English
پنج شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹, ۰۵:۳۹
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

نباید به مصرف یارانه داد، یارانه مختص تولید است

نباید به مصرف یارانه داد، یارانه مختص تولید است
نایب رئیس هیأت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت گفت: هدفمندی یارانه ها به شکلی که در فاز اول اجرا شد، به جای اینکه قدرت رقابت کالاهای داخلی را در مقابله با کالاهای خارجی افزایش دهد، گرفتن یارانه نقدی در میان عامه مردم را رواج داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری مهر، عبدالمهدی اجلالی با اشاره به اهداف کلان اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در فاز اول اظهار داشت: توسعه زیرساختهای صنعتی کشور و جلوگیری از ارزان فروشی یا رانت استفاده از انرژی های ارزان مهم ترین اهداف فاز اول بود که متاسفانه تا به امروز محقق نشده اند و شاهد جهت گیری های دیگری بوده ایم.

وی افزود: گران شدن انرژی در بخش صنعت و فشار بر تولید موجب شده تا مزیت های تولید در کشور ما کاهش یافته و قدرت رقابت در مقابل کالاهای خارجی از دست برود. به طور کلی می توان گفت عدم توجه کافی به حمایت از تولید و زیرساخت ها موجب شده تا تولید با مشکلات جدی مواجه شود.

نایب رئیس هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت دریافت یارانه نقدی توسط مردم را فرآیندی دانست که بر روی شخصیت، جایگاه و عادات مردم تاثیر منفی دارد و اظهار داشت: در حالی که قرار بود هدفمندی در جهت بهبود زیرساخت ها برنامه ریزی شود تا به تولید کمک کرده و افزایش رشد اقتصادی را در پی داشته باشد، اما با رواج دریافت یارانه نقدی، مردم را از واقعیت تولید نیز دور کرده ایم.

وی افزود: انرژی مورد نیاز صنایع با چالش عمده ای مواجه شده و در حال حاضر نیاز صنعت توسعه زیرساخت های انرژی است. به عنوان مثال صنایع موظف به تامین برق مورد نیاز خودشان شده اند اما برای این کار برنامه ریزی توسعه ای انجام نشده است.اجلالی با تاکید بر اینکه بهتر بود به جای یارانه نقدی به مردم، یارانه خودکفایی به آنها داده می شد، گفت: به عنوان مثال برای تامین برق خانگی بهتر بود به جای کمک هزینه نقدی، امکانات استفاده از سیستم انرژی خورشیدی برای خانوارها فراهم می شد تا هم به ایجاد اشتغال در کشور کمک شده باشد و هم مردم هزینه کمتری را برای مصرف انرژی پرداخت می کردند. شعار ما این است که نباید به مصرف یارانه داد، یارانه مختص تولید است.

وی افزود: به نظر می رسد درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه ها کمتر از مقداری بود که پیش بینی شده بود و آن رقم هم به علاوه مقادیر دیگر، تحت عنوان یارانه های نقدی به مردم پرداخت شده است. احساس ما این است که اهداف کلان هدفمندی اجرا نشده است.نایب رئیس هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اشتغال پایدار، افزایش شخصیت ملی افراد و افزایش تولید ملی در مورد الزامات فاز دوم هدفمندی یارانه ها گفت: تا مشکلات فاز اول بررسی نشود، نمی توان وارد فاز دوم شد. باید دستاوردهای فاز اول شفاف سازی شود و برای ورود به بخش دوم نظر بخش خصوصی نیز دریافت شود تا با یک دید کلان در جهت اهداف مورد نظر گام برداشته شود.

خبرگزاری مهر - کد خبر: 1536165
۲۸ بهمن ۱۳۹۰ ۱۹:۴۹

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.