English
دوشنبه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۹, ۲۲:۴۷
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

مدیرعامل سازمان توسعه برق از واگذاری اوراق‌ مشارکت فروش‌ نرفته به جای مطالبات و خسارت پیمانکاران از افزایش نرخ‌ ارز خبر داد.

مدیرعامل سازمان توسعه برق از واگذاری اوراق‌ مشارکت فروش‌ نرفته به جای مطالبات و خسارت پیمانکاران از افزایش نرخ‌ ارز خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، مجید صالحی مدیر عامل سازمان توسعه برق ایران خود را فارغ التحصیل دانشکده صنعت آب و برق معرفی می کند و می گوید:مدیریت را ابتدا از سازمان برق خوزستان شروع کرده و در خلال مسئولیت‌هایی که داشته مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کهگیلویه و بویراحمد، قائم مقام شرکت توزیع برق استان خوزستان، معاونت طرحهای توسعه سازمان آب و برق خوزستان، معاونت طرحهای توسعه برق منطقه‌ای خوزستان، رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل برق منطقه‌ای خوزستان، مدیرعامل سازمان بهره‌وری انرژی و از اوایل سال 89 نیز مدیرعامل سازمان توسعه برق ایران شده است.
صالحی در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرگزاری فارس می‌گوید امیدوار است که با افزایش نرخ سود اوراق مشارکت این اوراق برای مردم جذابیت پیدا کرده خریدارانی پیدا کند، در عین حال تصریح می‌کند به دنبال این هستند که در صورت عدم فروش، اوراق مشارکت و پروژه را به جای مطالبات معوق به پیمانکاران واگذار کنند.
او همچنین از خسارت پیمانکارن برق در جریان التهابات نرخ ارز خبر می‌دهد که قراردادهای خود برای خرید تجهیزات را با پیش‌بینی دلار ۱۲۰۰ تومانی بسته‌اند و اکنون با افزایش نرخ ارز باید فکری به حال خسارات آنان شود.
وی همچنین تصریح می‌کند: اگر مشکل نقدینگی ارزی و ریالی صنعت برق برطرف نشود، قطعا در سال های ۹۳ و ۹۴ با کمبود تولید برق مواجه خواهیم شد.     

گفت‌وگوی تفصیلی خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با مجید صالحی مدیر عامل سازمان توسعه برق ایران بدین شرح است:


*مدیریت 73 درصدبرق تولیدی توسط سازمان توسعه برق ایران

فارس: از فعالیت‌های سازمان توسعه برق ایران آغاز کنیم که امسال این سازمان چه کارهایی را انجام داده و اصلا هدف از تأسیس سازمان توسعه برق چه بوده است.

صالحی: سازمان توسعه برق ایران متولی اجرای طرح‌های نیروگاه‌های حرارتی، خطوط برق و پست‌های مربوطه، توسعه و احداث مخازن در نیروگاه‌های موجود است. این سازمان همچنین متولی احداث شبکه فیبر نوری و طرحهای مصوب شرکت توانیر است. برخی از موارد دیگر که به سازمان توسعه برق ایران محول شده،بخش تحقیقاتی و پژوهشی ساخت داخل و حمایت از بخش خصوصی در اجرا و ساخت نیروگاه‌های خصوصی به روش B.O.T و B.O.O است. این موارد از وظایف کلان سازمان توسعه برق است. سازمان توسعه برق ایران به خاطر وظیفه‌ای که دارد در بخش صنعت برق از سال 75 تأسیس شد و از ظرفیت بیش از 63 هزار مگاوات منصوبه در سطح کشور (بخش حرارتی آن بر عهده سازمان توسعه برق ایران گذاشته شده) 41 هزار و  874 مگاوات آن یعنی 73 درصد توسط سازمان توسعه برق ایران مدیریت شده تا احداث شود،آن مواردی که مستقیما خود سازمان توسعه برق ایران به عنوان کارفرما درگیر آن شده است و رأسا اقدام کرده است بیش از 30 هزار مگاوات است.

*۵۰ هزار مگاوات تولید برق بخش خصوصی در۱۰ سال آینده 

فارس: از زمان تأسیس ،سازمان توسعه برق چه میزان واحد نیروگاهی وارد مدار کرده است و مذاکرات شما با بخش خصوصی در چه وضعیتی است.

صالحی: از سال 75 تاکنون نیز حدود 201 واحد نیروگاه حرارتی در قالب نیروگاه‌های مختلف در سطح کشور به ظرفیت منصوبه کشور اضافه شده است. این سازمان حمایتی که از بخش خصوصی کرده این بوده که حدود 7 هزار مگاوات انرژی برق نیز توسط بخش خصوصی در حال حاضر در حال تولید است و به شبکه سراسری تزریق می‌شود. برنامه‌ریزی که سازمان توسعه برق برای بخش خصوصی انجام داده و نیروگاه‌هایی که مصوب شده است تا مجوز قانونی بگیرند پیش‌بینی می‌شود در 10 سال آینده بیش از 50 هزار مگاوات هم توسط بخش خصوصی وارد شبکه سراسری شود. آن چیزی که در دولت نهم ظرفیت منصوبه داشتیم در قالب 75 واحد نیروگاهی به بهره‌برداری رسیده که 11 هزار و  397 مگاوات بوده است و در دولت دهم نیز حدود 46 واحد نیروگاهی است که 7151 مگاوات نیز تاکنون به بهره‌برداری رسیده است.

فارس: در خصوص طرحهای در دست اجرا چه برنامه‌هایی در پیش است؟
 
صالحی: سازمان توسعه برق با توجه به سیاستگذاریهایی که در صنعت برق وجود دارد و کارهایی که سازمان در صنعت برق انجام می‌دهد،طرحهای مختلفی چه در بخش گازی، بخش بخار و سیکل ترکیبی و چه در بخش توسعه نیروگاه‌های بخاری در دست اجرا دارد.
ورود سازمان توسعه برق به بحث انرژیهای تجدید‌پذیر(خورشیدی و بادی)این است که در این خصوص نیز فعالیت‌هایی را آغاز کرده‌ و منتظر مجوزهای قانونی آن هستیم تا بتوانیم کار را اجرایی کنیم.

*ابلاغ افزایش زمان مصرف سوخت مایع از ۳۱ روز کنونی تا ۴۵ روز

فارس: وضعیت سوخت نیروگاه‌ها در حال حاضر به چه شکلی است؟

صالحی: یکی از مواردی که به سازمان توسعه برق ابلاغ شده این است که زمان مصرف سوخت را باید به 45 روز برسانیم. آن چیزی که از ابتدا ابلاغ شده این است که از سال 86 که سازمان و توسعه برق متولی افزایش زمان مصرف سوخت شد،زمان متوسط روزانه مصرف سوخت مایع ۱۸ روز بود و در حال حاضر متوسط ذخیره سوخت به 31 روز رسیده است. در برنامه‌ای که داریم می خواهیم تا شهریور سال 91 این زمان ذخیره را به 37 روز و تا پایان شهریور 92 این عدد را به  45 روز برسانیم،البته بستگی به تامین منابع مالی دارد و اگر منابع مالی آن تأمین شود این کار نیز عملیاتی خواهد شد.

*سال 89 بالاترین ظرفیت تولید و سنکرون 

فارس: چه میزان در طول سال جاری سازمان توسعه برق توانسته نیروگاه وارد مدارکند؟

صالحی: در سال 89 بالاترین ظرفیت تولید را از لحاظ سنکرون کردن واحدها در شبکه سراسری برق داشتیم، 3 هزار و 338 مگاوات در قالب 21 واحد نیروگاهی توانستیم سنکرون کنیم. امسال هم با برنامه‌ریزی‌هایی که شده است امید است این روند را افزایش دهیم. در حال حاضر آن چیزی که ما توانستیم وارد مدار کنیم این بوده که از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از2400 مگاوات وارد مدار شبکه سراسری شده که برنامه داریم تا پایان سال جاری چند واحد را وارد مدار کنیم.
آن چیزی که سهم سازمان توسعه برق ایران از این ۲400 مگاوات بوده 1780 مگاوات بوده است که موفق به وارد مدار کردن آن به شبکه سراسری برق شدیم.

*ورود ۲۳ نیروگاه گازی در انتظار مجوز شورای اقتصاد 

فارس:تا قبل از خرداد ماه سال آینده چند مگاوات برق وارد مدار می شود؟

صالحی:برنامه‌ای که داریم این است که بتوانیم حدود 1600 تا 1700 مگاوات قبل از پیک سال آینده وارد مدار کنیم که دو واحد آن در نیروگاه‌ دماوند(بخش بخار سیکل ترکیبی) یک واحد در بخش بخار سیکل ترکیبی نیروگاه سنندج، یک واحد گازی شاهرود، یک واحد گازی در زنجان، یک واحد بخار در آبادان خواهد بود.بخش خصوصی هم که سازمان توسعه برق در حال پیگیری آن است و مدیریت آن با این سازمان است،این است که در «پره سر» بتوانیم واحدهای گازی 13 و 14 را وارد مدار کنیم. واحد گازی 15 و 16 شیراز و یک واحد گازی نیروگاه گناوه که پیش‌بینی می‌کنیم بتوانیم قبل از پیک وارد مدار شبکه سراسری برق کنیم.
همزمان نیز بحثی که وجود دارد با توجه به برنامه پنجم این است که بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی را ادامه دهیم.ابتدا به خاطر افزایش راندمان و مسئله محیط زیست سازمان توسعه برق به دنبال مجوز آن از شورای اقتصاد است و هر زمان که ابلاغ شد سازمان توسعه برق از 23 واحد بخار، قرارداد 12 واحد را که آماده است را با شرکت مپنا امضاء می‌کند تا با این کار هم مصرف گاز کاهش ‌یابد و هم راندمان نیروگاه‌ها افزایش ‌یابد و از آلودگی هوا نیز جلوگیری شود.
در برنامه آینده‌ای که سازمان توسعه برق آن را دنبال می‌کند و برنامه 10 ساله است، افزایش نیروگاه‌های بزرگ بخاری است که حدود 5 هزار مگاوات برنامه‌ریزی شده است. عملیات اجرایی توسعه نیروگاه شازند شروع شده است که دو واحد 325 مگاواتی است. عملیات اجرایی نیروگاه رامین که دو واحد 325 مگاواتی که در آینده نزدیک آغاز خواهد شد. در بخش بخار که یک نیروگاه دیگر آغاز کرده‌ایم و تجهیزات آن از طریق فاینانس چین و با همکاری مپنا در حال دنبال شدن است.

*نیروگاه ذغال سوز طبس با یک پروسه ۵ ساله عملیاتی شد

فارس:برنامه احداث نیروگاه ذغال سوز طبس به کجا رسید؟

صالحی: بحث نیروگاه ذغال سوز طبس است که دو واحد 325 مگاواتی است که کارهای سایت آن آغاز شده و زمین آن تصرف شده ‌است،اما یکی از مسائل مهم تأمین ذغال این نیروگاه بود که خوشبختانه در کنار همین نیروگاه یک معدن ذغال است که مجوز آن توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت داده شده است. در حال مذاکره با این وزارتخانه هستیم تا ذغال را به عنوان سوخت به ما تحویل دهند تا نیروگاه را به حرکت در بیاوریم و برق تولید کنیم.
یکی از مسائل مهم در آنجا بحث تأمین آب در منطقه طبس است که خوشبختانه با کمکی که بخش آب وزارت نیرو کرده و مطالعاتی که سازمان توسعه برق انجام داده است، توانستیم ۱۳ حلقه چاه در آن منطقه بزنیم و به آب برسیم تا بحث شست‌وشوی ذغال را به راحتی انجام دهد.
اگر این موارد نهایی شود،برای اولین بار یک نیروگاه ذغال سوز را با یک پروسه ۵ ساله عملیاتی م‌کنیم.
در بحث احداث نیروگاه‌های گازی که عملیات اجرای آن نیز شروع شده است نیروگاه سیکل ترکیبی ایران شهر با دو واحد گازی و دو واحد تجاری نیروگاه سیکل ترکیبی هرمزگان، نیروگاه سیکل ترکیبی ماهشهر و نیروگاه سیکل ترکیبی غرب مازندران است که بخش گازی ۳ نیروگاه مزبور عملیات ساختمانی آن آغاز شده است.


*احداث 250 مگاوات نیروگاه بادی توسط سازمان توسعه برق

فارس: در خصوص نیروگاه‌های تجدید‌پذیر چه کارهایی انجام داده‌اید.

صالحی: براساس توافقی که با سازمان برنامه انجام داده‌ایم و در موافقتنامه‌های آن قید شده و ابلاغ هم خواهد شد،قرار است 250 مگاوات نیروگاه بادی مگاواتی احداث کنیم.
منظور از نیروگاه مگاواتی این است که نیروگاه‌های بادی که توسط شرکت «سانا» انجام می‌شود و بومی هم شده است کیلووات هستند،حالا ما داریم به سوی 2.5 مگاوات می‌رویم و یک تکنولوژی خاص دارد به گونه‌ای که طول پره آن ۴۰ متر است.

*تداخل سازمان توسعه برق با سازمان انرژیهای نو؟

فارس: با این اقداماتی که شما می‌خواهید انجام دهید،آیا با برنامه‌های سازمان انرژیهای نو تداخل پیدا نمی‌کند.
صالحی: خیر. یک قسمتی را به ما محول کرده‌اند. توان تولید و انتقال دانش فنی در بحث مگاواتی کار سنگینی است،البته متعهد شدیم که 250 مگاوات دولتی و در کنار آن 250 مگاوات شرکت مپنا 250 مگاوات به روش خصوصی احداث کند.
شرکتی که قرار است این تکنولوژی را وارد ایران کند، آلمانی است و تمام کارگاه‌ها و کارخانه‌های ساخت توربین و ژنراتور مپنا را بازدید کرده است، اگر بتوانیم این موضوع را عملیاتی کنیم به نفع کشور است.

*بخش خصوصی توان تامین  سرمایه اولیه انرژی‌های نو را ندارد

فارس: مگر قرار نبود که دولت وارد ساخت نیروگاه نشود؟

صالحی: این تکنولوژی نو است، اگر حمایت دولت نباشد بخش خصوصی توان اجرای سرمایه اولیه را ندارد،به عنوان مثال ابتدا از مپنا در بخش نیروگاه بخار و گازی حمایت شد حالا می بینید که در حال فروش نیروگاه به بخش خصوصی است و می‌بینیم که آرام آرام مپنا در حال کنار کشیدن است.

*دنبال دادن اوراق به جای بدهی هستیم

فارس: آیا بدهکاری شما باز هم باعث خواهد شد که مپنا با شما قرارداد ببندد؟

صالحی: بدهکاری یک موضوع دیگر است،بله ما یک بدهی‌هایی داریم که با تمهیداتی که دولت دیده و در حال دنبال کردن آن هم هستند،از محل فروش برخی نیروگاه‌ها، اموال، دارایی و املاک این بدهی‌ها پرداخت شود. ما پروژه‌هایی در دست اجرا داریم و در حال فروش اوراق مشارکت هستیم تا بخشی از این پروژه‌ها را که مپنا در آن مشارکت کرده بدهی‌های خود را بدهیم. به دنبال اخذ یک مجوزی هم از دولت هستیم که اگر بتوانیم اوراق را بابت بخشی از بدهی‌ها به شرکت‌ها پرداخت کنم،این به هیئت دولت رفته که اگر مصوب شود و مراحل قانونی را طی کند آن هم یک فرصت خوبی خواهد شد.

*دولت در بحث ساخت نیروگاه گازی در حال کنار کشیدن خود است

فارس: یک بحثی هم بود در سال‌های گذشته که دولت وارد ساخت نیروگاه نمی‌شود آیا در بحث نیروگاه‌های گاز و بخار این موضوع انجام شده است.

صالحی: دولت آرام آرام در بحث ساخت نیروگاه گازی در حال کنار کشیدن خود است.
یعنی هیچ قرارداد جدید برای ساخت نیروگاه گازی دولت نخواهد بست مگر اینکه دولت به صورت اضطراری آن را تصویب کند و بگوید چون در منطقه‌ای نیاز است که این نیروگاه احداث شود و بخش خصوصی هم یا نمی‌خواهد یا نمی‌تواند آن موقع دولت می‌تواند احداث نیروگاه‌ گازی را در دست خود بگیرد،اما به هر حال آرام آرام دولت از بخش گازی خود را کنار می‌کشد به طوری که حتی در چند سال گذشته قرارداد جدیدی بسته نشده است. بخش بخار برای ما اهمیت دارد و بخش بخار هم که به اتمام برسد آن وقت بخش خصوصی باید ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی را برعهده بگیرد.

*معرفی ۱۲ سایت نیروگاهی به صندوق توسعه ملی 

فارس: آیا سازمان توسعه برق در بحث احداث نیروگاه با بخش خصوصی قراردادی منعقد کرده است؟
صالحی: در لیست صندوق توسعه ملی در حال حاضر با توافقی که با این صندوق انجام داده‌ایم ۱۲ سایت نیروگاهی معرفی کرده‌ایم که ارز آن را صندوق توسعه ملی بدهد که مورد موافقت دولت هم قرار گرفته است.این موضوع چیزی است که در حال حاضر دنبال می‌کنیم ،لیست آن نیز تهیه شده و به صندوق توسعه ملی ابلاغ شده است. صندوق توسعه ملی در حال امضا قراردادی با شبکه بانکی به عنوان عاملیت تا مبلغ ۲ میلیارد دلار است.
یک بخش دیگر هم که گفتم بحث نیروگاه طبس است که بحث فاینانس آن نهایی شده است و برای اولین بار یک واحد 600 مگاواتی می‌خواهیم با همکاری مپنا تولید کنیم که دانش فنی آن را مپنا بومی‌سازی می‌کند که بتواند توربین و ژنراتور ۶۰۰ مگاواتی را در داخل تولید کند.

*انتقال انرژی از جنوب به مرکز کشور

فارس: گفته شده بود که سازمان توسعه برق ایران انتقال برق را از جنوب به مرکز کشور انجام خواهد داد، آیا این کار انجام شد.
صالحی: پروژه‌های بزرگی به سازمان توسعه برق ایران ابلاغ شده است که منابع مالی بزرگی نیز می‌طلبد،مثل خط 765 کیلوولت که برای دکل‌های بزرگ و انتقال انرژی با ظرفیت بالاست تا از جنوب به مرکز کشور انرژی برق انتقال دهد.
یک خطی از عسلویه باید به "تیران" اصفهان و از آنجا به تهران بیاوریم و چون طول مسیر آن خیلی زیاد است هزینه زیادی را می‌طلبد،به دلیل منابع مالی زیاد فعلا در حد مطالعات است که اگر این کار صورت گیرد کمک زیادی به انتقال انرژی از شمال به جنوب کشور خواهد کرد.

*اولین اوراق ریالی ۲۵ دی‌ماه با 700 میلیون تومان

فارس: بودجه سازمان توسعه برق ایران در سال جاری چقدر است؟

صالحی: بودجه سازمان توسعه برق ۵ هزار میلیارد تومان بوده است که بخش عمده آن از طریق اوراق مشارکت یعنی 2100 میلیارد تومان اوراق ریالی و 500 میلیارد تومان اوراق ارزی است که اولین اوراق ریالی را ۲۵ دی‌ماه 700 میلیون تومان ارائه خواهیم کرد.

*نرخ سود اوراق مشارکت را برای یک بار هم که شده بالا ببرند

فارس: از اوراق مشارکت که استقبالی نمی‌شود؟

صالحی: اتفاقاً به خاطر همین موضوع ما به دنبال دو مصوبه هستیم،اولی این است که اگر اوراق مشارکت فروش نرفت بتوانیم آن را به همان پیمانکاران و همان پروژه به جای بدهی بدهیم، بنابراین اگر مجوز قانونی به ما بدهند فرصت خوبی است تا به طلبکاران خود مطالباتشان را بدهیم،دوم اینکه گفته شده افزایش نرخ سود اوراق مشارکت در دست بررسی است که این باعث می‌شود انگیزه خرید اوراق مشارکت بالا برود.
بنده معتقدم اگر یک بار این کار را انجام داده و نرخ سود اوراق مشارکت را با نرخ سود بالاتر به فروش برسانند، پروژه‌های ملی بسیار زیادی اجرا خواهد شد.
این عدم فروش اوراق مشارکت را به این دلیل می‌گویم که اوراق مشارکت وزارت نفت را نیز دیدید که به فروش نرفت پس بهتر است نرخ سود اوراق مشارکت برای یک بار هم که شده بالا برود.

*بدهی ۱۸۰۰ میلیاردی سازمان توسعه برق؛۸۰۰ میلیارد به مپنا

فارس: سازمان توسعه برق ایران چه میزان به پیمانکاران بدهکار است و چرا این سازمان بدهکارترین مجموعه وزارت نیرو شناخته می‌شود.
صالحی: عملا بدهی‌های سازمان توسعه برق به بانک‌هاست که بخشی از آن بابت بدهی اوراق مشارکت و بخشی هم به خاطر ماده 62 بانک مرکزی(اوراق مشارکت) است. دولت در خصوص بدهی به بانک‌ها مصوبه‌ای داده است که بدهی به بانک‌ها به عنوان بدهی دولت تلقی شود و این هم در حال اعمال شدن در حساب آنهاست و خوشبختانه این موضوع سقف‌بدهی را در بانک‌ها کاهش می‌دهد،اما بخشی که به مپنا به عنوان پیمانکار بزرگ برق بدهکار هستیم، یک بخش ریالی و یک بخش ارزی است که با تمهیداتی که شده یک بخش از طریق فروش اوراق مشارکت جبران و یک بخش هم از طریق واگذاری املاک و نیروگاه‌ها جبران می‌شود تا سقف بدهی کاهش یابد.
در حال حاضر نزدیک به ۱۰۰۰ میلیارد تومان به مپنا بدهکار هستیم که تأیید شده و آماده پرداخت به مپنا در بخش ریالی ۸۰۰ میلیارد تومان است و در بخش ارزی نیز 1000میلیارد تومان بدهی داریم که سرجمع بدهی‌های ما را به 1800 میلیارد تومان می‌رساند.

*۸۷؛ تنها سالی که در مابه‌التفاوت قیمت برق خیلی خوب عمل شد

فارس: چرا سازمان توسعه برق این همه بدهکار است؟

صالحی: در پیش‌بینی بودجه آمده بود که مابه‌التفاوت برق را به صنعت برق بدهند،چون برق یک قیمت تمام شده دارد و یک قیمت که در بودجه صنعت برق را می‌بینند و این مابه‌التفاوت دارد. هر ساله دولت این مابه‌التفاوت را در بودجه می‌دید. دولت سال گذشته ۲۵۰۰ میلیارد تومان دیده بود که بیشتر از 700 میلیارد تومان نتوانست بدهد،این پولی که می‌ماند همان است که باید به ما بدهند. تنها سالی که در مابه‌التفاوت قیمت برق خیلی خوب عمل شد سال ۸۷ بود که بدهی‌ها را به شکل قابل توجهی کاهش داد ولی در سال 88 و ۸۹ این اتفاق چندان نیافتاد و امسال هم دوباره این اتفاق نیافتاده است.
عمده بدهکاری سازمان توسعه برق به شرکت مپنا است،اما بدهکاری‌های جزئی را مدیریت می‌کنیم و پرداخت می‌کنیم.
با توجه به سیاستگذاری‌هایی که در صنعت برق می‌شود در اجرای پروژه‌ها اولویت‌بندی می‌کنیم هر پروژه‌ای را نمی‌رویم و مناقصه نمی گذاریم تا خود را بدهکار نکنیم. در شرایطی که وجود دارد به هر حال باید پروژه‌ها را اولویت‌بندی کرد تا ببینیم هر کدام مهم‌تر است آن را آغاز کنیم.

فارس: وزارت نیرو می‌داند که سازمان توسعه برق رتبه نخست بدهکاری را به پیمانکاران دارد.

صالحی:بله آمار و اطلاعات را دارد.

فارس: پس چرا وزارت نیرو هیچ کاری در این خصوص انجام نمی‌دهد.

صالحی: وزارت نیرو تمام تلاش خود را کرده است.

فارس:منظورتان فروش اموال به جای بدهی هاست؟ فرمودید که دولت گفته که با فروش اموال و اراضی و نیروگاه‌ها می‌خواهد بدهی به پیمانکاران را کاهش دهد اما همین مپنا که بزرگترین پیمانکار صنعت برق است و به نوعی گفتید دولت در ابتدا از این شرکت حمایت می‌کرد و اتفاقا مدیرعامل آن نیز فردی است که از وزارت نیرو آمده اصلا موافق گرفتن اموال و اراضی به جای پول نقد نیستند.

صالحی: انشاء‌الله پول نقد که به دست آوردیم پول نقد به مپنا و پیمانکاران بزرگ می‌دهیم.

فارس: آیا واگذاری نیروگاه‌ها مشکل‌ساز می‌شود؟

صالحی: نه، مشکل ساز نمی‌شود، اتفاقا روش بسیار خوب است،اما باید مشکل اعتباری آن را مجلس و دولت حل کنند. این منابع باید دیده شود.

*مردم صف خرید نرخ ارز و سکه را می‌بینند اوراق مشارکت نمی‌خرند

فارس: آیا بالا رفتن نرخ ارز مشکلاتی برای صنعت برق ایجاد کرده است؟

صالحی:‌افزایش نرخ ارز برای قراردادهای جاری ما ایجاد مشکل خواهد کرد.

به هر حال پیمانکاران قرارداد ریالی بسته اند. این پیمانکار باید یک سری از تجهیزات را از خارج از کشور وارد و تأمین کند. روزی که قیمت داده نرخ ارز ۱۳۰۰ تومان بوده است و چون ما‌به‌‌التفاوت آن در قرارداد دیده نشده ریسک آن را خود پیمانکار پذیرفته است و این برای پیمانکار مشکل اساسی ایجاد می‌کند.
به هر حال باید یک راهکاری برای جبران این خسارت دیده شود. سازمان توسعه برق ایران این موضوع را به وزارت نیرو انعکاس داده و مکاتبات لازم را انجام داده است.
با تمهیداتی که رئیس کل بانک مرکزی اندیشیده و گفته که نرخ سود بانکی و اوراق مشارکت بالا خواهد رفت و قطعا نقدینگی برخواهد گشت. اگر این کار انجام شود نقدینگی به سمت ارز و دلار نخواهد رفت.
چرا اوراق مشارکت در سال‌های گذشته به راحتی فروخته می‌شد،سال گذشته اوراق مشارکت سازمان توسعه برق در طول پنج روز و بدون تمدید فروخته شد. حالا الان هم امید داریم که نرخ سود اوراق مشارکت بالا برود اما وقتی مردم صف خرید نرخ ارز و سکه را می‌بینند اوراق مشارکت نمی‌خرند.

*افت تولید برق در صورت تداوم روند بی پول صنعت برق

فارس: بدهکاری‌هایی که در حال حاضر به پیمانکاران صنعت برق وجود دارد، آیا فکر نمی‌کنید در آینده مشکلی برای تولید برق ایجاد شود و این موضوع تهدیدی برای اینکه در سال‌های آتی با خاموشی برق مواجه شویم نیست.

صالحی: اگر این روند بی پول صنعت برق ادامه پیدا کند با کمبود تولید برق مواجه خواهیم شد و اگر این بی‌پولی صنعت برق ادامه یابد و نتوانیم پروژه‌ها را به اتمام برسانیم قطعا در سال‌های ۹۳ و ۹۴ با کمبود برق مواجه خواهیم شد. اما اگر تمهیدات انجام شود و مشکلات برطرف شود قطعاً پروژه‌های خوبی که داریم را فعال خواهیم کرد و به اتمام می‌رسانیم. موضوع دادن تسهیلات و ارز به بخش خصوصی توسط صندوق توسعه ملی اگر حل شود خیلی از مشکلات بخش خصوصی برای ساخت نیروگاه مرتفع خواهد شد.
اگر گره صندوق توسعه ملی با بانک‌ها حل شود و بتوانند ارز مورد نیاز را سریعا به صنعت برق بدهند مطمئن باشید که مشکل تولید برق کشور حل خواهد شد.
همین ۱۲ سایت معرفی شده که هر کدام ۵۰۰ مگاوات است و به صندوق توسعه ملی معرفی شده است می‌شود 6000 مگاوات برق تولید کرد. روند سرمایه و سرمایه‌گذاری در صنعت برق اگر اصلاح و نهایی شود مطمئنا خیلی از مشکلات حل می‌شود.
باز هم تأکید می‌کنم اگر بحث نقدینگی (ارزی و ریالی) صنعت برق حل نشود در سال‌های آینده کشور با مشکل تولید برق مواجه خواهد شد.
سازندگانی که مشکلات ریالی آنها حل نشود اگر متخصص و نیروی انسانی خود را از دست بدهند قطعا ضربه بزرگی خواهند خورد و سرپا شدن آن سازندگان نیز غیرممکن است.
خبرگزاری فارس - کد خبر: 13901022000470
۲۶ دی ۱۳۹۰ ۱۴:۰۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.