English
سه شنبه، ۶ خرداد ۱۳۹۹, ۰۴:۱۶
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

فضای مناسبی برای توسعه مناسبات اقتصادی با عراق وجود دارد

فضای مناسبی برای توسعه مناسبات اقتصادی با عراق وجود دارد
دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق با تاکید بر اهمیت حضور بخش خصوصی برای فعالیت های اقتصادی در عراق گفت: هم اکنون فضای مناسبی برای توسعه مناسبات اقتصادی با کشور عراق وجود دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایرنا، 'حسن کاظمی قمی' روز پنجشنبه در جمع مسوولین اقتصادی آذربایجان غربی و پایانه مرزی تمرچین که در ارومیه برگزار شد افزود: در برنامه دولت صادرات 20 میلیارد دلار به عراق تا پایان سال 94 هدف گذاری شده که پیش بینی می شود تا پایان امسال 10 میلیارد دلار آن محقق شود.

وی حجم صادرات امسال به عراق تا زمان حاضر را حدود 5/7 میلیارد دلار اعلام کرد و اظهار داشت: امسال در مقایسه با سال 2003 حضور فعالی نیز در مناقصات در کشور عراق داشتیم.

کاظمی قمی مشارکت بخش خصوصی، حل مشکلات گمرکی و رفت آمد و اعمال سیاست های تشویقی را از راهکارهای توسعه مناسبات اقتصادی با عراق دانست و اظهار کرد: ایجاد شهرک های صنعتی مشترک، ایجاد خط مونتاز خودرو سازی، تراکتور سازی و ماشین آلات سنگین از جمله راهکارهایی است که در این زمینه دنبال می کنیم.

وی گفت: سرمایه گذاری های مشترک با سرمایه گذاران عراقی، قرار گرفتن لیست شرکت های ایرانی در لیست مناقصه ها در عراق و برداشتن روادید از جمله دیگر کارهایی است که می تواند مناسبات اقتصادی بین دو کشور را توسعه بخشد.

کاظمی قمی، رابطه ایران با منطقه کردستان عراق را تاریخی خواند و افزود: همکاری های امروز ما با کردستان عراق نتیجه این رابطه دیرینه و تاریخی است.

وی اضافه کرد: منطقه کردستان عراق در بخش های سیاسی و امنیتی همکاری خوبی با ایران دارد و مسوولین این منطقه در کنترل ضد انقلاب در مرزهای مشترک همکاری مناسبی با ایران داشتند.

دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق یاد آور شد: به رغم این، حجم همکاری در بخش اقتصادی متوزان با ظرفیت ها نیست و با انتظارات ما همخوانی ندارد.

کاظمی قمی، حمل یکسره بار و مسافر از ایران به عراق را از جمله راهکارهای توسعه مناسبات با عراق دانست و اظهار داشت: در همین ارتباط توافقی بین وزرای راه دو کشور به امضاء رسیده و تا زمانی که این مصوبه به قانون تبدیل شود ما باید کارهای اجرایی را آغاز کنیم.

وی گفت: با یکسره شدن حمل بار و مسافر، بیش از 40 درصد از مشکلات دو کشور در زمینه صادرات و واردات، مسافرین و زائران ایرانی حل خواهد شد.

کاظمی در ارتباط با استقرار شعب بانک ها در عراق نیز گفت: با توافق انجام شده طی چند روز اخیر بانک پارسیان به عنوان اولین بانک ایرانی در عراق شعبه دایر کرد.

وی افزود: سایر بانک ها نیز در صورت موافقت بانک مرکزی عراق می توانند در آن کشور شعبه دایر کنند که استانداری ها می توانند در همین ارتباط با بانک مرکزی عراق مکاتبه کنند.

در این جلسه که با حضور معاون برنامه ریزی استانداری آذربایجان غربی، سرکنسول ایران در اربیل عراق و جمعی دیگر از مسوولین اقتصادی برگزار شد ، راهکارهای توسعه مناسبات با عراق مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

ایرنا - کد خبر: 30794304
۱۴ بهمن ۱۳۹۰ ۱۷:۳۶

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.