English
شنبه، ۱۸ مرداد ۱۳۹۹, ۰۵:۰۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

عزم جزم کمیسیون انرژی برای تسهیل حضور بخش خصوصی در پروژه های نفتی

عزم جزم کمیسیون انرژی برای تسهیل حضور بخش خصوصی در پروژه های نفتی
نشست کمیسیون انرژی اتاق تهران که به دنبال تسهیل حضور فعال بخش خصوصی در پروژه های نفتی در غیاب شرکت های بزرگ خارجی بود، هم پیشنهاد ملی برای رونق دادن این حوزه را در خود داشت و هم انتقادات تند و تیز اردکانی از روش های بروکرات های نفتی که خود نیز آن ها را به درستی نمی دانند. اردکانی با آوردن آیه از قرآن به بلند کردن صدا در هنگام ظلم اشاره کرد و از برداشت میلیاردی قطر و مدرسه نداشتن کودکان مسجدسلیمان گلایه کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از سایت اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران، هشتمین جلسه کمیسیون انرژی اتاق تهران با صحبت هایی در مورد چگونگی پرداختن به مباحث این حوزه مهم و اثرگذار در اقتصاد کشور آغاز شد که هر یک از اعضا نظرات و انتقادات خود را بیان کردند و همین صحبت ها و انتقاد از تاثیر کم کمیسیون باعث شد تا مباحث جدی تری مطرح شود و در نهایت اعضا با یک برنامه مشخص آماده سازی زمینه حضور بخش خصوصی مقدمات مذاکره با مجلس و دولت را از طریق اتاق تهران و شورای گفت و گو را هدف اصلی خود در زمان کنونی قرار دهند.

سخنان حمید رضا صالحی و غلامرضا کرد زنگنه در مورد سازو کار اجرایی برای پیشنهادات و عمل به همراه استراتژی در کنار انتقادات مهدی پورقاضی و راهکارهای علی اکبر جاویدان در مورد همین هدف مشترک بود که در نهایت به نتیجه دلخواه اعضا رسید و کمیسیون برای خود هدفی گذاشت که در عین صعب و سخت بودن رضایتمندی قاطبه اعضای کمیسیون و کارشناسان حاضر را در خود داشت.

پیشنهاد ملی برای حضور بخش خصوصی در عرصه صنعت نفت
پس از سخنان کلی در مورد این اهداف کمیسیون که البته در طول جلسه شکل گرفت نادر عطایی از گروه انرژی جهانپارس گزارشی کلی در مورد وضعیت پروژه های نفت و گاز کشور ارائه داد. عطایی با بیان این که چه بخواهیم و چه نخواهیم صنعت نفت و گاز موتور محرک اقتصاد کشور ماست به خروج برخی از شرکت های بزرگ نفتی از کشور اشاره داشت و گفت: «متاسفانه خروج این شرکت های بزرگ باعث شده که در زمانی که نفت در دنیا قیمت بالایی دارد تولید ما دچار کاهش شود».

نادر عطایی با توضیح این موضوع که نفت خود همه حوزه های تجاری را در بردارد افزود: »این گونه نیست که ما تانکر ببریم و نفت پر کنیم و بفروشیم. ما باید به دنبال یک پیشنهاد ملی برای حضور بخش خصوصی در عرصه صنعت نفت برای سرمایه گذاری و بهره برداری از میادینی هستیم که اکنون کشورهای حوزه خلیج فارس با سرعت در حال استفاده از آن ها هستند».

اما طرح اصلی عطایی در این گزارش بر مشارکت سرمایه گذاران بخش خصوصی در پروژه های صنعت نفت استوار بود. این فعال بخش خصوصی با اشاره به این که در حال حاضر چینی ها هستند که در پروژه های صنعت نفت کشور مشارکت دارند از عدم برخورداری آنها از تکنولوژی پیشرفته انتقاد کرد. وی هم چنین به میزان بالای مراودات چینی ها با آمریکا و کشورهای اروپایی اشاره کرد و گفت: «اگر به چینی ها فشار وارد شود برای حفظ منافع خودشان از پروژه های ما خواهند رفت لذا بهتر است بتوانیم خودمان بر روی این پروژه ها سرمایه گذاری کنیم تا چینی ها».

عطایی انتقاد بعدی خود را متوجه بانک ها و نظام بانکی کشور دانست. عطایی با اشاره به تلاش وزارت نفت در نیمه دوم سال 89 برای وارد کردن بانک به سرمایه گذاری در پروژه های صنعت نفت گفت: «در حالی که تصور بر این بود که بانک ها قرار است عاملیت تامین سرمایه را برعهده داشته باشند، هر بانک برای خود یک شرکت با عنوان انرژی تاسیس و چند نفر را استخدام کرد. بعد هم با اعتبار و نام خود پروژه ها را گرفتند و بعد به پیمانکار واگذار کردند و در این میان تنها یک هزینه اضافی به پیمانکاران این صنعت تحمیل کردند».

عطایی بر پیشنهاد خود مبنی بر اجرای طرح های صنعت نفت و گاز توسط پیمانکاران داخلی و با منابع داخلی تاکید کرد و توسعه میادین مشترک را با توجه به برداشت کشورهای حوزه خلیج فارس از اولویت های این طرح برشمرد. این فعال حوزه نفت و انرژی هم چنین به مذاکرات خوب فعالان بخش خصوصی با رستم قاسمی وزیر جدید نفت اشاره کرد و از استقبال قاسمی از حضور بخش خصوصی در این صنعت خبر داد.

رییس هیات مدیره شرکت جهانپارس پیشنهادش را در قالب ایجاد کنسرسیوم برای مشارکت بازرگانان و صنعتگران بزرگ کشور در طرح های توسعه صنعت نفت و گاز ارائه داد. عطایی گفت: «اتاق تهران می تواند در شکل گیری این کنسرسیوم کمک کند و بازرگانان و تجار بزرگ کشور را که دغدغه ملی دارند را برای تشکیل این کنسرسیوم گرد هم بیاورد».

عطایی شکل گیری این کنسرسیوم ها را نیازمند یک عزم ملی دانست و تاکید کرد با توجه به درآمدها و هزینه ها این پروژه ها علاوه بر سودآوری برای مشارکت کنندگان باعث توسعه اقتصاد ملی نیز خواهد شد. این فعال حوزه انرژی هم چنین از مسئولان وزرات نفت و شرکت ملی نفت نیز خواست تا با بخش خصوصی همکاری گسترده تری داشته باشند.

شرکت ملی پتروشیمی تبعیض آمیز رفتار می کند
مهدی پورقاضی اولین منتقد به سخنان عطایی بود که اگر چه با پیشنهاد کلی او موافق بود به کاستی های موجود در این حوزه اشاره داشت و گفت: «اکنون شرکت ملی صنایع پتروشیمی وقتی قرار است یک مجتمع پتروشیمی بزند خودش وارد کار می شود و همه قراردادها را می بندد و بعد اعلام می کند که می خواهد آن را بفروشد. با این روش قیمت این مجتمع برای بخش خصوصی دو برابر می شود. مشخص است که کسی تمایلی به خرید ندارد».

پورقاضی ادامه داد: «از طرف دیگر رفتار شرکت ملی پتروشیمی در دادن خوراک به مجتمع های خصوصی و دولتی تبعیض آمیز عمل می کند. به شرکت های دولتی با 30 درصد تخفیف می فروشد و به مجتمع های خصوصی با 5 درصد تخفیف. بعد شرکت های خصوصی چگونه می توانند با شرکت های دولتی رقابت کنند؟»

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران هم چنین از مداخله شرکت ملی پتروشیمی در تعیین قمیت نیز انتقاد کرد. پورقاضی افزود: «وضعیت به گونه ای بوده که تاکنون وزارت نفت همه پروژه ها را به قرارگاه خاتم الانبیا بدهد بعد خاتم الانبیا آن را خرد می کند وبه دیگر پیمانکارها واگذار می کند».

پورقاضی هم چنین به ضعف مالی بخش خصوصی اشاره کرد و از عدم همکاری بانک ها و مهیا نبودن شرایط برای ورود شریک خارجی نیز گلایه داشت. مهدی پورقاضی هم چنین متن عطایی را احساسی خواند و گفت: «نمی توان با برانگیختن احساسات ملی سرمایه گذار او را تشویق به سرمایه گذاری کرد بلکه باید امنیت سرمایه و سودآوری را برای او تضمین کرد».

بروکرات های نفتی بر سر مردم کلاه گذاشتند
علی شمس اردکانی که به عنوان کارشناس مهمان در تمامی جلسات کمیسیون انرژی اتاق تهران شرکت می کند سخنان پورقاضی و عطایی را درست خواند و گفت: «مهندی عطایی طرحی داشتند و برایش یک نقشه راه هم ارائه کردند. این سیستم که بگوییم یک چیزی صد در صد خوب است یا صد در صد بد است درست نیست و ریشه در افکار چپ دارد.» شمس اردکانی به نمونه های ملی گرایی نیز اشاره کرد و گفت: «در آمریکا نیز همه جا شعار می دهند که آمریکایی بخرید. و در سال های قبل نیز برای واردات کالا به کشورشان محدودیت هایی وضع می کردند. الان هم شما به کره ای ها هیچ چیزی نمی توانید بفروشید چون بین خودشان قراردادی دارند که فقط جنس کره ای بخرند. به نظر من پیشنهاد آقای عطایی هم فارغ از احساسی بودنش قابل اجراست».

علی شمس اردکانی اما به آن قسمت از سخنان پورقاضی اشاره کرد که به گفته او کاملا درست است و شمس اردکانی از آن با عنوان کلاه بزرگی که بروکرات های نفتی بر سر مردم گذاشته اند یاد کرد و افزود: «این افراد فکر می کنند که بر تخت طاووس نشسته اند و بقیه را نباید راه بدهند. خاصیت تخت طاووس این است که ره کسی که بر آن بنشیند نمی خواهد اجازه دهد کس دیگری نیز بر آن بنشیند و بروکرات های نفتی این گونه فکر می کنند».
وی افزود: « بروکرات های نفتی یک دروغ از قانون درست کردند و گفتند که کارهای نفتی "امتیاز" است. در حالی که در اصل قانون این گونه آمده بود که در "امور زیربنایی دادن امتیاز ممنوع است" اما یک توده ای عبارت امور زیربنایی را از قانون درآورد و آن را چاپ کرد و به مجلس فرستاد».

وقتی ظلم می شود باید آن را فریاد زد
این کارشناس حوزه انرژی که با حرارت سخن می گفت به برداشت 18 میلیاردی قطری ها از میدان های مشترک ایران و قطر اشاره کرد و گفت: «از قضیه انفال دروغی به نام بیع متقابل درآورده اند در حالی که قطری ها 18 میلیارد دلار از سرمایه های ما را استخراج کرده و برده اند».

شمس اردکانی به آیات قرآن اشاره کرد و گفت: «خداوند در قرآن می فرماید نباید را صدا را بلند کرد"الا من ظلم"، مگر در زمانی که ظلمی وارد می شود. الان کودکان ما در مسجد سلیمان مدرسه ندارند آن وقت شیوخ عرب میادین مشترک را تخلیه می کنند».

شمس با دروغ خواندن موضوع انفال در مورد میادین نفتی افزود: «اگر هم این موضوع راست و درست باشد ما آن را قبلا و در مورد معادن حل کرده ایم. ذخایر معدنی تا وقتی که در خود معدن است انفال محسوب می شود اما وقتی استخراج شد حق مالکانه دولت است. الان که خارجی ها نیستند که معادن و ذخایر را غارت کنند چرا معادن مس سرچشمه و روی مهدی آباد انفال نیست اما چادرملو انفال است؟ نفت هم یک معدن است. متاسفانه یک دروغ را آن قدر تکرار کرده اند که خودشان هم باورشان شده است».

علی شمس اردکانی با انتقاد از برخی مسئولان گفت: «برخی از آقایان حتی معنی انفال را هم نمی دانند اما تا حرف وسط می آید می گویند انفال است. بیع متقابل را هم از خودشان درآورده اند که نه بیع است نه متقابل. یک کانترکت است».

رییس کمیسیون انرژی اتاق ایران به ذخایر عظیم پارس جنوبی اشاره کرد و افزود: «هر فاز پارس جنوبی در هر روز 40 هزار بشکه میعانات می دهد که قیمت آن معادل بنزین است و در سال حدود 2 میلیارد دلار می شود. یعنی هر پروژه ای که در پارس جنوبی راه اندازی شود یک ساله بخش زیادی از سرمایه گذاری خود ر ا برمی گرداند».

علی شمس اردکانی با اعلام این که ما تا سال 1404 که می خواهیم قدرت اول منطقه شویم نیاز به دو هزار و پانصد میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش های نفت، معدن و صنعت داریم گفت: «اگر این سرمایه گذاری ها انجام شود درآمد سرانه ما به 3500 دلار خواهد رسید و تولید ناخالص داخلی ما بالغ بر 1200 تا 1500 میلیارد دلار خواهد شد».

وی افزود: «هم چنین روزانه 6/17 میلیون بشکه در روز تولید هیدروکربن ها را خواهیم داشت که عربستان در آن زمان به 12 میلیون و عراق حداکثر به 5/10 میلیون بشکه خواهند رسید. اگر می خواهیم قدرت اول منطقه باشیم باید این سرمایه گذاری ها را انجام دهیم».

نذر امام رضا (ع)کردیم تا قاسمی وزیر شود
نادر عطایی نیز پس از سخنان شمس به سوابق خود در حوزه نفت و انرژی اشاره داشت و خود را نخستین فردی خواند که در دوران پس از انقلاب و در دولت مهندس بازرگان قرارداد در این حوزه با دولت بسته است. عطایی افزود: «ما نذر امام رضا (ع) کردیم تا آقای قاسمی وزیر نفت شود و داستان خاتم الانبیا حل شود».

عطایی هم چنین به استقبال وزیر نفت از حضور بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: «ایشان در دیدار با بعضی از فعالان حوزه گفت من بازوی شما را می بوسم. به نظر من الان وقت مناسبی برای حضور در این عرصه است و مشکلات نیز تا حدود زیادی مرتفع شده است».
رییس هیات مدیره شرکت جهانپارس ادامه داد: «خاتم الانبیا هر چقدر که توان داشته باشد باز هم در نهایت جای توتال را پر می کند. ما باید تجار ملی را شناسایی کنیم و با ایجاد کنسرسیوم پروژه هایی را که وزارت نفت وگذار می کند، بگیریم».

اتاق تهران به تشکیل کنسرسیوم کمک می کند
عوض محمد پارسا نیز با تایید سخنان عطایی و شمس اردکانی به ایجاد یک هولدینگ با ابعاد کوچکتر در سندیکای صنعت برق اشاره کرد و گفت: «ما خودمان در سندیکا چنین کنسرسیومی داریم و پروژه هایی در حد 400 تا 500 میلیون دلار را در اختیار می گیریم. در حوزه انرژی و نفت هم می توان این کار را انجام داد».

پارسا هم چنین با اشاره به پیشنهاد چندباره یحیی آل اسحاق به فعالان اقتصادی مبنی بر ایجاد هولدینگ های بزرگ سرمایه گذاری برای در اختیار گرفتن پروژه های عظیم گفت: «این ظرفیت وجود دارد و رییس اتاق تهران هم بارها این پیشنهاد را اعلام کرده است. می توانیم با نظر مساعد اتاق تهران و با همکاری اتاق به تشکیل این کنسرسیوم ها کمک کنیم».

نمی توانیم از تسهیلات صندوق توسعه ملی استفاده کنیم
اما محمدحسین ترابی رییس هیات مدیره انجمن شرکت های مهندسی و پیمانکاری نفت و گاز و پتروشیمی به نکته در خورتوجهی اشاره کرد که باعث کمیسیون انرژی آن را در دستور کار خود برای پیگیری قرار دهد. ترابی به جلسه اخیر خود با رحیم قربانی مدیرعامل صندوق توسعه ملی اشاره کرد و گفت: «مطابق قانون نمی توانیم برای سرمایه گذاری بر روی میادین نفتی از تسهیلات این صندوق استفاده کنیم چرا که مطابق قانون در پروژه هایی می توان از این تسهیلات استفاده کرد که هم اجرای پروژه در اختیار بخش خصوصی باشد و هم بهره بردار بخش خصوصی باشد اما چون در این موارد و در بای بک میدان در اختبار دولت است و دولت به عنوان بهره بردار مشخص می شود نمی توانیم از این تسهیلات استفاده کنیم.

ترابی اما از پیشنهاد رحیم قربانی برای طرح این موضوع در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خبر داد و از کمیسیون خواست این موضوع هم از طریق اتاق تهران در مجلس و هم از طریق شورای گفت وگو در دولت حل شود تا بتوان این مانع را از پیش روی بخش خصوصی برداشت.

در پایان جلسه نیز عوض محمد پارسا رییس کمیسیون انرژی اتاق تهران با اعلام پیگیری جدی موضوعات مطروحه به سه نفر از اعضا نیز ماموریت داد تا جزییات موانع پیش روی بخش خصوصی در بای بک، استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی را استخراج کنند و خود اعلام کرد که این موضوعات را با هیات رییسه و هیات نمایندگان اتاق تهران و هم چنین شورای گفت و گوی بخش خصوصی ودولت در میان خواهد گذاشت.
سایت اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران - کد خبر 28778
۱۸ مهر ۱۳۹۰ ۱۶:۲۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.