English
یکشنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۹۹, ۱۱:۲۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

افزایش اعتماد لازمه صف کشیدن صادرکنندگان در مقابل سوت سیاستمداران است

افزایش اعتماد لازمه صف کشیدن صادرکنندگان در مقابل سوت سیاستمداران است
چنانچه سیاستمداران توقع دارند که با یک سوت آنها صادرکنندگان صف کشیده و قله های اقتصاد دنیا را فتح کنند باید بگویم لازمه این امر افزایش اعتماد است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری موج، محمد نهاوندیان رئیس اتاق بازرگانی ایران با اعلام این مطلب گفت: در عرصه علم نباید بیگانه ستیزی داشته باشیم زیرا ما نباید تجربیات شکست خورده دیگران را تکرار کنیم.
وی افزود: ما می توانیم علم را از کشورها و مکاتب اقتصادی مختلف بیاموزیم و در صورت لزوم آنها را نقد کنیم.
رئیس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: اگر با نگاه اسلامی به علوم نگاه کنیم به طور قطع می توان به بهترین شکل از تجربیات علمی سایر کشورها بهره مند شد.
به گفته این کارشناس اقتصادی، ما نباید چشم خود را بر روی علم و دانش دیگران بسته و خود را از کسب تجربیات آنها محروم کنیم.
نهاوندیان با تاکید بر اینکه فعالان اقتصادی نباید با سیاست های اقتصادی کشور شگفت زده شود، اذعان داشت: دولتی که می خواهد از صادرکنندگان نمونه تجلیل کند باید موانع رشد صادرات غیرنفتی را از میان بردارد.
وی شوک جهانی اقتصاد، قیمت ارز، حمایت دولتها از رقبای تجاری ایران و رقابت مخرب توسط تولیدکنندگان و صادرکنندگان داخلی را از عوامل کاهش صادرات غیرنفتی ایران دانست.
رئیس پارلمان بخش خصوصی تصریح کرد: ما باید تورم کشور را کنترل کنیم تا محصولات ما امکان رقابت در بازارهای جهانی را داشته باشند.
وی با گلایه از نحوه تعیین قیمت ارز خاطر نشان کرد: اگر قیمت ارز در بازار و بر اساس عرضه و تقاضا تعیین نشود به طور قطع میزان رقابت پذیری کالاهای ایرانی در بازارهای جهانی کاهش خواهد یافت.
وی متذکر شد: نرخ ارز در ایران را باید با محاسبه سرمایه های تجدیدناپذیر و یا تلقی درآمدهای نقتی به عنوان سرمایه های بین نسلی محاسبه کنیم.
رئیس اتاق بازرگانی ایران ابراز داشت: تراز ارزی ما زمانی بیشتر می شود که صادرات غیرنفتی کشور با حجم واردات برابر شود.
نهاوندیان با اشاره به حمایت بی رحمانه کشورهای مختلف از صادرکنندگانشان گفت: در بازارهای آزاد دنیا نیز شاهد حمایت بی رحمانه دولت ها از صادرکنندگان و فعالان اقتصادی خود هستیم و دولتها به عنوان جاده صاف کن صادرکنندگان عمل می کند بنابراین ما نیز انتظار داریم تا دستگاه دیپلماسی رابطه صمیمانه تری با فعالان اقتصادی داشته باشد و اگر این اقدامات صورت نگیرد به طور قطع ما بازارهای هدف را از دست خواهیم داد.
به گفته رئیس پارلمان بخش خصوصی لازمه دستیابی به اهداف صادراتی کشور و تحقق اهداف سندچشم انداز این است که یک مثلث مبارک سه جانبه میان دولت، بنگاه‌ها و تشکل‌های اقتصادی شکل بگیرد.
وی در خصوص تاثیر رایزنان بازرگانی در بازارهای هدف اظهار داشت: انتخاب رایزنان بازرگانی باید از بخش خصوصی بود و یا توسط بخش خصوصی انجام شود.
رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به تاثیر تحریم‌ها بر روی فعالیت‌های صادراتی کشور تصریح کرد: مسئولان باید هزینه‌های اضافی صادرکنندگان در شرایط تحریم را ملاحظه کرده و نسبت به پرداخت آنها اقدام کنند تا صادرکنندگان ایرانی در مقابل رقبای خود از شرایط منصفانه‌تری برخوردار شوند.
وی در پایان ابراز داشت: اگر قرار است توان صادراتی صادرکنندگان را افزایش دهیم باید درجه اعتماد به اجرایی شدن سیاست‌های فعالان اقتصادی را نیز اضافه کنیم.
خبرگزاری موج - کد خبر 855364
۳۰ مهر ۱۳۹۰ ۱۳:۵۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.