English
پنج شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹, ۲۰:۰۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

افزایش 2 برابری ظرفیت صادرات برق ایران به پاکستان

افزایش 2 برابری ظرفیت صادرات برق ایران به پاکستان
هم اکنون صادرات برق ایران به پاکستان از طریق منطقه جکی گور به ظرفیت 35 مگاوات در حال انجام است و به درخواست کشور پاکستان، جریان برق طی روزهای آینده در جریان سفر مقام های عالی کشورمان به پاکستان به 70 مگاوات افزایش خواهد یافت.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از افزایش دو برابری ظرفیت صادرات برق جمهوری اسلامی ایران به پاکستان در آینده نزدیک خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از سایت خبری وزارت نیرو، مهندس "محمد بهزاد" درخصوص نتایج سفر اخیر خود به کشور پاکستان، گفت: در جریان این سفر، بحث های متعددی درخصوص صادرات برق ایران به کشور پاکستان صورت گرفت.
وی با بیان آنکه هم اکنون صادرات برق ایران به پاکستان از طریق  منطقه جکی گور به ظرفیت 35 مگاوات در حال انجام است، اظهار داشت: به درخواست کشور پاکستان، جریان برق طی روزهای آینده در جریان سفر مقام های عالی کشورمان به پاکستان به 70 مگاوات افزایش خواهد یافت.
وی افزود: در مسیر چابهار به بندر گوادر از مرز پلان تا گوادر نیز دو طرف ایرانی و پاکستانی باید هر کدام حدود 75 کیلومتر شبکه احداث کنند که در این راستا احداث فونداسیون های شبکه ایران به پایان رسیده و دکل های آن در حال نصب است.
بهزاد اضافه کرد: خط مذکور ظرف دو سال آینده راه اندازی می شود و نیروگاه چابهار نیز آماده است.
به گفته وی، طرف پاکستانی نیز باید تلاش کند که اقدام های مورد نیاز را ظرف مدت 22 ماه به انجام برساند.
وی افزود: با توجه به اینکه پیمانکاران این بخش ایرانی هستند، اعلام کرده اند که ظرف مدت 15 ماه اقدام های لازم انجام خواهد یافت تا ظرفیت تبادل برق به این کشور به 200 مگاوات افزایش یابد.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی خاطرنشان کرد: برنامه اصلی ایران، افزایش صادرات برق به پاکستان تا 1000 مگاوات است که از زاهدان باید از طریق "میرجاوه" به "کویته" پاکستان عملیاتی شود.
وی افزود: در این راستا باید حدود 700 کیلومتر خط HDVC فشار قوی 500 ± کیلوولت با ولتاژجریان مستقیم DC احداث شود و در ابتدا و انتها هم باید پست های "اینوتور و کانونتور" نصب شود ضمن آنکه باید پنج هزار و 500 مگاوات ظرفیت نیروگاهی در زاهدان نصب شود.
به گفته وی، فاز نخست این برنامه را می توان ظرف دو سال اجرایی کرد اما فاز نهایی آن با نصب نیروگاه بخار و سیکل ترکیبی ظرف چهار سال باید اجرایی شود.
وی بیان کرد: همچنین جریان سفر اخیر به پاکستان مقرر شد پروژه هایی که در خاک ایران است، توسط شرکت توزیع برق سیستان بلوچستان و آنچه که در خاک پاکستان است، با همکاری پیمانکاران ایرانی انجام شود و اعتبار لازم نیز از طریق فاینانس تامین خواهد شد.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی تصریح کرد: با پایان عملیات اجرایی این خط، در مجموع سالانه پنج میلیارد کیلووات ساعت معادل هر لحظه هزار مگاوات برق را می توان به پاکستان منتقل کرد.
بهزاد خاطر نشان کرد: احداث این خط افزون بر اینکه صادرات برق ایران را افزایش می دهد، برای شکوفایی و آبادانی استان سیستان و بلوچستان نیز موثر خواهد بود.
سایت خبری وزارت نیرو - کد خبر: 34584
۲۴ بهمن ۱۳۹۰ ۲۰:۲۵

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.