English
یکشنبه، ۱۷ آذر ۱۳۹۸, ۰۲:۱۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

احتمال گنجاندن نفت 85 دلاری در بودجه/ راه‌اندازی7 فاز جدید پارس‌جنوبی

احتمال گنجاندن نفت 85 دلاری در بودجه/ راه‌اندازی7 فاز جدید پارس‌جنوبی
مدیرعامل شرکت ملی نفت با اشاره به احتمال گنجاندن نفت 82 تا 85 دلاری در بودجه سال آینده از راه اندازی و آغاز تولید گاز در 7 فاز پارس جنوبی تا سال آینده خبر داد و گفت: به زودی قرارداد حفاری لایه نفتی مشترک با قطر امضا می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری مهر، احمد قلعه بانی درباره پیشنهاد شرکت ملی نفت ایران برای تعیین قیمت نفت خام در بودجه سال 1391، گفت: به نظر می رسد قیمت نفت در بودجه سال آینده همچون سالجاری تعیین شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت با اعلام اینکه بر این اساس پیش بینی می شود قیمت نفت در بودجه سال آینده بین 82 تا 85 تعیین شود، تصریح کرد: در مجموع تغییرات چندانی در قیمت نفت برای بودجه سال آینده نباید اتفاق بیافتد.
 
جزئیات راه‌اندازی 7 فاز جدید پارس‌ جنوبی
 
معاون وزیر نفت همچنین در پاسخ به مهر مبنی بر جزئیات اولویت بندی و آغاز تولید گاز از فازهای مختلف پارس جنوبی، اظهار داشت: در حال حاضر بر اساس میزان پیشرفت اجرایی فازهای مختلف پارس جنوبی اولویت هایی برای ساخت و راه اندازی این فازها تعریف شده است.
 
این عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفت تصریح کرد: مطابق با این اولویت بندی در شرایط فعلی فازهایی که از پیشرفت بالای 60 درصد برخوردار هستند در اولویت راه اندازی و تولید گاز قرار دارند.
 
وی با اشاره به پیشرفت بالای 60 درصدی طرح توسعه فازهای 12 (معادل سه فاز)، فاز 15، 16، 17 و 18 پارس جنوبی، تاکید کرد: قطعا تولید زودهنگام گاز طبیعی از این هفت فاز میدان مشترک پارس جنوبی تا سال آینده محقق می‌شود.
 
به گزارش مهر، در حال حاضر هدف از طرح توسعه فازهای 15 تا 18 میدان مشترک پارس جنوبی تولید روزانه‌ 50 میلیون‌ متر مکعب‌ گاز طبیعی‌، 80 هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی‌، 400 تن گوگرد و سالانه یک میلیون و 50 هزار تن گاز مایع‌ (پروپان و بوتان) و یک میلیون‌ تن‌ اتان‌ است.

 

تاسیسات فراساحلی این پروژه مشترک گازی از دو سکوی‌ حفاری‌ تولید هرکدام شامل‌ 11 حلقه‌ چاه‌، دو رشته‌ خط‌ لوله‌ 32 اینچ‌ دریایی‌ انتقال‌ گاز به‌ طول‌ تقریبی 115 ‌کیلومتر، 2 خط‌ لوله‌ 4.5 اینچی‌ انتقال‌ محلول‌ گلایکول‌ به‌ طول‌ تقریبی‌ 115 کیلومتر، واحدهای‌ شیرین‌سازی‌ گاز است.
 
همچنین هدف از اجرای طرح توسعه فاز 12 پارس جنوبی تولید روزانه 78 میلیون مترمکعب گاز برای تزریق به خط لوله ششم سراسری و تحویل بخشی از آن به پروژه ایران ال ان جی و تولید روزانه 110 هزار بشکه میعانات گازی و 750 تن گوگرد است.
 
امضای قرارداد حفاری لایه نفتی مشترک با قطر
 
معاون وزیر نفت در ادامه در خصوص آخرین وضعیت راه اندازی و آغاز تولید زودهنگام از لایه نفتی مشترک با قطر در خلیج فارس، توضیح داد: هم اکنون عملیات اجرایی لایه های نفتی پارس جنوبی آغاز شده است.
 
قلعه بانی با اشاره به ادامه عملیات اجرایی و تکمیل طرح توسعه بخش سی این میدان مشترک در خلیج فارس، اعلام کرد: تا 14 روز آینده قرارداد حفاری دریایی لایه های بخشی ای و بی لایه نفتی پارس جنوبی با یک پیمانکار ایرانی امضا می شود.
 
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران هدف از امضای قرارداد حفاری لایه نفتی پارس جنوبی را حفاری 2 حلقه چاه توصیفی عنوان کرد و افزود: با تکمیل چاه های توصیفی امکان شناخت بیشتر مخزن، تعیین ذخایر نفت خام این میدان مشترک و تدوین طرح جامع توسعه لایه نفتی پارس جنوبی فراهم می شود.
 
خبرگزاری مهر شهریور ماه امسال با انتشار گزارشی، اعلام کرده بود: با گذشت نزدیک به هفت سال از امضای قرارداد طرح توسعه لایه نفتی پارس جنوبی نه تنها تولید نفت از این میدان مشترک نفتی در خلیج فارس توسط ایران آغاز نشده بلکه پیشرفت اجرایی این پروژه به نیمه هم نرسیده است.
 
هم اکنون با وجود صفر ماندن سهم ایران در برداشت نفت از این حوزه مشترک هیدروکربوری، شریک قطری همچون فازهای گازی پارس جنوبی در این میدان نفتی هم برداشت قابل توجه نفت خام داشته است.

 

آمارهای رسمی نشان می دهد که در شرایط فعلی قطر در نیمه مشترک لایه نفتی پارس جنوبی (میدان الشاهین) به طور متوسط روزانه 450 هزار بشکه نفت خام استخراج می کند و پیش بینی می شود تا سال آینده میلادی با تکمیل برخی از مراحل توسعه‌ای، برداشت این همسایه از لایه های نفتی پارس جنوبی به بیش از 500 هزار بشکه در روز افزایش یابد.

 

تاکنون توسعه این میدان مشترک نفتی ایران با تاخیرهای متعددی روبرو بوده است و در آخرین اعلام رسمی توسط شرکت نفت و گاز پارس قرار بود استخراج نفت تا تابستان سال 1389 آغاز شود، با این وجود هم اکنون توسعه این میدان دریایی با بیشترین تاخیر ممکن همراه است.
 
هدف از اجرای این طرح تولید روزانه 35 هزار بشکه نفت خام از ناحیه "A " میدان در فاز نخست و با حفاری هفت حلقه چاه، طراحی، ساخت و نصب سکوی سر چاهی و اجاره و یا خرید شناور چند منظوره FPSO  بوده است.
خبرگزاری مهر - کد خبر 1496589
۹ دی ۱۳۹۰ ۱۷:۱۳

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.