English
یکشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۸, ۰۹:۴۸
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

ساماندهی حضور سرمایه‌گذاران ایرانی در بازارهای خارجی

ساماندهی حضور سرمایه‌گذاران ایرانی در بازارهای خارجی
رئیس اتاق ایران گفت : باید حضور فعالان اقتصادی و بخش خصوصی را در خارج از کشور سامان دهی کنیم و برای استفاده از سرمایه عظیم ایرانیان خارج از کشور طراحی هوشمندانه‌ای انجام دهیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از اتاق ایران، محمد نهاوندیان در مراسم معارفه معاون جدید امور بین‌الملل اتاق ایران اظهار کرد: در اتاق بازرگانی قصد داریم تا منطق رشد را دنبال کنیم، به این معنا که آنچه را داریم ارج بنهیم و بر آن بیافزاییم که در این راه در گذشته تلاش‌های خوبی در امور بین الملل اتاق صورت گرفته است.
نهاوندیان با تاکید بر ضرورت توجه به اقتصاد کل کشور، در کار امور بین‌الملل اتاق ایران گفت: در مناسبات ایران با جهان خارج مساله اقتصاد، اولویت اول است، بد اندیشان ایران بر روابط اقتصادی ما با خارج از کشور تمرکز کرده‌اند که ما باید بیشترین سرمایه‌گذاری را در این قسمت انجام دهیم.
وی افزود: میدان نقش آفرینی برای بخش خصوصی گسترده‌تر از گذشته شده است و در شرایط فعلی کاری که اتاق بازرگانی در بخش بین‌الملل می‌تواند انجام دهد، بسیار بیشتر از وزارت خانه‌های دولتی است.
رییس اتاق ایران همچنین با اشاره به اصل 44 قانون اساسی خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی نقش بسیار مهم و تاریخی در پر کردن خلاء جهت‌گیری سیاسی بنگاه‌های اقتصادی در مناسبات تجاری با خارج از کشور دارد.
وی تاکید کرد: اتاق بازرگانی باید سامان دهی روابط خارجی بنگاه‌های اقتصادی را به عهده گیرد و بسیار مهم است که این کار با انتظام و به صورت اصولی انجام شود.
وی یادآور شد: باید خود را با هدف و ماموریتی که در پیش داریم بسنجیم نه با تلاش‌های شبانه‌روزی و در این برهه زمانی که سامانه جدید روابط ایران با خارج طراحی می‌شود، داشتن نیروی لازم، طرح‌های آماده و مسوولیت پذیری موجب توفیق اتاق در جهت گیری‌های جدید می‌شود.
وی در ادامه به وظایفی که بخش بین‌الملل اتاق ایران دارد اشاره کرد و گفت: اتاق بازرگانی باید بخش خصوصی را در مذاکرات الحاق به سازمان جهانی تجارت یاری و آماده کند و به دولت نیز در قضیه الحاق به WTO کمک کند.
وی ادامه داد: باید حضور فعالان اقتصادی و بخش خصوصی را در خارج از کشور سامان دهی کنیم و برای استفاده از سرمایه عظیم ایرانیان خارج از کشور طراحی هوشمندانه‌ای انجام دهیم.
وی افزود: باید از تمام تشکل‌ها، اتاق‌های مشترک و اتاق‌های بازرگانی شهرستان‌ها برای انجام امور بین‌الملل کمک بگیریم و در توان افزایی معاونت امور بین‌الملل اتاق بازرگانی از آنها استفاده کنیم که لازمه رسیدن به این اهداف، افزایش توان علمی است.
وی همچنین به افزایش هماهنگی در واحدهای مختلف اتاق و نیز ارتباط اتاق ایران با اتاق‌های شهرستان‌ها، تشکل‌ها و اتاق‌های بازرگانی مشترک تاکید کرد و ایجاد هماهنگی بین واحدها را چالش جدی دانست.
نهاوندیان اظهار کرد: توان افزایی در بخش خصوصی بدون ارتباط با وزارت خارجه میسر نیست، باید برای تغییر وضعیت کاری معاونت بین‌الملل اتاق از حالت انفعالی به فعال تلاش کنیم و سهم اتاق را که بتواند به صورت مستقل تصمیم گیرد را افزایش دهیم.
وی در توضیح فعالیت‌های دیگر بخش بین‌الملل اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: باید برای روابط اتاق در آینده برنامه‌ریزی کنیم و به میزانی که می‌توانیم سهم رویکرد فعال را بیفزاییم.
نهاوندیان همچنین تاسیس مراکز تجاری در خارج کشور، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، ایجاد برند حلال، اهدا جایزه سرآمدی و راه اندازی واحدهای ارایه خدمات اقتصادی را از جمله فعالیت‌های مستقل اتاق برای گسترش روابط تجاری با خارج عنوان کرد.
در ادامه مهدی فاخری معاون امور بین‌الملل اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: باید تغییراتی را که در دنیا اتفاق می‌افتد را بررسی و آنها را بومی کنیم.
وی تاکید کرد: اتاق بازرگانی امکانات لازم را در تنظیم روابط بین‌الملل دارا است که میزان اثرگذاری آن در روابط بین‌الملل به فعالیت‌های اتاق بستگی دارد.
فاخری با اعتقاد به ظرفیت سازی و توانمندسازی تصریح کرد: امور بین‌الملل اتاق باید بخش فعال تعریف دیپلماسی تجاری اتاق بازرگانی باشد.
وی افزود: سرانه هر ایرانی در تجارت بین‌الملل نزدیک به 10 درصد است و جامعه تجاری باید پا به پای دولت سهم ما را از تجارت جهانی تعیین کند.

اتاق ایران
۱۳ مرداد ۱۳۸۷ ۲۲:۱۱

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.