English
سه شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۹, ۰۴:۱۳
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مدیرعامل سازمان توسعه برق از افتتاح خط جدید انتقال برق ایران به عراق خبر داد.

مدیرعامل سازمان توسعه برق از افتتاح خط جدید انتقال برق ایران به عراق خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا، مجید صالحی، با اعلام خبر راه اندازی خط 400 کیلوولت "کرخه – العماره"، افزود: راه‌اندازی این خط در فاز اول، ظرفیت صادرات برق ایران به عراق را از 800 مگاوات به بیش از هزار مگاوات افزایش داده است.

وی با اشاره به این‌که این خط انتقال از ساعت2 و 16 دقیقه بامداد روز جمعه به شبکه برق عراق وصل شده است، گفت: تا روز گذشته حدود 200 مگاوات انرژی از این خط به شبکه برق عراق برای مصرف تزریق شده است.

به گفته صالحی، ظرفیت کامل انتقال برق توسط این خط بالغ بر 800 مگاوات است که به حداکثر رساندن میزان صادرات از طریق این خط به شرایط بار و شبکه برق کشور بستگی دارد و با افتتاح فازهای بعدی پروژه سیستم‌های حفاظتی و کنترل انتقال برق نیز تقویت می‌شود.

مدیرعامل سازمان توسعه برق هزینه احداث این خط انتقال جدید برق به عراق را را بالغ بر 156میلیارد ریال اعلام کرد که در افتتاح فاز اول پست‌های انتقال بیش از 35 میلیارد ریال بوده است.

مدیرعامل سازمان توسعه برق یکی از ویژگی‌ها و دشواری های اصلی اجرای این طرح را "مین‌زدایی" منطقه اعلام کرد که باتوجه به این‌که قسمت عمده پروژه در منطقه مرزی اجرا شده، با همکاری قرارگاه پاکسازی نیروی زمینی ارتش عملیات پاکسازی منطقه از مین صورت گرفته است.

وی درباره جزییات دیگر این طرح افزود: خط انتقال 73.5 کیلومتری کرخه – العماره به منظور انتقال انرژی ایران به عراق احداث شده و شروع عملیات آن از 15 بهمن‌ پارسال بوده و عملیات اجرایی در خاک ایران در ششم شهریورماه امسال به پایان رسیده‌ بود که مدت اجرای این پروژه را به کمتر از هفت ماه می‌رساند.

مدیرعامل سازمان توسعه برق علت افتتاح نشدن این پروژه از زمان آماده شدن خط انتقال در شهریورماه تاکنون را آماده نبودن طرف عراقی و ناقص بودن اجرای پروژه در آن سوی مرز اعلام کرد و افزود: طبق وعده وزیر نیرو به طرف عراقی که ایران در هرشرایطی حداقل یک هفته زودتر از عراق پروژه را در خاک خود تکمیل خواهد کرد، عملا ما خیلی زودتر از عراقی‌ها پروژه را آماده کردیم و بیش از سه‌ماه زودتر از عراق، کار در خاک ایران تمام شده بود.

صالحی با اشاره به این‌که این خط انتقال از 179 دکل برق بهره می‌گیرد، گفت: در مراحل مختلف اجرای این خط انتقال مجموعا از هفت پیمانکار در بخش‌های گوناگون استفاده شده و کلیه تجهیزات استفاده شده در این پروژه نیز ساخت داخل بوده است.

ایسنا - کد خبر 9009-11741
۲۰ آذر ۱۳۹۰ ۱۹:۱۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.