت در این توضیح خود در حالی تیتر فارس را غیر کارشناسی عنوان کرده که تیتر خبر مذکور عیناً از رییس هیأت مدیره انجمن سرب و روی نقل قول شده است.

2. وزارت صنعت در حالی بر لزوم دقت در تیتر زنی اخبار فارس تأکید دارد که اخیراً خبری با تیتر نادرست " اسامی واحدهای تولیدی دریافت کننده تسهیلات هدفمندی یارانه ها اعلام شد" از سوی روابط عمومی این وزارتخانه منتشر شد و در این خبر فقط به رشته صنایع دریافت کننده تسهیلات اشاره شده و نامی از هیچ یک از واحدهای صنعتی برده نشده بود. از همین رو انتخاب تیتری با مضمون اعلام اسامی واحدها کاملاً غلط و غیرکارشناسی است.
به همین دلیل بهتر است روابط عمومی وزارت صنعت با دقت بیشتری در انتشار اخبار از ایجاد هر نوع بزرگنمایی در این بخش خودداری کند و با اعلام اسامی واحدهای دریافت کننده تسهیلات، شبهه موجود در زمینه پرداخت تسهیلات یارانه‌ای به بخش صنعت و معدن را برطرف کند.
خبرگزاری فارس - کد خبر 13900704000428
۴ مهر ۱۳۹۰ ۱۷:۲۸

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.