English
سه شنبه، ۱۶ آذر ۱۳۹۵, ۰۰:۰۴
به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
سامانه الکترونیکی پایش آب در مزرعه ساخته شد
سامانه الکترونیکی پایش آب در مزرعه ساخته شد
سامانه الکترونیکی پایش نفوذ آب و تعیین زمان پیشروی آب در مزارع کشاورزی و توسعه چمن مقاوم به خشکی و شوری با حمایت ستاد توسعه فناوری آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری طراحی و ساخته شد.
تولید آب آشامیدنی از هوا+عکس
تولید آب آشامیدنی از هوا+عکس
به تازگی دستگاه جدیدی ساخته شده که با تکیه بر اصل ساده میعان آب آشامیدنی را از هوای اطراف تهیه می‌کند و می‌تواند 11 گالن آب آشامیدنی را بدون نیاز به منبع انرژی خارجی، انتشار گازهای گلخانه‌ای یا تاثیرات منفی بر محیط زیست تولید کند.
تصفیه آب با گوی جادویی+تصاویر
تصفیه آب با گوی جادویی+تصاویر
یک گروه از معماران کره جنوبی یک گوی براق را برای تصفیه آب در کالیفرنیا طراحی کردند.
 تصفیه آب با یک تکه فوم!+عکس
فناوری "بیوفوم" در کشورهای در حال توسعه انقلابی برای تصفیه آب خواهد بود.
 فناوری ایرانی به کمک بحران آب کشور آمد
محققان کشورمان موفق به طراحی سیستم تولید آب بهداشتی در یک سیستم منفرد از فاضلاب شدند.
چینی‌ها برای جلوگیری از آلودگی آبها چه کار می‌کنند؟
چینی‌ها برای جلوگیری از آلودگی آبها چه کار می‌کنند؟
70 درصد آبهای چین آلوده است آنها به روشی رسیده‌اند که با استفاده از آن به طرز قابل توجهی از آلودگی آب‌ها جلوگیری می‌شود همچنین چون روش بیولوژیکی است باعث کاهش گازهای گلخانه‌ای و تولید فراوان کودهای آلی برای پرورش ماهی‌ها و مزارع می‌شود.
رونمایی از یک فناوری مهم شیرین‌سازی آب شور در مقیاس صنعتی
رونمایی از یک فناوری مهم شیرین‌سازی آب شور در مقیاس صنعتی
شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی از فناوری مدول غشایی ۴۰۴۰ اسموز معکوس شیرین‌سازی آب در مقیاس صنعتی رونمایی کرد.
بومی سازی آشغالگیر سد
بومی سازی آشغالگیر سد
آشغالگیر سد یکی از سازه هایی است که در سال جاری بومی سازی شده و برای نخستین بار در ایران به کار گرفته شد.
 جذب یون‌های سمی پساب‌های صنعتی با پلیمرهای سه بعدی
پلیمر‌های سه بعدی جاذب فلزات سنگین سمی به دست پژوهشگران دانشگاه ارومیه ساخته شد. این پلمیر ‏اصلاح شده از پلی (استایرن-آلترناتیو-مالئیک انیدرید) قابلیت بسیار خوبی در حذف فلزات مذکور از محیط‌های ‏آبی داراست.
 ساخت آب شیرین کن با استفاده از باتری
محققان کشور موفق به طراحی و تولید آب شیرین کنی شدند که با استفاده از باتری قلمی، آب شور با درجه ۱۸ گرم در لیتر را شیرین می کند. این آب شیرین کن در بخش کشاورزی کاربرد دارد.
 نانوساختار جاذب یون‌های سمی
پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف موفق به سنتز یک سری از نانوساختارهای اصلاح شده زئولیتی شدند ‏که توانایی به دام انداختن یون‌های سمی فلزات سنگین در آب را دارند.
 درآمدزایی از لجن تصفیه‌خانه‌ها
بر اساس یک پژوهش، لجن تصفیه‌خانه‌های فاضلاب کشور می‌تواند برای تولید کرم‌های پوسال(ورمی کمپوست) استفاده شود به طوری که به ازای تبدیل سالانه 1000 تن لجن فاضلاب در بندرعباس حدود 450 تن کرم پوسال با ارزش ریالی 2500 میلیون ریال حاصل خواهد شد.
 جذب آب در ساختار اکسید گرافیت
ساختار اکسید گرافیت در صورت قرار گرفتن در محلول اتانول یا متانول و سرد شدن به شدت بسط و گسترش می‌یابد. همچنین اکسید گرافیت می‌تواند به صورت انتخابی متانول را از مخلوط آب و متانول جدا کند. اینها نتایج یافته‌های یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه امیا در سوئد است که در قالب مقالاتی در نشریات ACS Nano و J. Phys. Chem. C به چاپ رسیده است. در این مقالات اطلاعات مفیدی درباره گرافیت اکسید شده و گرافن درج شده است.
 محققان یک گام به تولید هیدروژن از آب نزدیک شدند
محققان دانشگاه پرینستون و راتجرز با بهره گیری از مدلسازیهای یارانه‌ای یک گام به تولید هیدروژن با هزینه‌های اندک از آب نزدیک تر شدند.
 حذف آلاینده‌های پساب‌های صنعتی به کمک نانوکامپوزیت‌ها
پ‍‍ژ‍وهشگران مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل موفق ‏به سنتز نانوکامپوزیت‌ مناسب برای فرایند تصفیه پساب به روش ناپیوسته شدند.
 روبات شناگر با توانایی رصد آلودگی‌های آب
دانش پژوهان دانشگاه میشیگان یک ماهی روباتیک بسیار پیشرفته ساخته اند که با مهارت جدید خود می تواند به پاکسازی و کاوش رودخانه ها و دریاچه ها کمک کند.
 تأمین آب یک خانواده 4 نفره با انرژی خورشیدی
پژوهشگران واحد علوم تحقیقات دستگاهی را طراحی کردند که با استفاده از بخار هوا، آب مقطر همراه با املاح مورد نیاز برای آشامیدن تولید و انرژی مورد نیاز خود را از طریق خورشید و یا یک آدابتور تامین می‌کند.
 امکان کنترل مخازن آب از راه دور فراهم شد
پژوهشگران مرکز رشد دانشگاه آزاد قزوین دستگاهی برای کنترل مخازن آب از راه دور عرضه کردند.
 تصفیه فاضلاب شهری بدون ایجاد لجن با فناوری نانو
در بخش آب و محیط‌زیست پنجمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو راکتوری ارائه شده است که بر مبنای عملکرد نانوذرات فوتوکاتالیست کار می‌کند و می‌تواند نقش مؤثری در تصفیه فاضلاب شهری داشته باشد. از جمله مزایای این راکتور عدم تولید لجن بهنگام تصفیه آب عنوان شده است.
 عرضه سامانه گندزدایی آب آشامیدنی با الکترولیز نمک طعام
رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان از عرضه سامانه گندزدای آب آشامیدنی خبر داد و گفت: این سامانه گندزدایی آب آشامیدنی با استفاده از الکترولیز نمک طعام آلاینده های آن را جدا سازی می کند.
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنایع آب، برق، نفت و انرژی می‌باشد.