English
سه شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹, ۰۱:۵۵
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

بازار مدیریت مصرف برق راه اندازی می شود

بازار مدیریت مصرف برق راه اندازی می شود
گردهمایی یک روزه مدیران بازار برق ایران با هدف ارایه گزارش عملکرد سالانه بازار برق در زمینه‌های مختلف برای تمامی مسوولان بازارهای برق، برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از روابط عمومی شرکت مدیریت شبکه برق ایران، گزارش صورتحساب‌های سالانه تمامی بازیگران بازار، گزارش از خدمات جانبی صورت گرفته در بازار از بعد فنی و اقتصادی، گزارش عملکرد دفتر بازاریابی و قراردادها و گزارش اقدامات انجام شده از سوی شرکت توانیر از جمله گزارش هایی بود که در این گردهمایی ارایه شد.
مدیر عامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران  در این همایش گفت: برای اینکه بازار نقش جدی‌تری به خود بگیرد، بحث کنتور و اندازه گیری دقیق مقادیر، اجرایی و مناقصه آن برگزار می‌شود.
مهندس مسعود حجت تصریح کرد: بازاری که در آن ترازو نباشد نمی توان فعالیت کند اما با راه‌اندازی کنتورها، بازار واقعی تر می‌شود.
وی با بیان اینکه روز به روز مشکلات بازار برق ایران کمتر می‌شود، خاطر نشان کرد: موقعیت سال گذشته بازار برق ایران قابل مقایسه با وضعیت کنونی آن نیست و امیدواریم تا سال آینده بازار برق از وضعیت هم اکنون خود فراتر رفته  و موفق‌تر از امروز فعالیت کند.
مهندس حجت با اشاره به راه‌اندازی کنتورهای پشتیبان، اظهارداشت: وجود کنتوررهای پشتیبان ضروری است و اگر تردیدی در کنتورها در هر موردی ایجاد شود از طریق کنتور پشتیبان می‌شود آن مساله را برطرف کرد.
مهندس ریاحی معاون بازار برق ایران نیز در این همایش از راه‌اندازی بازار مدیریت مصرف برق خبر داد و گفت: یکی از مواردیکه سال جاری در صدد  اجرایی‌شدن آن هستیم، راه اندازی بازار مدیریت مصرف است. پیش‌بینی می‌شود به تبع افزایش مصرف و کمبود تولید، محدودیتهایی در زمینه تولید برق خواهیم داشت که در این رابطه موضوع راه اندازی بازار مدیریت مصرف برق جدی‌تر شد.
 وی با اشاره به مزیت‌های این بازار، خاطر نشان کرد: با راه اندازی بازارمدیریت مصرف، شرکتها می‌توانند میزان خاموشی به مصرف‌کنندگان را خودشان تعیین کنند در واقع این موضوع  از حالت دستوری خارج و جنبه اختیاری پیدا می‌کند.
ریاحی افزود: نکته دیگری که در رابطه با راه‌اندازی بازار مدیریت مصرف وجود دارد بحث مشخص‌شدن خاموشی است. هم‌اکنون  اگر بخواهیم برای خاموشی در کشور نرخی تعیین کنیم، هیچ مرجعی نمی تواند بگوید قیمت خاموشی چیست زیرا بازاری برای مدیریت مصرف نداریم‌ اما اگر چنین بازاری طراحی شود و در آنجا برای میزان خاموشی که برمی‌دارند یا میزان باری که می توانند مدیریت کنند، قیمت تعیین شود، خودبه‌خود ارزش خاموشی مشخص شده و مشخص‌شدن ارزش خاموشی به بخش تولید کمک بسزایی می کند.
وی با اشاره به دیگر فعالیت‌هایی که در سالجاری در بازار برق انجام خواهد شد، خاطر نشان کرد: نهایی کردن کنتورها از دیگر برنامه‌های بازار برق ایران است و امیدواریم تا پایان نیمه اول سال 87 بتوانیم تمامی کنتورهای نصب شده در شرکتهای برق منطقه ای  را فعال کنیم.
در ادامه این همایش، مهندس خوش خلق معاون توزیع توانیر با بیان اینکه در سال گذشته شرکتهای توزیع از شرکتهای برق منطقه‌ای مجزا شدند، تصریح کرد: با این استقلال هم اختیاراتی به شرکتهای توزیع داده شده و هم مسوولیتهای بیشتری به آنها واگذار شده است.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر  به سمت استانداردکردن ومتعادل‌سازی روشنایی قدمهایی برداشته‌ایم، یادآورشد: هم اکنون بحث مدیریت مصرف و کنترل میزان مصرف در شبکه‌های برق در حال شکل گیری است همچنین امسال درصددیم بتوانیم بخش عمده ای از مشکلات انشعابهای غیرمجاز را بر طرف کنیم.
مهندس خوش خلق با بیان اینکه  تجدید ساختار و استقلال شرکت‌های توزیع در ماموریت جدید یکی از محورهای بحث تجدید ساختار صنعت برق در توانیر است، اظهارداشت: همچنین، تعریف مجدد در ارتباط با شرکت توزیع و توانیر، ارتباط شرکت های توزیع با نهادهای بیرونی مانند استاندارها و تبیین انتظارات و شفاف سازی آرمانی شرکت های توزیع از دیگر محورهای بحث تجدید ساختار است.
مدیر دفتر میترینگ شرکت مدیریت شبکه برق ایران نیز در این همایش با اشاره به این دفتر طی سال گذشته گفت: کار نصب کنتورهایی که تحویل شرکت‌های برق منطقه‌ای شد در سال گذشته با اولویت نصب در مبادی مصرف و تولید انرژی انجام و بخش عمده‌ای از کنتورهای تحویلی نصب‌شده و بقیه نیز سریعتر از گذشته نصب خواهد شد.
مهندس صیدآبادی اذعان داشت: در ادامه کار نصب کنتورها، کار راه اندازی و پلمپ کنتورهای نصب شده. در شرکتهای برق منطقه‌ای انجام شد و تمامی کنتورهایی که آماده راه اندازی بودند، راه‌اندازی شدند و پس از راه‌اندازی کنتورهای نصب شده، هماهنگی لازم با شرکتهای برق منطقه‌ای و دفاتر بازار برق انجام شد که کار قرائت کنتورها را انجام دهند

روابط عمومی شرکت مدیریت شبکه برق ایران
۱ مرداد ۱۳۸۷ ۲۰:۲۰

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.