English
پنج شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹, ۱۲:۵۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

به ناچار قبول کردیم که بخشی از سهام نیروگاه‌ها را به جای اصل طلب برداریم

به ناچار قبول کردیم که بخشی از سهام نیروگاه‌ها را به جای اصل طلب برداریم
بر این اساس پرویز فتاح روز گذشته از آمادگی وزارت نیرو برای واگذاری تدریجی سهام 80 نیروگاه خبر داد و گفت: تمام کارخانه‌هایی که وزارت نیرو در آنها دارای سهام بوده و زیرمجموعه‌های این وزارتخانه در شرکت مادر تخصصی ساتکاپ، امسال واگذار می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از روزنامه اعتماد ملی ،محمد پارسا رئیس هیات‌مدیره سندیکای صنعت برق در این زمینه می‌گوید: چون به گفته وزارت نیرو منابع مالی این بخش محدود است و در طول 3 سال گذشته نیز اعضای سندیکا به‌طور عمده طلبکار بوده‌اندبه ناچار قبول کردیم که بخشی از سهام نیروگاه‌ها را به جای اصل طلب برداریم که این طلب‌ها شامل تعدیل‌های قراردادی و غیرقراردادی و دیرکرد‌ها و خسارات ما خواهد شد. ‌ چرا که دولت برای پیمانکاران خارجی شرایط ویژه در نظر گرفته و طلب آنها را پرداخت کرده ولی این امر برای بخش خصوصی داخلی در نظر گرفته نشده است. از جمله این شرایط می‌توان به خسارت دیرکرد اشاره کرد که عملا‌ در طول دو سال گذشته باید 48 تا 50درصد خسارت دیرکرد به ما پرداخت می‌شد که این امر صورت نگرفته است و ما این خسارت‌ها را از طریق منابع مالی بخش خصوصی و از طریق وام‌های بانکی جبران کرده‌ایم. ‌ وی ادامه داد: برای اینکه وزارت نیرو دیگر بهانه‌ای در مورد کمبود منابع مالی ویا ایجاد تورم در صورت پرداخت بدهی‌های با حجم بالا‌ نداشته باشد ما نیز پذیرفتیم که بخشی از سهام نیروگاه‌ها را به جای اصل طلب خود دریافت کنیم. ‌ پارسا در ادامه تاکید کرد که البته بخشی از طلب‌ها باید به صورت نقدی پرداخت شود و در غیر این صورت مشکلا‌ت بانکی و مالی بخش خصوصی برطرف نخواهد شد و تنها 30 تا 50 درصد بدهی‌ها رامی‌توانیم از طریق سهام نیروگاه‌ها بپذیریم. ‌ رئیس سندیکای صنعت برق در ادامه به شرایط خرید سهام نیروگاه‌ها از سوی بخش خصوصی اشاره کرد و افزود: بر اساس میزان کارکرد و بر مبنای ارزیابی‌هایی که از طریق خود بخش خصوصی صورت خواهد گرفت قیمت نیروگاه را تعیین می‌کنیم و اینگونه نیست که هر قیمتی از سوی وزارت نیرو تعیین شودما بپذیریم. ‌ بر همین اساس سندیکا در حال تاسیس شرکتی است که دستاورد آن وصول مطالبات اعضا است و مذاکرات بخش خصوصی با وزارت نیرو را بر عهده دارد که البته تاکنون مذاکراتی در زمینه چگونگی واگذاری نیروگاه‌ها صورت نگرفته است و تنها ماپیشنهادی مطرح کرده‌ایم و وزارت نیرو نیز برای واگذاری سهام اعلا‌م آمادگی کرده است. ‌ اما وزیر نیرو کار را از سوی وزارت نیرو تمام‌شده دانست و با اشاره به وزارتخانه متبوعش گفت: وزارت نیرو مراحل مربوط به خود برای امر واگذاری سهام راانجام داده است و در این بعد ماموریت وزارت نیرو به پایان می‌رسد و این وزارتخانه در هیچ شرکت تولیدی، سهام دولتی نخواهد داشت. ‌ وی واگذاری نیروگاه‌ها را از اولین بخش‌های آماده برای عرضه سهام این دستگاه اعلا‌م کرد و گفت: طی دو هفته آتی واگذاری سهام نیروگاه‌ها آغاز خواهد شد. ‌

فتاح همچنین از پایان مراحل مقدماتی واگذاری 10 نیروگاه به بخش خصوصی خبرداد و تصریح کرد: کارهای مربوط به واگذاری این نیروگاه‌ها دیگر از دست ماخارج شده و در انتظار تصمیم‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی با محوریت سازمان خصوصی‌سازی است.
هرچند وحدتی چندی پیش از مهیا بودن شرایط خرید تضمینی برق از سوی بخش خصوصی سخن گفته و اعلا‌م کرده بود که استقبال خوبی از سوی بخش خصوصی برای خریدسهام نیروگاه‌ها صورت خواهد گرفت اما محمد پارسا از مشخص نبودن شرایط خرید برق خبرداد و گفت : شرایط خرید برق بستگی به نوع سوختی دارد که نیروگاه‌ها از آن استفاده می‌کنند به‌طوری‌که در سال گذشته با واقعی‌تر شدن قیمت برق برمبنای نفت 110دلا‌ری رقم 85 تومان برای فروش برق در نظر گرفته شد. ‌ حمیدرضا صالحی دبیر سندیکای صنعت برق نیز در گفت‌وگو با اعتماد ملی واگذاری سهام نیروگاه‌ها را اقدامی در جهت پرداخت طلب‌های معوقه سندیکا و بخش خصوصی از سوی وزارت نیرو عنوان کرد و اظهارداشت: اگر به این ترتیب بخشی از طلب‌ها پرداخت شود، خوب است اما این به شرطی موثر ومفید خواهد بود که وزارت نیرو برق را به موقع بخرد و پول آن را نیز به صورت تضمین یپرداخت کند. ‌ وی در ادامه واقعی بودن قیمت برق را نیز عاملی موثر برای موجه بودن واگذاری سهام نیروگاه‌ها دانست و افزود: هر چه قیمت برق واقعی‌تر باشد گرایش بخش خصوصی به دریافت سهام نیروگاه‌ها نیز بیشتر خواهد شد.
روزنامه اعتماد ملی
۶ مرداد ۱۳۸۷ ۱۳:۱۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.