English
سه شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۹, ۱۰:۴۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

یک اقتصاددان: هدررفت برق در شبکه‌ی سراسری عامل گرانی آن است

یک اقتصاددان: هدررفت برق در شبکه‌ی سراسری عامل گرانی آن است
از نظر اقتصاددانان و کسانی که در حوزه‌ اقتصاد صنعتی تبحر دارند 25 درصد بهای تمام شده‌ کالاها به حوزه‌ مدیریتی در رابطه با بهره‌وری مربوط می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا ، دکتر محمد باقرصدری - بازرس قانونی انجمن اقتصاددانان -، با بیان مطلب فوق افزود: مدیران نقش بسیار فزاینده‌ای در قیمت تمام شده‌ی کالا دارند و هرچه مدیران کارآمدتر و با تجربه‌تر باشند، به همان مقدار نقش آنها در قیمت تمام شده‌ی کالا موثرتر است.

وی با اشاره به این‌که وزارت نیرو اولین وزارت خانه‌ای بود که یارانه‌ها را با معیارهای خود محاسبه و اطلاع رسانی کرد، افزود: هنوز هم در قبض‌های برق میزان یارانه‌ها قید شده است، ولی بحث مطرح مربوط به حوزه ‌مدیریتی است.

او در ادامه گفت: متاسفانه در برآوردهایی که در مورد قیمت تمام شده‌ی کالا از جمله قیمت برق انجام می‌دهیم، نقش مدیران را آنقدر که باید برجسته نمی‌کنیم و این را نمی‌دانیم که اگر مدیری ناتوان باشد، چه مقدار در قیمت تمام شده‌ی کالا موثر است.

او با اشاره به موضوع واگذاری نیروگاه‌ها و موضوع خشکسالی گفت: در حال حاضر علم و دانش بسیار توسعه پیدا کرده است و تحولاتی در حوزه‌های هواشناسی وتغییرات جوی اتفاق افتاده و این تحولات فرصت را به بشر می‌دهد که خشکسالی را پیش‌ ازآنکه اتفاق افتد، پیش‌بینی و به دنبال آن کمبود برق را پیش بینی کند.

صدری خاطرنشان کرد: نزدیک به هفت سال قبل این کار انجام شد و در منطقه‌ای که ایران هم قرار داشت، پیش‌بینی شد که خشکسالی روی می‌دهد و ما در سه تا چهار سال گذشته نیز خشکسالی داشته‌ایم، ولی در استان‌های کمتری این موضوع مشهود بود و در حال حاضر خشکسالی را در استان‌های بیشتری شاهدیم.

وی همچنین به مشکل صف‌های طولانی پمپ بنزین که از عوامل قطعی برق است، اشاره و اظهار کرد: باید مشکل قطعی برق از قبل پیش‌بینی می‌شد و برای مکان‌های حساس مثل بیمارستان‌ها و پمپ بنزین‌ها تدابیر ویژه‌ای اتخاذ می‌شد.

او تاکید کرد: خشکسالی چیزی نیست که لحظه ای رخ دهد. ما همچنان که در مدیریت تخصص و دانش را دخالت می‌دهیم، باید در موارد علمی نیز تجربه و دانش را دخیل کنیم؛ در غیر این صورت پیش‌بینی‌ها به درستی محقق نمی‌شوند.

بازرس قانونی انجمن اقتصاددانان بیان داشت: این‌که وزارت نیرو در قبض‌های برق مقدار یارانه‌ها را قید می‌کند، خوب است، ولی بهتر آن است که ابعاد این یارانه‌ها دقیق‌تر و موشکافانه‌تر به مردم گزارش داده شود.

او یادآور شد: مدیران ما باید از کسانی که تبحر کافی دارند و آشنا به موازین هستند، به عنوان مشاوره کمک بگیرند و فقط به کارشناسان نهادهای دولتی اکتفا نکنند. می‌توانیم توام با دانش و تخصص تصمیم‌گیری‌ کنیم و از آسیب‌های فقدان کارمدی‌ها کم کنیم.

صدری ادامه داد: دراقتصاد وارد کردن شوک‌های لحظه‌ای خطر آفرین است، اما اگر بخواهیم قیمت‌ها را متوازن کنیم، باید مقدمات کار را فراهم کرده و به گونه‌ای این کار را شروع کنیم که تا حد ممکن کمترین آسیب به مردم و به‌ویژه افراد با درآمد کم وارد شود.

وی تاکید کرد: نمی‌توان نقصان‌هایی که در شبکه‌های انتقال نیرو مانند هدر رفت بالای آب درشبکه‌ فرسوده‌ سراسری و اتلاف برق که باعث گران شدن برق می‌شود را نادیده و به جای آن پول برق را از مصرف کننده گرفت.

او افزود: هدفمند کردن یارانه‌ها گامی مثبت است، ولی باید این جسارت توام با تدبیر و درایت باشد. در بسیاری از کشورهای دنیا و حتی کشورهای توسعه یافته هم یارانه وجود دارد، ولی برخی یارانه‌ها را به تولید اختصاص می‌دهند، نه مصرف.

وی با اشاره به توزیع لامپ کم مصرف در میان مشترکان اظهار کرد: هنوز آمار دقیقی در دست نیست که از 16 میلیون خانوار، چند خانوار از لامپ کم مصرف استفاده می‌کنند و بهتر است وزارت نیرو لامپ‌های کم مصرف را به خانه‌ی مردم برساند.

او ادامه داد: وزارت نیرو باید به دهک‌های یک دو و سه لامپ‌های کم مصرف را رایگان و به دهک‌های چهار ، پنچ، شش با 50 درصد قیمت و به دهک‌های هفلت، هشت، 9 و 10 با قیمت کامل عرضه کند.

ایسنا
۱۹ مرداد ۱۳۸۷ ۱۹:۲۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.