English
پنج شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹, ۰۶:۲۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ایران روزانه 700 مگاوات برق هسته‌ای دارد

ایران روزانه 700 مگاوات برق هسته‌ای دارد
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: پژوهشگران و متخصصان و صنعتگران کشور با وجود تحریم ها و تهدیدها در ساخت مجتمع های سوخت راکتور تحقیقاتی تهران ، در افزایش تعداد ماشین های سانتریفوژ و طراحی ، تولید و راه اندازی نسل جدید ماشین سانتریفوژ به موفقیت دست یافتند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری مهر، فریدون عباسی در مراسم افتتاح چند دستاور جدید هسته ای با تبریک سی و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و گرامیداشت یاد شهیدان صنعت هسته ای کشور افزود: رئیس جمهور در جمع حماسه سازان یوم الله 22 بهمن ، خبر دستیابی تلاشگران صنعت هسته ای کشور به دستاورد های مهمی را اعلام کرد و امروز با حضور خود و در ادامه حمایت های بی دریغ ، مجوز بهره برداری از سه دستاورد را صادر کرد.

 وی گفت: با افتخار به همگان اعلام می کنم پژوهشگران و متخصصان و صعنتگران کشور به رغم تحریم ها و تهدیدها در ساخت مجتمع های سوخت راکتور تحقیقاتی تهران ، افزایش تعداد ماشین های سانتریفوژ و طراحی ، تولید و راه اندازی نسل جدید ماشین سانتریفوژ به موفقیت دست یافتند.
 
دستیابی ایران به توانمندی ساخت مجتمع های سوخت اورانیوم
 
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ایران به یکی از کشورهای دارای توانمندی طراحی و ساخت انواع مجتمع های سوخت اورانیوم تبدیل شده است.
 
عباسی با اشاره به سه دستاورد جدید هسته ای افزود: راکتور تحقیقاتی تهران برای استمرار کار خود و تولید رادیو داروهای مورد نیاز مراکز درمانی و بیمارستان های سراسر کشور نیازمند مجتمع های سوخت اورانیوم با غنای 20 درصد است.
 
وی گفت: به علت محدودیت های غیر منطقی و خصمانه این نیاز را تولید کنندگان خارجی تأمین نکردند ضمن اینکه تفکری وجود داشت که معتقد بود سطح دانش و فناوری ایرانی پایین تر از رفع این نیازمندی در زمانی کوتاه است.
 
عباسی تاکید کرد: برای نشان دادن ضرب شست محکم با اختصاص بخش کوچکی از توان تخصصی کشور اما با مدیریت بهره گیری از روحیات مخلصانه بسیجی جوانان متخصص و با اجرای همه مراحل شبیه سازی ، محاسبات ، طراحی و نمونه سازی اجزای اولیه مجتمع های سوخت ساخته شد.
 
وی گفت: آزمایش های مختلف ابعادی ، عملکردی مکانیکی ، متالوژیکی و پرتوی بر روی آن انجام شد و نتایج این آزمایش ها با ارزیابی دقیق ما را به تصحیح طراحی و در نهایت ساخت مجتمع های سوخت صفحه ای استاندارد و کنترلی رساند.
 
رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: رشد علمی و فنی جمهوری اسلامی ایران الگوی مناسبی برای دیگر کشورها در کسب استقلال ، حاکمیت ملی و انتقال مرکز تصمیم گیری و مدیریت به داخل هر کشور بوده است.
 
وی گفت: رشد دانش و فناوری هسته ای به عنوان یک شاخص چشمگیر رشد و توسعه کشورها در زمینه های مختلف علمی ، فنی و مدیریت دانش و فناوری است.
 
عباسی افزود: در سالهای گذشته مخالفان توسعه الگوی ایران اسلامی به روش های مختلف برای از بین بردن و یا کنترل کردن روند رشد کشور در دستیابی به دانش و فناوری های راهبردی متوسل شدند و در این زمینه صنعت هسته ای را به عنوان محور همه توانمندی کشور هدف قرار دادند.
 
وی گفت: در این چارچوب با اعمال تحریم های مختلف آموزشی، تجاری و فنی تلاش کردند راه ما را سد کنند اما از آنجا که در این مسیر موفق نشدند به خرابکاری های صنعتی روی آوردند.
 
عباسی افزود: در این عرصه نیز جوانان متعهد کشور در خط مقدم مبارزه فکری، علمی و فنی به نمایندگی از ملت قهرمان و خداجوی ایران با مجاهدت های خود آنان را ناکام گذاشتند.
 
وی گفت: ترور و حذف فیزیکی دانشمندان و متخصصان کشور حربه دیگر بداندیشان است که در دو سال اخیر شاهد آن بودیم هر چند ضایعه از دست دادن عزیزان ما بسیار تأسف بار است اما توجه جامعه به این مهم جلب شده که خط مقدم مبارزه و دفاع برای آزادی و استقلال کشور عرصه های علمی و فناوری است.
 
عباسی افزود: رشد تعداد ماشین های سانتریفیوژ برای افزایش میزان تولید اورانیوم با غنای 3 و نیم درصد عزم ما را برای بدست آوردن انرژی با استفاده از توانمندی داخلی بیشتر نمایان می کند.
 
رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: این دستاوردها پاسخی محکم و مستدل به همه کارشکنی های چند ساله کشورهای متحد در اعمال تحریم همه جانبه و ارسال پیام شکست و غلط بودن راهی است که در پیش گرفته اند. وی گفت: راه برای عذرخواهی از مردم ایران و تعامل مثبت هنوز باز است.
 
تحویل روزانه 16 هزار مگاوات ساعت انرژی الکتریکی به شبکه برق
 
رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه سخنانش در مراسم افتتاح چندین دستاورد جدید هسته ای گفت: بهره گیری از دستاوردهای گذشته و ایجاد زمینه برای حفظ و نگهداری نیروهای متخصص و فراهم سازی بستر مناسب برای تحقیق و توسعه در داخل کشور ، به توجه ویژه و اساسی با نگاه به آینده و بهینه سازی تولید و پایین آوردن هزینه ها برای شرکت در رقابت های اقتصادی جهانی نیاز دارد.
 
عباسی افزود: با بومی شدن دانش طراحی و ساخت ماشین های سانتریفیوژ، متخصصان ایرانی موفق به طراحی ، ساخت و آزمایش نسل جدیدی از این گونه ماشین ها با روتورهای کامپوزیتی و با هدف دستیابی به واحد کار جداسازی 6 شده اند و امروز شاهد راه اندازی و گازدهی نخستین زنجیره این ماشین ها هستیم.
 
رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: این دستاورد توان جداسازی فعلی را بیش از سه برابر افزایش می دهد که دستیابی به این فناوری ، نشان دهنده عبور جمهوری اسلامی ایران از موانعی است که دیگران آن را با وجود تحریم ها ناممکن می دانستند.
 
عباسی گفت: این دستاوردها در پرتو الطاف و عنایات خاص خداوند متعال و همدلی و همراهی برگرفته از تعالیم متعالی اسلام میان مردم و مسئولان حاصل شده است.
 
 نیروگاه بوشهر 22 بهمن امسال به 75 درصد قدرت تولید برق رسید
 
وی ادامه داد: به برکت یوم الله 22 بهمن با اجرای موفقیت آمیز آزمون های عملکردی نیروگاه هسته ای بوشهر در سطح 50 درصد قدرت همزمان با راهپیمایی امت خداجوی ایران از ساعت 9 صبح 22 بهمن، سطح قدرت راکتور به تدریج افزایش یافت و در ساعت 15 در 75 درصد قدرت نامی تثبیت شد.
  
رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: به این ترتیب توان تحویلی نیروگاه هسته ای بوشهر به شبکه سراسری کشور به حدود 700 مگاوات و انرژی الکتریکی روزانه تحویلی به شبکه برق کشور به حدود 16 هزار مگاوات ساعت رسید که بالاترین سطح تولید یک واحد نیروگاهی در تاریخ صنعت برق است.
خبرگزاری مهر - کد خبر: 1535375
۲۷ بهمن ۱۳۹۰ ۲۱:۰۷

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.