English
سه شنبه، ۶ خرداد ۱۳۹۹, ۰۴:۳۲
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

معاون وزیر نفت : مخازن ذخیره سوخت مایع نیروگاه ها تا پایان مهرماه تکمیل می شوند

معاون وزیر نفت : مخازن ذخیره سوخت مایع نیروگاه ها تا پایان مهرماه تکمیل می شوند
معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی تصریح کرد، مخازن ذخیره سوخت مایع نیروگاه ها تا پایان مهرماه امسال تکمیل خواهند شد تا در چهار ماه فصل سرد سال(آبان تا بهمن) مشکلی پیش نیاید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از  ایرنا ، مهندس " محمدرضا نعمت زاده" روز دوشنبه در حاشیه همایش توسعه مجاری عرضه فرآورده های نفتی تهران بزرگ ضمن اظهار این مطلب در جمع خبرنگاران ، افزود: پیش بینی شده است در ماه های سرد سال بخش عمده سوخت نیروگاه ها از سوخت مایع تامین شود. بنابراین حدود 50 درصد نیاز آنها با برداشت از مخازن ذخیره و مابقی از سوخت رسانی که در فصل سرما انجام می شود، تامین خواهد شد.
وی افزود: در تابستان امسال نیز با بروزخشکسالی مصرف سوخت مایع نیروگاه ها افزایش یافت و فشار مضاعف بر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی بود که سوخت مایع مورد نیاز نیروگاه ها را تحویل دهد.
وی بااشاره به اینکه تاکنون هیچ خاموشی به دلیل عدم تامین سوخت نبوده است، ابراز امیدواری کرد در نیمه دوم سال نیز روند به همین صورت ادامه یابد و سوخت مورد نیاز نیروگاه ها به صورت مایع ( نفت گاز و نفت کوره ) و گاز طبیعی تامین شود.
مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در خصوص اینکه برخی از اعضای شورای شهر تهران در این همایش نسبت به همکاری برای تخصیص زمین و صدور مجوز برای احداث جایگاه ابراز تمایل نکردند و بدین ترتیب مشکل کمبود جایگاه عرضه بنزین تهران به قوت خود باقی خواهد ماند، گفت: تامین زمین از لحاظ تخصیص و صدور مجوزهای لازم با شهرداری است ، اما تامین آن بعهده سرمایه گذار طرح می باشد.
نعمت زاده تصریح کرد، خواسته شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران از شورای شهر تهران و شهرداری ها این است که در منطقه بیست و دوگانه که کسری جایگاه ها مشخص شده است، مکان های مناسبی را برای این حرکت منظور کنند. حال اگر این زمین در تملک زمین شهری است ، طبق مقررات از زمین شهری و یا اگر در اختیار شهرداری است از این نهاد و اگر متعلق به بخش خصوصی است ، از آنها خریداری خواهیم کرد.
وی افزود: اما تعیین محل آن نه طور دقیق یک محل خاص ، بلکه محدوده آن باید با نظر شهرداری عمل شود که یک منطقه خدمات شهری باشد.
نعمت زاده با اشاره به اینکه اولویت شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی است ، اما در 30 سال گذشته این بخش به دلایل مختلف نتوانسته است در این بخش سرمایه گذاری کند، افزود: درصدد هستیم خودمان پا پیش گذاریم و اکنون سه جایگاه عرضه بنزین در شرق تهران در دست اجرا است.
وی افزود: یک قطعه زمین انبار متروکه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی درحال تبدیل به یک جایگاه بزرگ عرضه بنزین است. دو قطعه زمین از شهرداری منطقه هشت دریافت شده است و در همین جا نیز از این نهاد تشکر می کنم . طراحی این دو قطعه زمین آغاز شده است و پیمانکار اجرایی نیز به زودی مشخص خواهد شد.
وی همچنین از استفاده یک قطعه زمین در مرکز آموزش شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ( خیابان سئول) برای احداث یک جایگاه عرضه بنزین ، خبر داد.
معاون وزیر نفت ابراز امیدواری کرد، با همکاری همه نهادها و حضور بخش خصوصی تا پایان سال آینده تعداد 100 جایگاه عرضه بنزین در تهران افزوده شود و بدین ترتیب تعداد جایگاه های تهران دو برابر خواهد شد.
وی در خصوص بهبود وضعیت عرضه گازوئیل با کارت هوشمند سوخت گفت: عرضه گازوئیل با کارت هوشمند سوخت در حال بهبود است و از تعداد 5700 تلمبه تعداد 3200 تلمبه تجهیز شده است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا ، نعمت زاده تصریح کرد، شلوغی جایگاه های عرضه بنزین به دلیل تردد تعداد 5/3 میلیون خودرو و تقاضای بالا و محدود بودن تعداد جایگاه ها می باشد.
وی با اشاره به اینکه تعداد جایگاه های عرضه بنزین در تهران حدود یک نهم استاندارد بین المللی است ، افزود: در جهان برای هر سه هزار دستگاه خودرو یک جایگاه است، اما برای تهران برای 27 هزار خودرو یک جایگاه فعال می باشد. میزان سوختی که هر تلمبه عرضه می کند در تهران حدود 10 تا 11هزار لیتر است ،درحالیکه استاندارد بین المللی آن حداکثر سه تا چهار هزار لیتر است.
نعمت زاده تصریح کرد، برای رفع معضل شلوغی جایگاه های عرضه بنزین باید تعداد جایگاه ها در مناطق بیست و دوگانه شهرداری تهران دو برابر شود و حتی برای اصلاح کامل باید سه برابر شود.
وی با اشاره به اینکه این حرکت باید هرچه زودتر صورت گیرد ، ابراز امیدواری کرد، با تعامل بیشتر بین شورای شهر و شهرداری ها و شرکت ملی پخش و وزارت نفت و بخش خصوصی این نقیصه در مدت کوتاهی برطرف شود.
نعمت زاده ضمن بیان اینکه که به طور شخصی این مساله را هفتگی دنبال می کند، تاکید کرد، کاهش صف درجایگاه های عرضه بنزین فقط با احداث جایگاه برطرف خواهد شد و راهی جز این نیست .
وی از دیگر دلایل شلوغی جایگاه ها و افزایش مصرف و تقاضای برق و بنزین را جلو افتادن تعطیلات به دلیل نزدیکی ماه مبارک رمضان ، عنوان کرد.
این مقام مسئول همچنین از صدور 123 هزار کارت جدید برای خودروهای جدید پرمصرف خبر داد که به زودی به دست صاحبان آنها خواهد رسید. بدین ترتیب با کارت خودشان مثل سابق می توانند بنزین بانرخ ازاد بزنند، ضمن آنکه سهمیه قبلی انها به کارت جدید منتقل می شودو به نرخ یک هزار ریال بنزین معمولی و یک هزار و 400 ریال بنزین سوپر را دریافت می کنند.
معاون وزیر نفت در خصوص اینکه ایا در اجرای دور چهارم سهمیه بندی از اول پاییز تغییرات قابل توجهی اعمال خواهد شد، گفت: ستاد مدیریت حمل ونقل و سوخت کشور هنوز تصمیم خاصی در این خصوص نگرفته است.
نعمت زاده همچنین درمورد تامین کسری واردات بنزین و نفت گاز گفت: واردات بنزین و نفت گاز با شرکت ملی نفت ایران است و در حال انجام آن می باشد. نگرانی وجود ندارد و دولت باید تصمیم بگیرد که ارز را چگونه تامین کند. لایحه واردات بنزین در دولت است و دولت باید دراین زمینه تصمیم بگیرد. واردات در حال انجام و از طریق معاوضه نفت خام می باشد که قانون مشخص کرده است.
وی سپس تصریح کرد، بودجه پیش بینی شده برای واردات کسری بنزین و نفت گاز تا پایان سال براساس قیمت های چهار ماه گذشته حدود هشت میلیارد دلار است . با ادامه روند نزولی قیمت نفت خام و فراورده ، این رقم ممکن است که کاهش یابد.

ایرنا
۲۲ مرداد ۱۳۸۷ ۰۵:۴۲

نظرات کاربران (مسئولیت درج شماره تماس در صورت ایجاد مزاحمت تلفنی، با کاربر است.لطفا دقت فرمائید)


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 10000  

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.